Teknologji

Ku shkojnë të dhënat pas një blerje online?

Ku shkojnë të dhënat pas një blerje online?

Hapni kompjuterin dhe jeni duke kërkuar dhuratën e përkryer në një faqe shitjesh online. Çdo ditë u besojmë markave të njohura, duke u deleguar menaxhimin e të dhënave personale. Por ajo që konsumatori ndoshta nuk e kupton është se këto faqe e ndajnë informacionin mbi klientët me një rrjet kompleks reklamuesish, shoqëri marketingu dhe të […]

Zbulohen aplikacionet që vjedhin fjalëkalime në Facebook

Zbulohen aplikacionet që vjedhin fjalëkalime në Facebook

  Ekspertët e sigurisë kompjuterike kanë zbuluar një lloj të ri malware, të quajtur GhostTeam, në së paku 56 aplikacione në dyqanin e Google Play. GhostTeam dedikohet për vjedhjen e emrave të përdoruesve dhe fjalëkalimeve në Facebook. Ai fshihet në formën e aplikacionit për baterinë e llambës, kompasit, skanerit dhe kodeve QR, pastrimit të telefonit […]

Eksperti: Kujdes, ëndrrat dhe dëshirat tona – lënda e parë e Facebookut

Eksperti: Kujdes, ëndrrat dhe dëshirat tona – lënda e parë e Facebookut

ceb Facebook ka vendosur të rivlerësojë përmbajtjet në faqen e tij. Në të ardhmen do të kenë prioritet postimet e miqve dhe jo lajmet. Eksperti Martin Giesler shpjegon efektet e këtij hapi të Facebookut. Deutsche Welle: Si duhet t’i kuptojmë ndryshimet e deklaruara nga themeluesi i Facebookut, Mark Zuckerberg? Martin Giesler:Facebook është ndeshur vitin e kaluar […]

Hetim kundër Samsung dhe Apple për vjetërsim të programeve

Hetim kundër Samsung dhe Apple për vjetërsim të programeve

  Autoriteti i Mbrojtjes së Konsumatorit në Itali, njoftoi sot fillimin e një hetimi kundër gjigantëve Samsung dhe Apple për vjetërsim të programuar. “Dy kompanitë dyshohet se kanë aplikuar një politikë tregtare të përgjithshme, që synon shfrytëzimin e mangësive të disa përbërësve për të reduktuar në kohë performancën e produkteve të tyre që të nxisin […]

Fitoret e Inteligjencës Artificiale përballë njeriut

Fitoret e Inteligjencës Artificiale përballë njeriut

Inteligjenca e Alibaba Inteligjenca Artificiale ka kapërcyer aftësitë e njeriut edhe në testet e leximit dhe të kuptimit. Alibaba bëri të ditur se Inteligjenca e saj Artificiale ka arritur një rezultat më të lartë se ajo e njeriut në një test të bërë nga Universiteti i Stanford, për të matur aftësitë e të kuptuarit të […]

Facebook do të ofrojë rubrikën ‘Today In’

Facebook do të ofrojë rubrikën ‘Today In’

Rrjeti social Facebook po teston që brenda aplikacionit të ofrojë një rubrikë të re, e cila do të përbëhet tërësisht nga lajmet lokale, ngjarjet dhe njoftimet. Sipas ReCode, përcjell Telegrafi, kjo hapësirë do të quhet “Today In”. Burimet e informacionit do të kontrollohen nga njerëzit, ndërsa inteligjenca artificiale do të ndihmonte në nxjerrjen e përmbajtjes. […]

Helikopteri-taksi realizon fluturimin e parë në SHBA (FOTO)

Helikopteri-taksi realizon fluturimin e parë në SHBA (FOTO)

INTEL mbylli fundvitin me një prototip të një helikopteri ajror të njohur si Volcopter VC200. Ai ka fluturuar shkurt në Amerikën e Veriut. “Ne e mbaruam fluturimin e parë dhe ditën e dytë të ekzistencës” u shpreh njëri nga zyrtarët e kompanisë. Volocopter fluturon deri në 30 minuta. Bateritë mund t’i zëvendësohen me të reja […]

Pesë parashikimet për kriptovalutat gjatë vitit 2018

Pesë parashikimet për kriptovalutat gjatë vitit 2018

Pas rritjes së çmendur të Bitcoin në fund të vitit 2017, për disa investitorë dhe analistë, këtë vit rritja e kriptovalutave do të jetë më e dhimbshme. Telegrafi iu sjellë pesë parashikimet për kriptovalutat bazuar në këta analistë dhe investitorë. Shumë institucione do të hyjnë në kriptovaluta “Baza jonë investuese institucionale është shumë e interesuar […]