Preshevë

Presheva dhe Plisi i Bardhë nëpër kohë

Presheva dhe Plisi i Bardhë nëpër kohë

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, prof. Hyrje Popullata shqiptare e Preshevës, me xhelozi të madhe dhe mund të madh ruajti traditën e saj të kulturës popullore gjatë shekujve. Sidomos ruajti vallen, këngën e vjetër popullore, veshjen kombëtare me Plisin e Bardhë. Presheva bujare dhe kreshnike, e kohës antike i takonte Dardanisë. Preshevën në kohëra të ndryshme e […]

Sllavët në Bujanoc me strategji të vjetër, duan të manipulojnë me numrin e popullatës shqiptare!(VIDEO)

Sllavët në Bujanoc me strategji të vjetër, duan të manipulojnë me numrin e popullatës shqiptare!(VIDEO)

Të gjithë qytetarët e Bujanocit që jetojnë në mërgim, tash e tutje mund të regjistrohen nëpërmjet një aplikacioni për regjistrim të diasporës së kësaj komune. Sipas zyrtarëve komunalë, regjistrimi i mërgimtarëve bëhet për të pasur transparencë si dhe për të mos lejuar manipulimin e qeverisë së Serbisë me numrin e shqiptarëve në komunë të Bujanocit. […]

Serbia nuk regjistron fëmijët shqiptar në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë!

Serbia nuk regjistron fëmijët shqiptar në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë!

”Njohja e dinjitetit të lindur dhe e të drejtave të barabarta e të patjetërsueshme të të gjithë anëtarëve të familjes njerëzore është baza e lirisë, drejtësisë dhe e paqes në botë”-është një paragraf i Konventës mbi të Drejtat e Fëmijëve,të miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara më 20 nëntor 1989, […]

“Sputnik” promovon skenar ogurzi: Do të ketë konflikt të armatosur në Preshevë

“Sputnik” promovon skenar ogurzi: Do të ketë konflikt të armatosur në Preshevë

Menjëherë pas turit ballkanik të Zv.Presidentit amerikan Mike Pence, portali i Kremlinit, “Sputnik”, ka promovuar një skenar të frikshëm në faqet e saj, duke bërë të ditur se pritet një “mini-reply të luftës në Ballkan”. “Sputnik” ka intervistuar një ish-drejtues të lartë të shërbimit famëkeq ushtarak serb KOS, përkatësisht nënkolonelin Ljuban Karan. Ish-drejtuesi i kundërzbulimit serb […]

KNSH: Në Luginë të Preshevës ka 100.000 shqiptarë

KNSH: Në Luginë të Preshevës ka 100.000 shqiptarë

Në selinë e Këshillit Kombëtar Shqiptar (KKSH), kryetari Jonuz Musliu, dje u takua me Shefin e misionit të OSBE-së zyra në Bujanoc, Giacomo Bosisio. Gjatë këtij takimit janë diskutuar çështjet e rëndësishme për shqiptarët në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Ndër të tjera, temë e këtij takimi ishte edhe padia e Këshillit Kombëtar Shqiptarë të deponuar […]

Presidenti Nishani prit një delegacion nga Lugina dhe diaspora

Presidenti Nishani prit një delegacion nga Lugina dhe diaspora

Sot, një delegacion nga Lugina dhe diaspora, musafirë të Presidentit, Shkëlqesisë së tij, z. Bujar Nishani Takimi me presidentin, do të jetë në presidencë dhe më pastaj, do të bashkëbisedohet edhe për tema të ndryshme aktuale për ato treva shqiptare. Takimi fillon nga ora 17.30 dhe nga Lugina, do të jenë prezent, pozitë dhe opozitë, […]

Presheva hap zyrën për diasporën

Presheva hap zyrën për diasporën

Kryetarja e Preshevës, znj.Ardita Sinani, gjatë ditës së sotme priti një grup të afaristëve Preshevar që jetojnë dhe veprojnë në Gjermani, Zvicërr, Austri dhe Turqi të cilët vizituan Komunën e Preshevës me rastin e hapjes së “Zyres për Diasporën”, zyre kjo që do të udhëhiqet nga Ndihmës Kryetari për diasporë z.Xhelal Mehmeti. Bashkëatdhetarët e ardhur […]