Preshevë

Popullata ka qenë e dëshpëruar me politikën për 12 vjet në Preshevë

Popullata ka qenë e dëshpëruar me politikën për 12 vjet në Preshevë

Kryetari i Preshevës Shqiprim Arifi në një ligjëratë para studentëve të kolegjit ISPE në Prishitnë foli rreth librave për nxënësit e tri komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, lapidarin dhe gjendjen në Preshevë. “Popullata ka qenë e dëshpëruar me politikën për 12 vjet në Preshevë. Kur jam kthyer në Preshevë ia kam bërë vetes një pyetje: […]

Abetarja e unifikuar, ende asnjë hap konkret

Abetarja e unifikuar, ende asnjë hap konkret

Unifikimi i abetares por edhe i teksteve tjera shkollore për nxënësit shqiptarë në Luginën e Preshevës u bë i mundur, por një gjë e tillë akoma vazhdon të mbetet zvarrë mes Maqedonisë, Shqipërisë dhe Kosovës. Ministri i Arsimit Pishtar Lutfiu pretendon se këto tema janë trajtuar në takimet e tij bilaterale me Tiranën dhe Prishtinën […]

Serbët po ‚blejnë‘ nuse në Shqipëri nga 5500 euro

Serbët po ‚blejnë‘ nuse në Shqipëri nga 5500 euro

Në komunën e Preshevës dhe Bujanocit, vitin e kaluar, u kryen gjashtë martesa mes serbëve dhe vajzave shqiptare nga Shqipëria. Këta janë kryesisht të moshuar të cilët martohen më ndihmën e parasë, që i shpenzojnë me gra shqiptare. Tre muaj më parë, dhe Bratislav Tasic nga një fshat afër Bujanovcit, Lopardince u martua me një grua shqiptare nga Tirana. Sipas disa […]

Helmim masiv i emigrantëve në Preshevë nga mishi i pulës

Helmim masiv i emigrantëve në Preshevë nga mishi i pulës

Emigrantët nga Siria, Afganistani dhe Egjipti, 37 persona që janë të vendosur në qendrën e pranimit në Miratoc të Preshevës kanë marrë helmim të lehtë me ushqim, gjegjësisht me kofshë pule, ka mësuar presheva.com. Sipas fjalëve të epidemiologut Sllagjan Stankoviq, transmeton presheva.com, ata kanë pasë pasqyrë të lehtë klinike, çka do të thotë se kanë […]

Kamberi: Punësimi i shqiptarëve në institucionet e sigurisë në Serbi akoma i ndaluar

Kamberi: Punësimi i shqiptarëve në institucionet e sigurisë në Serbi akoma i ndaluar

Kryetari i komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi ka fajësuar qeverinë në Beograd për mos gatishmërinë e përfshirjes më të madhe të pakicës shqiptare në forcat e sigurisë së Serbisë, kryesisht në njësit e policisë speciale dhe Xhandarmerisë. Këto komenti, ai i bëra gjatë një tryeze të organizuar nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut në […]

Mjeku shqiptar nga Presheva, pjesë e Formula 1

Mjeku shqiptar nga Presheva, pjesë e Formula 1

Prej disa vitesh, Dr.Teni Kamberi, me origjinë nga Presheva, është pjesë e ekipit të specializuar mjekësor të garave në F1. Kamberi është bërë faktor në mjekimin e disa pilotëve të famshëm të aksidentuar si Hamilton, Alonso dhe një ditë më parë të Kevin Magnussen, i cili u përfshi në garën e fundit në një aksident mjaft […]

Tri maturante nga Gjeneva (Presheva, Theranda dhe Vitia) ndertojne nje shkollë fillore ne Kosove

Tri maturante nga Gjeneva (Presheva, Theranda dhe Vitia) ndertojne nje shkollë fillore ne Kosove

Pamje nga zhvillimi i puneve ne rinovimin e shkollës në Debellde Me qëllim që të kontribuojnë në përmirësimin e kushteve sa më të mira dhe për një proces sa më cilësor mësimor, tri maturante të Gjimnazit “Sisimondi” të Gjenevës, përmes shoqatës së tyre sociale, kanë vendosur që të kontribuojnë për të investuar në renovimin e […]

Për herë të parë organizohet “Presheva Summer School 2016”

Për herë të parë organizohet “Presheva Summer School 2016”

Për herë të parë në Luginë të Preshevës, mbahet shkolla verore “Presheva Summer School 2016”, nën moton e Lidershipit! Shkolla verore organizohet nga të gjitha Unionet Studentore të Luginës së Preshevës në trevat shqipfolëse! Gjithsej 40 studentë dhe gjimnazistë entuziastë dhe me potencial të madh do të marrin pjesë në këtë event inagurues. Pjesmarrësit e […]

Të ndihmohet ndërtimi i një shkolle në Preshevë (FOTO)

Të ndihmohet ndërtimi i një shkolle në Preshevë (FOTO)

Gjatë vizitës së kryetarit të komunës së Preshevës Shqiprim Arifi dhe publikimit të fotografive për gjendjen aktuale në Shkollën e Mesme “Skënderbeu”, Shkollën Fillore “Ibrahim Kelmendi” dhe Shkollën e Mesme Teknike “Presheva”, u panë dhe kushtet tejet të këqija në këto shkolla e sidomos në shkollën fillore dhe gjimnazin “Skënderbeu”, duke nxitur dhe reagime nga […]

1 3 4 5 6 7 35