Opinion

E ardhmja e rinis

E ardhmja e rinis

nga – Megi Musta Rinia është e ardhmja e një populli. Po ashtu, botërisht është e njohur se rinia është gjysma e një populli dhe tërësia e popullit të ardhshëm. Ajo është e sotmja dhe e ardhmja e çdo vendi. Dje u zhvillua një takim i studentëve me deputeten znj. Grida Duma. Qëllimi kryesor ishte […]

Na e shkatërruan edhe Valbonën!

Na e shkatërruan edhe Valbonën!

Gjergj Bojaxhi – Për ata që mbase u gënjyen nga fjalët e bukura të kryeministrit Rama kur tha që “në Valbonë do ndërtojmë hidrocentrale me standartet e Europës veriore” fotot bashkangjitur, Tetor 2017, tregojnë mjaftueshëm se cfarë po ndodh në lumin dhe në Parkun Kombëtar të Valbonës. Sigurisht hidrocentralet do të shoqërohen edhe me shtylla […]

Kurrizin ua keni bere sahan! Ju lutem mos!

Kurrizin ua keni bere sahan! Ju lutem mos!

Nga – Ida Nurce Mos hyni ne gjynah me ne! Mos na e tregoni maskaraden qe e fshihni pas asaj pelerine te thurrur me damaret e popullit! Ju lutem ndaloni me kete teater te shpifur! Po po, me ju e kam… Me ju, qe i bete ato miliona ne kurrizin e popullit! Me ju, qe […]

E kuptuam Ilir, tëmthi yt vlen më shumë se i yni!

E kuptuam Ilir, tëmthi yt vlen më shumë se i yni!

– Nga Ergys Mërtiri Ish-ministri Beqja, është operuar këto ditë në një spital privat në Tiranë nga guri në tëmth. Mesa duket reformatori i madh i shëndetësisë, nuk ka pasur dhe aq besim tek sistemi i tij, megjithëse kohë më parë ai iu bënte thirrje qytetarëve të besojnë tek shëndetësia shqiptare. Ironia e fatit është […]

Seferi

Seferi

Nga Edison Ypi Seferi lindi në Pacomit pranë Vjosës, përballë me Dhëmbelin dhe Nëmërçkën. Kur ishte fëmijë, një ditë kqyrte laryshinë e njerëzve, ditën tjetër shtrihej përmbys në tokë me orë të tëra shihte i mahnitur ecejaket e milingonave, strategjitë e tyre të mbijetesës. Seferi mahnitej gjithashtu me pyllin, fletët e dushqeve, të cilat, kur […]

Serbia si “Kalë Troje”

Serbia si “Kalë Troje”

Dionis Xhafa Programi europian për lajmet ndërkombëtare “Radio Evropa e Lirë” shkruante se Gjykata që do të ngrihet në Kosovë nga komuniteti ndërkombëtar do të gjykojë politikanë të lartë, që mund të kenë kryer krime gjatë luftës së Kosovës kundër popullatës civile apo që mund të kenë zhvilluar aktivitete kriminale edhe pas luftës, në qeverisje, […]

Nje bote absurdi…

Nje bote absurdi…

Nga – Jola Hysaj Eshte e cuditshme tek degjon cdo dite rritje taksash,vrasje,vetevravje dhe te gjithe heshtin. Cdo dite kur ulem te pij kafe, fjala e pare qe degjoj nga shume njerez eshte “KETU ESHTE BERE TE IKESH NATEN PER GJITHE NATEN” Njerzit jane te pashprese,te gjithe heshtin te gjithe kane frike….dreqi ta haj po […]

Molla e ndaluar e Dibres

Molla e ndaluar e Dibres

Nga – Ida Nurce Mos ma harroni Dibren! Mos e beni tani qe krijuat qeverine e re! Shkoni edhe tani qe po ia nisni punes, sepse dibranet e mi i ka marre malli per ju! Ne maj dhe ne qershor ju hapen dyert e shtepive, ju gostiten, ju mirepriten dhe sigurisht qe do e bejne […]