Preshevë

Lapidari i UCPMB-së, së shpejti cështje e gjykatës Evropiane në Strasburg

Lapidari i UCPMB-së, së shpejti cështje e gjykatës Evropiane në Strasburg

 NA ka mësuar sot se një dosje komplete nga insitucionet legjitime të Komunës së Preshevës është përgatiut mbi padrejtësitë e autoriteteve serbe rreth lapidarit të dëshmorëve, të cilat vodhën përmendoren më 20 janar të këtij nga forcat serbe pa paraljmërim në orët e e hershme të mëngjesit. Cështja e largimiot të lapidarit pa vuillnetin e […]

Të shqetësuar me zhvillimet në Kosovën Lindore

Të shqetësuar me zhvillimet në Kosovën Lindore

Deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë shprehur shqetësimet e tyre në lidhje me zhvillimet e fundit në Luginë të Preshevës si dhe reagimet që pasuan në Kosovë me dëmtimin e varrezave të serbëve lokal. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Zenun Pajaziti tha se akti i largimit të lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së nga sheshi […]

Spahiu: Lapidarin do e ngremë më gjigant në Preshevë

Spahiu: Lapidarin do e ngremë më gjigant në Preshevë

Tiranë – Kryetari i Aleancës Kuqezi Kreshnik Spahiu u takua sot me studentët nga Presheva që studiojnë në Tiranë. Kryetari i Aleancës KuqeZi planifikoi së bashku me studentët e Luginës së Preshevës se së shpejti do të shkojnë tek vendi ku u rrëzua monumenti i heronjve të UCPMB-së për ta rindërtuar dhe ringritur në dimensione […]

OKB apelon për qetësi në Luginën e Preshevës

OKB apelon për qetësi në Luginën e Preshevës

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje për qetësi në Luginën e Preshevës, pas heqjes së lapidarit të Ushtirsë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit nga ana e xhandarmërisë serbe. “Kombet e Bashkuara përcjellin zhvillimin e situatës në Luginë dhe bëjnë thirrje për qetësi”, ka deklaruar Martin Nesirki, zëdhënës i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Ban […]

Presheva jetime, apo turpi ynë kombëtar

Presheva jetime, apo turpi ynë kombëtar

Të vjen mirë tek dëgjon fjalët Prevezë e Preshevë së bashku, teksa këto dy fjalë përbëjnë atë që do t’a quaja ekstremitetet shqiptare që historia ua qethi shqiptarëve. Por, tek lexon lajmet e sotme, fjala Preshevë përbënë turpin tonë, turp që mund të përkthehet me lënien e jetimëve në punën e vetë. “Preshevë, serbët heqin […]

Lugina kërkon të kthehet lapidari i UÇPMB-së

Lugina kërkon të kthehet lapidari i UÇPMB-së

Protesta gjithëpopullore në Preshevë, në shenjë kundërshtimi për heqjen e përmendores së UÇPMB-së që ishte vendosur para komunës së Preshevës, ka përfunduar e qetë dhe me kërkesën autoriteteve serbe që ta kthejnë lapidarin në vendin ku ishte i vendosur, përpara objektit të Komunës së Preshevës. Kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa, përmes një komunikate […]

Protestë masive e shqiptarëve të Kosovës Lindore

Protestë masive e shqiptarëve të Kosovës Lindore

Në Preshevë dhjetëra qytetarë janë mbledhur në vendin ku më parë ngrihej Lapidari i Dëshmorëve duke zhvilluar homazhe, por edhe protestuar paqësisht ndaj heqjes së padrejtë të monumentit mëngjesin e së dielës nga policia serbe. Në zonë nuk ka prani të madhe të forcave policore, ndërkohë pritet që liderët politikë shqiptarë të dalin me një […]

“Plisat” dhe ‘Forca’ në përkrahje të shqiptarëve të Luginës

“Plisat” dhe ‘Forca’ në përkrahje të shqiptarëve të Luginës

Tifozët e njohur të Kosovës, “Plisat” të dielën mbrëma kanë organizuar protestë para Teatrit Kombëtar në Prishtinë në përkrahje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Me moton “Në Mbrojtje te ushtarëve te lirisë dhe vlerave te tyre” dhe me pankarta të ndryshme siç ishte “Deri ku do të na poshtërojnë”, ‘Plisat’ kanë kërkuar që të […]