Preshevë

Kujtohen të dëbuarit nga Kosova Lindore

Kujtohen të dëbuarit nga Kosova Lindore

Sot në Gjilan do të kujtohen të dëbuarit nga Kosova Lindore, ku do të bëhet ekspozimi i fotove të cilat dëshmojnë dëbimin e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës nga forcat serbe si dhe dhunën sistematike që pushteti serb ushtron mbi ata pak qytetarë që kanë mbetur atje. Ngjarja fillon nga ora 16.30 dhe mbahet në […]

Ja sa marrin paushalle zyrtarët komunal në komunën e Preshevës? /dokument/

Ja sa marrin paushalle zyrtarët komunal në komunën e Preshevës? /dokument/

Në çdo mbledhje të këshillit komunal, këshilltarët kanë marrë paushalli mujor. Presheva.com ka siguruar dokumentin në të cilën paraqitet lista dhe paushalli të cilin e marrin antarët e këshillit komunal për pjesmarrje në mbledhje, zëvendës kryetari i komunës, ndihmësat, kryetari i Kuvendit komunal dhe zëvendësat e tij. Sa i përket këshillit komunal, secili këshilltar për për çdo […]

Sot kujtohen të dëbuarit nga Medvegja, Bujanoci e Presheva

Sot kujtohen të dëbuarit nga Medvegja, Bujanoci e Presheva

Sot në Prishtinë do të kujtohen të dëbuarit, zhvendosurit dhe të shpërngulurit nga Medvegja, Bujanoci dhe Presheva. Në një njoftim për media, bëhet e ditur se sot në Prishtinë duke filluar nga ora 11:00 do të mbahet një tribunë publike. Tribuna do të mbahet në selinë e Shoqatës së ish-burgosurve politikë në Prishtinë.

Një delegacion i Vetëvendosjes vizitoi Preshevën

Një delegacion i Vetëvendosjes vizitoi Preshevën

Një delegacion i Lëvizjes me në krye nënkryetaren Fatmire Çollaku, kanë vizituar të martën Komunën e Preshevës ku zhvilluan takime me drejtuesit e kësaj komune dhe vizituan maternitetin jashtëspitalor. Përmes një njoftimi, Vetëvendosje kërkon nga Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë që marrëdhëniet me Serbinë t’i kushtëzojë me ndaljen e “menjëhershme të shtypjes së […]

Beogradi edhe kërkon integrim te shqiptarëve në Luginën e Preshevës edhe ju ndalon librat shqip?!

Beogradi edhe kërkon integrim te shqiptarëve në Luginën e Preshevës edhe ju ndalon librat shqip?!

Komisioni për të Drejtat e Njeriut ka organizuar dje në Preshevë tryezën e rrumbullakët me temë “Arsimi në gjuhën shqipe ne Lugine”.  “Beogradi duhet ta kete tqe artë se nuk ka integrim te mirëfillte në Luginën e  Preshevës nëse qeveria serbe ndalon librat shqip!” ka thne pe ragjencie elajemeve “Presheva Jonë” kryetari i KKSH-së Jonuz […]

Mjeku nga Presheva po shëron lojtarët e EURO-2016

Mjeku nga Presheva po shëron lojtarët e EURO-2016

Dr. Teni Rr. Kamberi, mjek specialist anesteziolog-reanimatolog me origjinë nga Presheva që jeton dhe vepron në Francë, ka qënë mjet zyrtar i Organizatorit të EURO-2016 në ndeshjen Shqipëri-Zvicërr, që së bashku me ekipin medicinal janë kujdesur për shëndetin e lojtarëve në fushë, nëse eventualishtndodhë ndonjë lëndim serioz. Dr. Teni Rr. Kamberi është me origjinë nga […]

Refugjatët ilegalisht braktisin Tabanocin drejt Preshevës /video/

Refugjatët ilegalisht braktisin Tabanocin drejt Preshevës /video/

Nga 1200 refugjatë sa kishte gjithsej para disa muajve në qendrën për pranim në Tabanoc, në anën maqedonase të kufirit me Serbinë, tani kanë ngelur vetëm 178 refugjatë. Jozyrtarisht Alsat M mëson se shkak i rënies së numrit të refugjatëve në Qendrën për pranim në Tabanoc është se ata në forma të ndryshme ilegale ia […]

Mbledhja e tretë e dy qeverive, zhgënjyese për shqiptarët e Luginës së Preshevës!

Mbledhja e tretë e dy qeverive, zhgënjyese për shqiptarët e Luginës së Preshevës!

Mbledhja e tretë e dy qeverive, Shqipëri-Kosovë, që u mbajtë më 3 qershor 2016 në Prishtinë, kaloi me disa fraza të thata të Edi Ramës dhe të anashkalimit të plotë të çështjes së shqiptarve të Luginës së Preshevës. Ky realitet i hidhur është dëshprues dhe tmerrësisht zhgënjyes për shqiptarët e Luginës. Porosia politike nga ky […]

Serbia, kujt po i tregon “muskujt” me manovrat ushtarake ne vendbanimet shqiptare ne Luginën e Preshevës?!

Serbia, kujt po i tregon “muskujt” me manovrat ushtarake ne vendbanimet shqiptare ne Luginën e Preshevës?!

Ushtri Popullore” (Narodna Armija) ish-JNA  ka nisur manovrat ushtarake  te cilet po zhvillohen ne vendabanimet shqiptare ne Luginë. Ne keto manovra, ku po marrin pjese qindra forca serbe te veshur deri ne dhëmbe me makineri le rende luftarake, perfshire ketu edhe tanket ka shkaktuar panike nder popullaten shqiptare ne keto vise. Keto manovra ushtarake te […]

1 4 5 6 7 8 35