Sport

Zbardhet prapaskena e negociatave të FSHF me Inzaghin

Zbardhet prapaskena e negociatave të FSHF me Inzaghin

Filippo Inzaghi është pista kryesore që Federata Shqiptare e Futbollit po ndjek në këto ditë të nxehta qershori për të mbushur vendin e lënë bosh nga largimi i menjëhershëm i Gianni de Biasit. Ish-sulmuesi i Milan dhe Juventus ka edhe një vit kontratë si trajner me Venezian në Serie B të cilën sapo e ngjiti […]

Trajneri i ri i Kombëtares mund të jetë një ish lojtar i Juventusit

Trajneri i ri i Kombëtares mund të jetë një ish lojtar i Juventusit

Shqipëria po kërkon zëvendësuesin e Gianni De Biasit, teksa po mendon dhe për Pippo Inzaghin si njeriun e duhur për t’i zënë vendin. Lajmi është publikuar nga gazetari italian, Gianluca di Marzio, një burim shumë i sigurt në vendin fqinj.   Ish-trajneri i Milanit, i cili numëron gola pa fund në Serinë A me kuqezinjtë […]

Prapaskena/ Zbulohet trajneri italian që refuzoi Shqipërinë (FOTO)

Prapaskena/ Zbulohet trajneri italian që refuzoi Shqipërinë (FOTO)

Pas largimit të Xhani De Biazit nga Shqipëria, FSHF është duke kërkuar një tjetër trajner. Pas suksesit të livornezit presidenti i FSHF-së Armand Duka është “fiksuar” te italianët. Lapsi.al mëson se oferta e parë nga ana e FSHF-së i është bërë Massimo Piscedda. Ai është trajneri i Italisë B. Kjo është një kombëtare në hije […]

Historia e dhimbshme e futbollistëve refugjatë të ikur nga lufta, në mesin e tyre edhe disa shqiptarë (FOTO)

Historia e dhimbshme e futbollistëve refugjatë të ikur nga lufta, në mesin e tyre edhe disa shqiptarë (FOTO)

Organizata e futbollistëve kundër diskriminimit dhe socializimit e njohur ndryshe si FARE ka publikuar sot një listë të gjatë të futbollistëve të ikur nga lufta, pikërisht në ditën botërore të refugjatëve (20 Qershor). Marca ka bërë një shkrim ku ka zbuluar jetën e vështirë të disa yjeve botëror. “Këtu janë disa nga lojtarët më të […]

Januzaj drejt Italisë, e kërkon Roma

Januzaj drejt Italisë, e kërkon Roma

Mesfushori i Belgjikës, Adnan Januzaj mund të vazhdojë karrierën e tij në Itali. Januzaj duket se nuk është në planet e trajnerit të Manchester United, Jose Mourinho dhe pas huazimit 1 vjeçar te Sunderland, do të duhet të gjejë një tjetër ekip për të vazhduar karrierën. Drejtori sportiv i Romës, Monchi, së bashku me trajnerin […]

Kjo është letra e plotë e De Biasit që e përloti italianin: Asgjë nuk e shkëput lidhjen time me kombin tonë!

Kjo është letra e plotë e De Biasit që e përloti italianin: Asgjë nuk e shkëput lidhjen time me kombin tonë!

Trajneri Gianni de Biasi ka dhënë sot dorëheqjen nga drejtimi i kombëtares shqiptare të futbollit. Pas njoftimit të djeshëm se nuk do të rinovonte kontratën në fund të edicionit, sot italiani ka dalë në një konferencë për shtyp bashkë me presidentin e FSHF-së, Armand Duka, duke bërë me dije mbylljen e bashkëpunimit Ai e ka […]

Saimir Lleshi dhe Eliane Lara jetojnë në një apartament tek një bllok pallatesh pranë kullës rezidenciale “Grenfell” që u përfshi nga flakët sot në Londër. Ata i thanë gazetares së BBC, Claire Heald, se u zgjuan rreth orës 01:30 të mëngjesit nga të bërtiturat e njerëzve të cilët kërkonin ndihmë. “Ishte shumë shqetësuese të dëgjoje britmat e tyre. Zjarri u përhap me shpejtësi”, thanë ata. Saimir Lleshi dhe Eliane Lara shikonin nga banesa e tyre se si flakët e zjarrit përhapeshin me shpejtësi në kullën 24-katëshe. Ata rrëfejnë se panë skena të tmerrshme, njerëz që përpiqeshin të dilnin nga dritaret me çarçaf duke i lidhur si litar. “Fëmijët tanë u tmerruan, po mundoheshim që t’i qetësonim”, tha Saimir Lleshi. Deshmitare te tjere thane se gjithçka ndodhi ne 15 minuta.

Saimir Lleshi dhe Eliane Lara jetojnë në një apartament tek një bllok pallatesh pranë kullës rezidenciale “Grenfell” që u përfshi nga flakët sot në Londër. Ata i thanë gazetares së BBC, Claire Heald, se u zgjuan rreth orës 01:30 të mëngjesit nga të bërtiturat e njerëzve të cilët kërkonin ndihmë. “Ishte shumë shqetësuese të dëgjoje britmat e tyre. Zjarri u përhap me shpejtësi”, thanë ata.   Saimir Lleshi dhe Eliane Lara shikonin nga banesa e tyre se si flakët e zjarrit përhapeshin me shpejtësi në kullën 24-katëshe. Ata rrëfejnë se panë skena të tmerrshme, njerëz që përpiqeshin të dilnin nga dritaret me çarçaf duke i lidhur si litar.   “Fëmijët tanë u tmerruan, po mundoheshim që t’i qetësonim”, tha Saimir Lleshi.  Deshmitare te tjere thane se gjithçka ndodhi ne 15 minuta.

Trajneri Xhani De Biazi ka dhënë sot dorëheqjen nga drejtimi i kombëtares shqiptare të futbollit. Pas njoftimit të djeshëm se nuk do të rinovonte kontratën në fund të edicionit, sot italiani ka dalë në një konferencë për shtyp bashkë me presidentin e FSHF-së, Armand Duka, duke bërë me dije mbylljen e bashkëpunimit që në këtë […]

Hysaj vlen më shumë se James, Isco, Bonucci e Alex Sandro

Hysaj vlen më shumë se James, Isco, Bonucci e Alex Sandro

Elseid Hysaj është ndër futbollistët më të kushtueshëm në botë. Përfundimi ka ardhur nga Observatori i Futbollit CIES, në përllogaritjet për vlerën e re të lojtarëve. Një studim i bazuar te shkenca, pas performancave të edicionit që sapo u mbyll, nga i cili doli renditja me 110 emra nga pesë ligat më të rëndësishme, vlera […]

1 2 3 208