Preshevë

Mediat serbe e quajnë “Hillary Clinton” kryetaren e re shqiptare të Kuvendit Komunal të Preshevës

Mediat serbe e quajnë “Hillary Clinton” kryetaren e re shqiptare të Kuvendit Komunal të Preshevës

Ardita Sinani nga Partia për Veprim Demokratik, u zgjodh kryetare e Kuvendit Komunal të Preshevës. Sinani është gruaja e parë në historinë e këtij qytetit, e cila do të menaxhoj një parlamentet lokal. Menjëherë pas zgjedhjeve, Sinani ka dhënë një intervistë për Tanjug, e cila tha se ishte e lumtur që është zgjedhur në këtë […]

Serbia po i bën shtetas të huaj shqiptarët e Medvegjës dhe të Bujanocit

Serbia po i bën shtetas të huaj shqiptarët e Medvegjës dhe të Bujanocit

Ministria e Punëve të Brendshme e Serbisë (MPB) gjatë vitit të fundit ka dhënë një numër të madh vendimesh të dëmshme për qytetarët e nacionalitetit shqiptar në jug të Serbisë, e sidomos për ata nga Medvegja. Me këto vendime pasivizohet vendbanimi i tyre i deriatëhershëm dhe kështu personat humbën mundësinë që të nxjerrin dokumentet personale […]

Huliganë serbë sulmojnë familjen shqiptare në Bujanoc, me kërcënime “do t’ju kallim gjithë shqiptarëve”

Huliganë serbë sulmojnë familjen shqiptare në Bujanoc, me kërcënime “do t’ju kallim gjithë shqiptarëve”

Familja Bajrami nga fshati Suharnë i Bujanocit është sulmuar nga një grup huliganësh serb. Siç bëjnë të ditur anëtarë të kësaj familje 11  huliganë serb kanë sulmuar familjen Bajrami me fyerje dhe kërcënime të rënda, duke i kanosur edhe me jetë, informon PreshevaJonë. “Do t’ju kallim të gjithë shqiptarëve” ka qenë kërcënimi që vazhdimisht i […]

Lule në vend të gropave në rrugët e qytetit të Preshevës

Lule në vend të gropave në rrugët e qytetit të Preshevës

Derisa brenda natës po shtrohen rruget ku është elektorati i PDSH-së,  rrugët kryesore të  qytetit të Preshevës  për 4 vjet nuk u asfaltuan. “Kjo argumenton një keqqeverisje që Preshevës nuk i takon. Aksioni i radhës së Forumit Rinor të PVD-së, sot, ishte mbushja e gropave me lule për të simbolizuar mungesën e parqeve dhe mos […]

Çmenduria serbe, dënon hoxhën pse vendosi flamurin shqiptar në xhaminë e Preshevës

Çmenduria serbe, dënon hoxhën pse vendosi flamurin shqiptar në xhaminë e Preshevës

Në minaren e xhamisë së fshatit Geraj, më 28 nëntor 2014 është ngritur flamuri shqiptar. Imami i xhamisë, Nexhat Jashari, ka marrë një letër nga gjykata në Preshevë. Gjoba është rreth 300 euro për shkelje të ligjit, pasi akuzohet për “përdorim të simboleve të palejuara”. Hoxha i fshatit Geraj, për shkak të moshës, nuk mund […]

Preshevë, gjobë imamit të xhamisë, ngriti flamurin shqiptar

Preshevë, gjobë imamit të xhamisë, ngriti flamurin shqiptar

Në minaren e xhamisë së fshatit Geraj, më 28 nëntor 2014 është ngritur flamuri shqiptar. Imami i xhamisë, Nexhat Jashari ka marrë një letër nga gjykata në Preshevë. Gjoba është rreth 300 euro për shkelje të ligjit, pasi akuzohet për “përdorim të simboleve të palejuara”. Hoxha i fshatit Geraj, për shkak të moshës, nuk mund […]

Delegacioni zviceran në Preshevë, impresionohet me humanizmin dhe mikëpritjen e emigranteve nga qytetarët

Delegacioni zviceran në Preshevë, impresionohet me humanizmin dhe mikëpritjen e emigranteve nga qytetarët

Preshevë, 11 mars -Delegacioni i Sekretariati Shtetëror Zviceran për Migracion i udhëhequr nga Drejtori i SekretariatitNdërkombëtar të Bashkëpunimit për Migrim Urs von Arb kanë vizituar Qendrën e përkohshme për regjistrimin dhepranimin e emigrantëve në Preshevë, Zyrtarët zviceranë theksuar se ata janë  të impresionuar nga përpjekjet e me humanizmin dhe solidaritetin e qytetareve për të ofruar […]

Shoqata e Shkrimtarëve të Preshevës: Librat të sillen edhe nga Shqipëria

Shoqata e Shkrimtarëve të Preshevës: Librat të sillen edhe nga Shqipëria

Kryetari i Shoqatës së Shkrimtarëve të Preshevës “Feniks”, Bilall Maliqi, ka thënë për lajmi.net se çështja e librave në gjuhën shqipe, duhet të dialogohet në nivelet shtetërore për t’u gjetur një zgjidhje. Maliqi thotë se Lugina e Preshevës, konkretisht nxënësit kanë nevojë për libra shqip, për tekste mësimore nga Kosova, nga Shqipëria në mënyrë që […]

Shtypja dhe diskriminimi i shqiptarëve nga Serbia i papranueshëm, durimit po i vjen fundit”

Shtypja dhe diskriminimi i shqiptarëve nga Serbia i papranueshëm, durimit po i vjen fundit”

Jonuz Musliu thotë se do të kërkojnë urgjentisht seancë speciale në Këshillin e Sigurimit të OKB’së për Luginën e Preshevës. Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Luginë të Preshevës, Jonuz Musliu, ka thënë se me kthimin e 103.222 teksteve mësimore nga Lugina e Preshevës në Kosovë po i vjen fundi gjithçkaje. Ai ka kërkuar […]

Lugina e Preshevës në gjendje të rëndë, shkaktar Beogradi dhe liderët shqiptar proserb

Lugina e Preshevës në gjendje të rëndë, shkaktar Beogradi dhe liderët shqiptar proserb

Gjendja e rëndë ekonomike në Luginën e Preshevës, po vazhdon të jetë rezultat i trajtimit jo adekuat shtetërorë të Serbisë. Mungesa e investimeve dhe trajtimi i këtij rajoni, si zonë me rrezikshmëri të lartë, po ndikon që, përkundër pozitës tejet të volitshme , as investitorët e huaj të mos kontribuojnë këtu. Si pasojë në Luginë […]

1 5 6 7 8 9 35