Teknologji

Në 2022, më shumë lajme të rreme se të vërteta

Në 2022, më shumë lajme të rreme se të vërteta

Në vitin 2022 vendet e Perëndimit do të konsumojnë më shumë lajme të rreme se sa të vërteta dhe nuk do të ketë kapacitet të mjaftueshëm material apo teknologjik për t’i eliminuar, sipas raportit të ‘Parashikimeve teknologjike për vitin 2018’ të shoqërisë së konsulencës Gartner. Kjo është një nga të dhënat e Forumit ‘Fake news, […]

Nga Amazon te Booking, Komisioni Europian kërkon transparencë

Nga Amazon te Booking, Komisioni Europian kërkon transparencë

Stop rezultateve të kërkimeve online për produkte e shërbime pa transparencë, nga fluturimet ajrore në Skyscanner tek dhomat e hotelit në Booking e deri tek librat në platformën Amazon apo pajisje në eBay. Ky është objektivi i rregullores së re të propozuar nga Komisioni Europian, në kuadër të tregut të vetëm dixhital. Nga tani, platformat […]

Ekspertët ngrenë alarmin: Ndotja e dritës mund të pengojë kërkimin për planetët tjerë! (Video)

Ekspertët ngrenë alarmin: Ndotja e dritës mund të pengojë kërkimin për planetët tjerë! (Video)

Në Observatorin Paranal, astronomja italiane Eleonora Sani po punon gjatë natës duke studiuar vrimat e zeza në një nga katër teleskopët tetë metërsh. Në afërsi, kolegu i saj francez Pascale Hibon është i vendosur të zbulojë se ku përfundon universi, ndërsa puna e astronomit kilian Fernando Selman është e rezervuar për t’iu përgjigjur ndoshta pyetjes […]

Inteligjenca Artificiale mund të shkaktojë një luftë bërthamore, shkatërruese për njerëzimin – deri në vitin 2040!

Inteligjenca Artificiale mund të shkaktojë një luftë bërthamore, shkatërruese për njerëzimin – deri në vitin 2040!

Një luftë shkatërruese bërthamore, shkatërruese për njerëzimin mund të shkaktohet nga inteligjenca artificiale, madje edhe para vitit 2040, ka paralajmëruar përmes një hulumtimi, një institut i sigurisë. Po sipas këtij hulumtimi, përcjell Telegrafi, avancimet që çojnë në “makinat shkatërruese” mund të inkurajojnë vendet të marrin rreziqe apokaliptike me arsenalet e tyre bërthamore. Gjatë Luftës së […]

Raporti / Në 2017 u zbuluan 300 aplikacione ‘malware’

Raporti / Në 2017 u zbuluan 300 aplikacione ‘malware’

Në vitin 2017, më shumë se 300 aplikacione të pranishme në Google Play Store përmbanin “malware” dhe janë shkarkuar nga më shumë se 106 milionë përdorues. Këto janë të dhënat e Security Report 2018 të Check Point Software Technologies, i cili fokusohet edhe tek sulmet tek i ashtuquajturi Interneti i Gjërave, që “do të shfrytëzohet […]

E pabesueshme por e vertetë: Kjo është zgjedhur makina më e mirë e 2018-ës

E pabesueshme por e vertetë: Kjo është zgjedhur makina më e mirë e 2018-ës

Volvo fuoristradë model XC40 është zgjedhur makina më e mirë e vitit 2018. Si asnjëherë më parë triumfon kjo markë suedeze. Volvo XC 40 është e pajisur me sistemet më të avancuara të sigurisë dhe mbrojtjes së pasagjerëve, me pajisje për të lehtësuar udhëtimin dhe me një dizajn të brendshëm të mirëideuar, veçanërisht funksional në […]

Facebook do t’ju njoftojë nëse jeni përgjuar

Facebook do t’ju njoftojë nëse jeni përgjuar

Duke filluar nga sot, ose më mirë nga dje me orarin amerikan, Facebook do të nisë të kontaktojë gjithë personat e përfshirë në ‘arratisjen’ e të dhënave personale drejt Cambridge Analytica. Shifrat janë të frikshme: vlerësohet se 87 milionë account (personale) janë përfshirë në këtë skandal, pjesa më e madhe e të cilëve rezidentë në […]

Reklamat e padëshiruara në Facebook, a do paguajmë për t’i bllokuar?

Reklamat e padëshiruara në Facebook, a do paguajmë për t’i bllokuar?

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg ka dalë për të dëshmuar përpara Kongresit për skandalin e të dhënave që preku miliona përdorues. Në një transmetim direkt doli para senatit për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me skandalin. 9:30- Pendimi i Zuckerberg Senatorja Dianne Feinstein e pyeti se cfarë po bënte Facebook për të ndaluar aktorët e […]

Për të gjithë fanatikët, Instagrami do të rikthejë një opsion në rrjet, që e eleminoi pak kohë më parë!

Për të gjithë fanatikët, Instagrami do të rikthejë një opsion në rrjet, që e eleminoi pak kohë më parë!

Instagrami është kthyer në një nga rrjetet më të dashura për shumicën, duke lënë pas edhe Facebook. Megjithatë, ndryshimet e fundit (update) i kanë lënë të pakënaqur përdoruesit, duke i detyruar këta të fundit të akohen drejtpërdrejt lidhur me shumë opsione të shtuara apo të eleminuara. Një prej mundësive që Instagrami nuk ofron më, do […]

1 2 3 116