Teknologji

Facebook sjell risin më të fundit

Facebook sjell risin më të fundit

Facebook sapo ka prezantuar risin e fundit në treg. Thuajse të gjithë e kemi përdorur aplikacionin e saj të njohur “Poke”, por tashmë ky ngacmim do ketë disa kuptime. Nëpërmjet opsionit “Poke” tashmë ju mund t’ju përcillni miqve tuaj një përqafime, një përshëndetje, apo edhe një shkelje syri. Për të përfituar nga opsionet e reja […]

7 mistere për hapësirën, që nuk janë zgjidhur ende

7 mistere për hapësirën, që nuk janë zgjidhur ende

Eksplorimi hapësinor mund të ketë bërë hapa prej gjigandi, por njeriu vetëm tani po shkon deri në limitet e sistemit diellor. Të mos flasim pastaj për të kuptuar dukuri ekzotike të trajtueshme vetëm në nivel teorik. Ja 7 prej tyre të cilat na shastisin edhe sot: Vrimat e zeza. Teleskopët arrijnë vetëm të kapin rrezatimet […]

Shkencëtari përshkruan skemën: Si mund të krijojmë një “Tokë të dytë”, në planetët e tjerë

Shkencëtari përshkruan skemën: Si mund të krijojmë një “Tokë të dytë”, në planetët e tjerë

Një shkencëtar në Gjermani ka dalë me një skemë për të “mbjellë jetë” në planete të tjerë në galaktikën tonë. Profesor Claudius Gros, fizikant teorik në Universitetin Goethe në Frankfurt, pohon se jeta mund të sillet në trupat qiellorë jashtë sistemit tonë diellor. Çelësi, thotë ai, është identifikimi i planetëve të cilat nuk janë përgjithësisht të […]

Ditë tjetër, rekord tjetër: Një Bitcoin tani vlen 15,500 dollarë

Ditë tjetër, rekord tjetër: Një Bitcoin tani vlen 15,500 dollarë

Siç duket Bitcoini është me të vërtetë i pandalshëm, sepse kriptovaluta më e diskutuar ka shënuar rekord të ri sot. Çmimi i Bitcoinit sot ka kaluar shifrën prej 15,000 dollarëve, duke e bërë këtë kriptovalutën më të vlefshme të momentit, transmeton Telegrafi. Nga janari i këtij viti, Bitcoin ka shënuar rritje mbi 500%. – Me […]

Kina ndërton taksinë e parë fluturues

Kina ndërton taksinë e parë fluturues

Fluturakja e parë autonome e udhëtarëve në botë mund të jetë taksi fluturues i së ardhmes. Ehang 184 është një dron pasagjerësh i ndërtuar në Kinë që vjen drejt nga The Jetsons. Automjetet personale të fluturimit kanë qenë një ëndërr shkencore për dekada, por duket se kinezët tashmë e kanë ndërtuar atë. Ehang 184 është […]

YouTube, së shpejti mund të blini bileta koncertesh

YouTube, së shpejti mund të blini bileta koncertesh

Në YouTube, tani nuk do të dëgjoni vetëm muzikë dhe këngët nga këngëtarët e preferuar, por me pak klikime mund të blini edhe bileta për koncertet e tyre. Eksperimenti, për momentin vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vjen falë një marrëveshje mes platformës për shpërndarjen e videove të Google dhe shërbimit Ticketmaster, por në […]

Rikthimi i celularëve “budallenj”

Rikthimi i celularëve “budallenj”

Nga Nokia 3310 e deri te Motorola Razr, celularët e vjetër po rikthehen fuqishëm. Ekspertët parashikojnë që shumë shpejt këta klasikë do të jenë trendi i ri, pasi konsumatorët po tërhiqen nga çmimet e ulëta të tyre, transmeton tch. Gjithashtu, njerëzit po e kuptojnë se nuk kanë nevojë për gjithë ato funksione që ka një […]

Samsung sjell reklamën e re: Tallet me iPhone që nga koha kur është lansuar për herë të parë (Video)

Samsung sjell reklamën e re: Tallet me iPhone që nga koha kur është lansuar për herë të parë (Video)

Gjiganti Samsung dje ka lansuar reklamën e re ku kryesisht është përqendruar në të metat e produktit iPhone qysh nga lansimi i parë. Reklama 1-minutëshe përfshin një djalosh të ri i cili vazhdimisht rritet duke u ndjerë i pakënaqur me produktin iPhone, transmeton Telegrafi. Në vitin 2007, djaloshi fillimisht shprehet i pakënaqur me iPhone për […]

1 5 6 7 8 9 116