Preshevë

Shqiptarëve të Luginës nuk i njihen diplomat që merren në Kosovë

Shqiptarëve të Luginës nuk i njihen diplomat që merren në Kosovë

Shqiptarët e Luginës së Preshevës, të cilët kanë studiuar në Universitetin e Prishtinës po ballafaqohen me problemin e nostrifikimit të diplomave nga shteti serb, shkruan Koha Ditore. Për këtë çështje ishin arritur marrëveshje në Bruksel ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe, por që ajo si edhe shumë të tjera nuk po gjejnë zbatim. Në vitin […]

Presheva, kutitë bosh

Presheva, kutitë bosh

Personazhi kryesor I zgjedhjeve, fitorja e të cilit pritet, tha se Serbia më të rëndësishëm ka stabilitetin. Ashtu mendojnë edhe partnerët e tij. ”Shpresoj të kemi stabilitet dhe një sukses ekonomik. Do ta mbështesë qeverinë dhe shpresoj se askujt nuk do ti bjerë ndërmend ta destabilizoj Serbinë”, tha Vuçiç “Secili popull kërkon atë që nuk […]

Jep dorëheqje kryetari i Preshevës, Shqipërim Arifi

Jep dorëheqje kryetari i Preshevës, Shqipërim Arifi

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi ka dhënë dorëheqje nga kjo pozitë, të cilën e ka arsyetuar me ndërprerjen e koalicionit me partinë e Lëvizjes për Veprimit Demokratik (PVD) të Riza Halimit. Arifi akuzoi Halimin që nuk i ka respektuar parimet e marrëveshjes së koalicionit në bazë të së cilës ai u bë kryetar, […]

Presidenti i Shqipërisë viziton Luginën e Preshevës

Presidenti i Shqipërisë viziton Luginën e Preshevës

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani sot do ta vizitojë Luginën e Preshevës. Vizita e Presidentit Nishani është historike dhe për të pritur sa më mirë Presidentin, rrugët dhe sheshet e tre komunave shqiptare, janë mbushur me flamuj, fotografi të Presidentit dhe mbishkrimin “Mirë se na vjen President!”. Vizita e Nishanit pritet me shumë dashuri nga […]

Beogradi ka gisht në përçarjen në Preshevë?!

Beogradi ka gisht në përçarjen në Preshevë?!

Përçarja e paralajmëruar në Preshevë është gatuar në Beograd, ndërsa synimi është shkatërrimi dhe boshatisja e kësaj komune. Skenari ka nisur të realizohet menjëherë pas fitores së zgjedhjeve nga Alternativa për Ndryshim dhe zgjedhjen e kryetarit të saj Shqipërim Arifi për kryetar të komunës. Burime partiake theksojnë se në këtë skenarë është involvuar drejtpërdrejt struktura […]

Komuna e Preshevës, model rajonal për udhëheqje të suksesshme

Komuna e Preshevës, model  rajonal për udhëheqje të suksesshme

Kryetari i Komunës së Preshevës Shqiprim Arifi, është bërë model për një qeverisje lokale të sukseshme në rajonin e Ballkanit, njofton agjencia e lajmeve INA. Me një edukim perëndimor dhe me një ekip perfekte të qeverisjes lokale, me karizmin e tij, të një politikani modern, ka shtuar kërshërinë e donatorëve vendorë dhe ndërkombëtarë. Vetëm për […]

Presheva, qendër bujqësore rajonale (FOTO)

Presheva, qendër bujqësore rajonale (FOTO)

Pas kompanisë Solid nga Kosova, arrihet marrëveshja me investitorin e dytë në Komunën e Preshevës, MasrFruit International nga Holanda. Me realizimin e këtij investimi, bujqit tanë do të kenë të siguruar shitjen e produkteve të tyre në treg ku qendra e grumbullimit e cila do të hapet nga MasrFruit International, do ti blejë ato dhe […]

Tërrnoci, ishte më i madh se Vranja dhe Presheva (FOTO)

Tërrnoci, ishte më i madh se Vranja dhe Presheva (FOTO)

Tërnoci në shekullin e XVI, ka qenë vendbanim më i madhë në Kadillëkun e Vranjës, thote për agjencine e lajemeve “Persheva jonë” Prof. Xhahit Ramadani duke ju rferuar dehsmiva dhe fakteve hisotrike sipas nje studimi shkencor  “Perandoria Osmane në shekullin XVI bëri tre regjistrime kadastrale në vitin 1519,1528 dhe në vitin 1570. Bazuar në regjistrimet e […]