Sport

Briken Calja shpallet Kampion Europe në peshëngritje

Briken Calja shpallet Kampion Europe në peshëngritje

Briken Çalja u shpall kampioni më i ri i Europës në peshëngritje, pasi shkëlqeu në turneun që po zhvillohet këtë fund muaji në Bukuresht. 3 medalje të arta erdhën vetëm nga sportisti ynë, kampion i trefishtë kontinental dhe rezultat historik për vendin tonë. Shtangisti nga Shtërmeni e nisi në mënyrë të shkëlqyer garën e tij […]

Evropiani i Peshëngritjes/ Shqipëria humb mundësinë për medalje, Qerimaj tërhiqet nga gara

Evropiani i Peshëngritjes/ Shqipëria humb mundësinë për medalje, Qerimaj tërhiqet nga gara

Peshëngritësi Erkand Qerimaj ka konfirmuar tërheqjen e tij nga gara në kampionatin Evropian të Peshëngritjes. Ai ka shfaqur probleme me tendinët e gjurit, dhe në këtë mënyrë është detyruar të heqë dorë nga gara, duke i hequr shancet Shqipërisë për të fituar ndonjë medalje. Qerimaj do të garonte ditën e enjte në peshën 77 kg, […]

Ndeshja e parë eliminatore e Shqipërisë për Botërorin (Video)

Ndeshja e parë eliminatore e Shqipërisë për Botërorin (Video)

Sfida e parë zyrtare ndërkombëtare për Kombëtaren shqiptare në eliminatoret e një Botërori u zhvillua më 24 maj të vitit 1964, në Rotterdam të Holandës, ndeshje në të cilën Shqipëria luajti me fanella të bardha. Në përbërje kishte emra të mëdhenj të historisë së futbollit tonë, si Panajot Pano, Ali Mema, Robert Jashari, Mikel Janku, […]

Zvicra me tre shqiptarë kundër Greqisë

Zvicra me tre shqiptarë kundër Greqisë

Kombëtarja e Zvicrës është e gatshme për miqësoren me Greqinë, e cila luhet sonte në orën 19.00 në Selanik.  Zvicra kësaj radhe paraqitet pa yllin nga Kosova, Xherdan Shaqiri, i cili nuk ishte përfshirë për shkak të një lëndimit,  po ashtu mungon edhe Admir Mehmedi, shkaku i lëndimit. Për Zvicrën paraqiten tre shqiptarë, Valon Behrami, […]

Panucci flet për herë të parë për largimin e kapiten Agollit

Panucci flet për herë të parë për largimin e kapiten Agollit

Trajneri i Kombëtares, Christian Panucci teksa bëri publike listën me lojtarët që do të grumbullojë për miqësoren me Norvegjisë, foli edhe për mungesën e kapitenit, Ansi Agolli. Panucci ka sqaruar se ky “përjashtim” ka ardhur për shkak të moshës së madhe të mbrojtësin kuqezi që luan me Qarabagun e Azrbajxhanit. Në lidhje me emrin e […]

Lista e Panuccit/ Ja lojtarët që grumbullohen për ndeshjen me Norvegjinë: Ka surpriza

Lista e Panuccit/ Ja lojtarët që grumbullohen për ndeshjen me Norvegjinë: Ka surpriza

Trajneri i ekipit kombëtar të futbollit, Christian Panucci ka publikuar këtë të premte listën e lojtarëve që do të grumbullojë për ndeshjen miqësore të 26 marsit, në Elbasan, me përfaqësuesen e Norvegjisë. Në listën e trajnerit për këtë ndeshje shikohen edhe grumbullimet e disa lojtarëve të rinj që vijnë për herë të parë në këtë […]

Lojërat Olimpike Dimërore 2018/ Sa fitojnë atletët olimpikë në 12 vende të botës

Lojërat Olimpike Dimërore 2018/ Sa fitojnë atletët olimpikë në 12 vende të botës

Lojërat Olimpike Dimërore 2018, në Pyeongchang, në Korenë e Jugut, u mbyllën të dielën e kaluar. Gjatë këtyre dy javëve, u dhanë qindra medalje për atletë nga e gjithë bota. The International Olympic Committee (Komiteti Olimpik Ndërkombëtar) nuk jep shpërblime në para, por shumë vende i shpërblejnë fituesit e medaljeve me bonuse. Për shembull, atletët […]