Opinion

Sfidat e kopshtit në Shqipëri , vend edukimi apo dhune…?

Sfidat e kopshtit në Shqipëri , vend edukimi apo dhune…?

Nga: EVANTHI PANGO Secili prej nesh i nis kujtimet e fëmijërisë me kohën e kaluar në kopsht, ku fillon faza e parë e socializimit, ku ndjen për herë të parë nevojën e marrëdhënieve shoqërore dhe shkeputjen nga prindërit. Fëmija fillon tëndjejë pavaresinë prej familjes dhe te ndjejë domosdoshmërine e perdorimit të aftësive personale, , si […]

Artan Fuga: Ruhet bunkeri dhe shembet Teatri. Nuk e kuptoj!

Artan Fuga: Ruhet bunkeri dhe shembet Teatri. Nuk e kuptoj!

Në kulmin e debatit për godinën e Teatrit Kombëtar, ku qeveria kërkon ta shembë dhe artistët kërkojnë rikonstruksionin e tij, profesori i njohur Artan Fuga na sjell edhe një herë në vemendje, ekzistencën e bunkerit-muze përpara ministrisë së Brendshme, apo Piramidën e mbetur gërmadhë prej vitesh. Ai shkruan se nuk e kupton dot se si […]

Udhëtim në Shqipëri, ku jeton një popull plastik

Udhëtim në Shqipëri, ku jeton një popull plastik

Rinia, grupi shoqëror i të rinjve, pothuaj çdo mbrëmje, provon të duket si Perëndimi në lagjen skenografike BLLOKU, tejmbushur me bare, vendosur njëri përballë tjetrit, e makina të cilindratave të mëdha ekspozojnë si duhet kamjen … mund të jetë kamje sa për të thënë, kalimtare Mario Bellizi* Shqipëria, Mëmëdheu-Atdheu, për arbëreshët nuk është tokë nën […]

Shkruan Blerim Gjeladini: Ekspansioni Rus në Ballkan nëpërmjet monedhave virtuale, kërcënohet Shqipëria

Shkruan Blerim Gjeladini: Ekspansioni Rus në Ballkan nëpërmjet monedhave virtuale, kërcënohet Shqipëria

Opinion nga Blerim Gjeladini, ekspert në fushën e ekonomisë Ndërhyrja e Rusisë nëpërmjet monedhave virtuale në tregun e pasurive të paluajtshme në Ballkanin Perëndimor paraqitet një kërcënim i qëndrueshëm në këtë rajon. SBER, banka ruse, pas tentativës së marrjes së korporatës më të madhe në Evropën Juglindore Agrokor Kroaci, po përdor mekanizmat që ofron monedhën […]

A është tërshëra ushqimi magjik në fëmijërinë e hershme?

A është tërshëra ushqimi magjik në fëmijërinë e hershme?

PHD.MD.Albana DAKA Mjeke laboratori-nutricioniste Debati mbi menunë ushqimore të fëmijëve të çerdheve dhe kopshteve në Tiranë vazhdon të jetë i ndezur prej rreth dy javësh. Ushqimi më i kontestuar i kësaj menuje nga ana e prinderve (dhe jo me kot !) është : TËRSHËRA. E trumbetuar fort si një ushqim fantastik , me një profil […]

Metamorfoza e Edvin Kristaq Rames!

Metamorfoza e Edvin Kristaq Rames!

nga- Dardan Doci ” e mora nga Parisi me thonjtë e pa prerë , te pa lare ku vidhte dhe shiste ikona dhe e solla ne Tiranë duke e bere ministër. Kështu do shprehej Fatos Nanon per Edi Ramen! Edi rama I mbeshtetur nga forcat me te erreta te shoqerise ( si brenda dhe jashte […]

“A mund të jetë arti i “pamoralshëm”?”

“A mund të jetë arti i “pamoralshëm”?”

Nga: Arsejda Gjyli Gjithsesi, duhet thënë se sado i “pamoralshëm” qoftë, arti i mirë është vërtetë diçka e virtytshme. Arti i mirë, nuk mund të jetë i “pa moralshëm”. Me art të mirë, padyshim nënkuptoj artin i cili mbart në vetvete vërtetësi, arti i cili është i përpiktë. © Ezra Pound   Ezra Pound është […]

Enver Hoxha ka vdekur. Enverizmi akoma…!

Enver Hoxha ka vdekur. Enverizmi akoma…!

Nga Bojana Fatkoja Enver Hoxha ndërroi jetë, por për fatin e keq që e ka nëmur vendin tim , “enverizmi” është mes nesh… Jeton në genin e “trashëgimtarëve politikë” që la pas diktatori . Jeton brenda tyre të cilët e kishin idhull dhe në këto 25 vite tranzicioni u shpërndanë sa majtas e djathtas e […]

Analiza / Pse ngjall frikë ngritja e varrezave greke në kufijtë imagjinarë të Vorio – Epirit

Analiza / Pse ngjall frikë ngritja e varrezave greke në kufijtë imagjinarë të Vorio – Epirit

Marrëveshja e fundit mes Tiranës dhe Athinës për ngritjen e varrezave të ushtarëve të rënë gjatë luftës italo- greke në shkëmbim të heqjes së ligjit të luftës, ka ringjallur edhe njëherë makthe dhe paranojë në Shqipëri. Ato janë bërë më të forta sepse ndryshe nga ushatrët francezë apo anglezë që kanë në nëntokën tonë të […]

1 2 3 102