Preshevë

Kamberi: Shqetësuese gjendja e të drejtave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Kamberi: Shqetësuese gjendja e të drejtave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës

E hëna e 16 tetorit, për Komunën e Bujanocit, ishte një ditë e veçantë e mbushur me plot aktivitete, të natyrës politike dhe diplomatike. Lideri institucional i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, priti në rezidencën e tij, Ambasadorin e Britanisë së Madhe në Beograd, Denis Keef, për të biseduar për së afërmi lidhur gjendjen politike […]

E tmerrshme: Në Preshevë njerëzit po vdesin nga uria

E tmerrshme: Në Preshevë njerëzit po vdesin nga uria

Në Preshevë, sidomos ne fshatra e Karadakut te Preshevës, njerëzit po vdesin nga uja. “Sheherlit” kur e kane barkun plote nuk bajna gajlen forte perreth tyre, sidomos ne fshatat, karadkun e  Preshevës te cilet e kane jeten ne rrezik aq sa te papune po aq edhe te uritur, se skan me hanger bukë. Ky rerzik […]

Daçiç kërcënon: Musliu, të festojnë që s’është në burg!

Daçiç kërcënon: Musliu, të festojnë që s’është në burg!

Ministri i jashtëm serb Ivica Dacic ka ba nji deklaratë mjaft tendencioze kur ka folë për përfaqësuesin e larfte te Luginës së Preshevës Jonuz Musliun për të cilin ka thanë se le të gëzohet që nuk ështtë në burg ndërsa bashkimin me Kosovën le ta harron, raportojne mediat serbe, transmeton agjencia e lajmeve Presheva Jone” […]

Krymenistrja serbe Ana Brnabic i përgjigjet Jonuz Musliut. Referendumi Presheva-Katalonja

Krymenistrja serbe Ana Brnabic i përgjigjet Jonuz Musliut. Referendumi Presheva-Katalonja

Lidhur me deklaratat e fundit te kyretarit te Lugines se Preshevës Joinuz Musliut kanë “preokupuar” aq sa mediat serbe po aq edhe nga personalitet e larta ne Boegrad. Keshtu sot deklartave te Z.Musliu për Refereendumin e Lugines se Preshevës-1992 , para Katalonise, ka reaguar edhe kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic duke ju përgjigjur kretarit te […]

Daçiq, tani i druhet realizimit të Referendumi në Preshevë

Daçiq, tani i druhet realizimit të Referendumi në Preshevë

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq thotë se BE-ja dhe ata që thonë se Kosova është një rast i veçantë ka  pyetur nëse tani edhe Presheva duhet të trajtohet si rast i veçantë,  shkrun Tanjug , transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Joinë” Ai ka aluduar në deklarata e liderit Jonuz Musliu dhene agencise se lajmeve […]

PDK e Hashim Thaçit do e “djeg” Pacollin si në 2011

PDK e Hashim Thaçit do e “djeg” Pacollin si në 2011

Derisa Policia e Kosovës po pengohet nga Serbia të anëtarësohet në Interpol, ky shtet po e pengon edhe inkuadrimin e shqiptarëve në polici shumetnike në Luginë. Numri i shqiptarëve në policinë shumetnike në tri komunat e Luginës, është në rënie e sipër. Këtë konstatim e ka nxjerrë një hulumtim i Këshillit të të Drejtave të […]

Presheva dhe Plisi i Bardhë nëpër kohë

Presheva dhe Plisi i Bardhë nëpër kohë

Shkruan: Xhemaledin SALIHU, prof. Hyrje Popullata shqiptare e Preshevës, me xhelozi të madhe dhe mund të madh ruajti traditën e saj të kulturës popullore gjatë shekujve. Sidomos ruajti vallen, këngën e vjetër popullore, veshjen kombëtare me Plisin e Bardhë. Presheva bujare dhe kreshnike, e kohës antike i takonte Dardanisë. Preshevën në kohëra të ndryshme e […]

Sllavët në Bujanoc me strategji të vjetër, duan të manipulojnë me numrin e popullatës shqiptare!(VIDEO)

Sllavët në Bujanoc me strategji të vjetër, duan të manipulojnë me numrin e popullatës shqiptare!(VIDEO)

Të gjithë qytetarët e Bujanocit që jetojnë në mërgim, tash e tutje mund të regjistrohen nëpërmjet një aplikacioni për regjistrim të diasporës së kësaj komune. Sipas zyrtarëve komunalë, regjistrimi i mërgimtarëve bëhet për të pasur transparencë si dhe për të mos lejuar manipulimin e qeverisë së Serbisë me numrin e shqiptarëve në komunë të Bujanocit. […]

Serbia nuk regjistron fëmijët shqiptar në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë!

Serbia nuk regjistron fëmijët shqiptar në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë!

”Njohja e dinjitetit të lindur dhe e të drejtave të barabarta e të patjetërsueshme të të gjithë anëtarëve të familjes njerëzore është baza e lirisë, drejtësisë dhe e paqes në botë”-është një paragraf i Konventës mbi të Drejtat e Fëmijëve,të miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara më 20 nëntor 1989, […]

1 2 3 34