Op -Ed

Mos e humbni gjakun, mjaft më me -Ovski e -Viç-a

Mos e humbni gjakun, mjaft më me -Ovski e -Viç-a

Thuhet në Librat e Zotit: Ju kurrë s’mund të bëni aq gabime, sa Zoti mund të bëj falje. Ne jemi qenie njerëzore, të gabueshme. Askush nga ne nuk është i pagabueshëm, i pamëkat. E nëse Zoti falë gabime, kush jemi ne që të mos falim ? Do i falim gabimet e njëri tjetrit, do i […]

Pushtimi bullgar i Kumanovës, Shkupit e Manastirit 1941 – 44

Pushtimi bullgar i Kumanovës, Shkupit e Manastirit 1941 – 44

Nga – Eugen Shehu Rishikimi nga një periudhë e gjatë kohore e marëdhënieve bullgaro-shqiptare,në vitet 1941-1944, është i natyrshëm që do të nxjerret përballë problemeve të shumta dhe të koklavitura.Kjo jo vetëm për faktin kohor,as për burime arkivore (që lehtësisht mund të kërkohen e gjehen në Bullgari) se sa për një problem tjetër thellësisht me […]

PELLAZGO-SPARTANËT, SHQIPTARËT E SOTËM

PELLAZGO-SPARTANËT, SHQIPTARËT E SOTËM

Le t’i japim së pari fjalёn poetit freng Lamartini, nё veprёn e tij studimore “historia e Turqisё” botuar nё vitin 1848, ku shkruan: “Nuk ka penё qё tё shprehё flijimet heroike tё shqiptarёve nё luftёrat qё kanё bёrё mё shumё se askush tjetёr, pёr çlirimin e Greqisё”. (1) Mosmirёnjohёse. Pёr tё vёrtetuar fjalёt e poetit […]

Mos u tallni me shqiptarët / Mos luani me zjarrin

Mos u tallni me shqiptarët / Mos luani me zjarrin

Nga Jonadër Agolli  Ç’lojë po bëhet me shqiptarët nga vetë shqiptarët…?! Të gjithë pa përjashtim po ndjekin me vëmendje zhvillimet e fundit, si në Shkup, Tiranë, Prishtinë , Bruksel, Bern, New York, Londër e anembanë globit ku jetohet e frymohet shqip. Një sensibilizim për tu admiruar, gjithkund parrulla, thirrje për drejtësi e barazi, thirrje për […]

JORGJI KOTA –veprimtar i shquar i Rezistencës Antifashiste Shqiptare

JORGJI  KOTA –veprimtar i shquar i Rezistencës Antifashiste Shqiptare

Harallamb Kota Lëvizja Popullore, largimi i Zogut dhe revoltat kundër pushtimit të Shqipërisë   Lëvizja Popullore dhe revoltat kundër pushtimit të Shqipërisë nisën më 7 prill 1939. Jorgji ishte patriot dhe e donte shumë atdheun e tij. Vite më parë kishte lexuar; veprën e Sami Frashërit “Shqipëria, ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet”, vjershat  e Naim Frashërit, Vaso […]

Maqedoninë do ta zhdukim nga Harta ne Shqiptarët

Maqedoninë do ta zhdukim nga Harta ne Shqiptarët

Erald Sellca Populli Shqiptar nën Maqedoni po shtypet mizorisht nga ultranacionalisti slllavobullgar aventurieri Nikolla Gruevski dhe sllavomaqedonasit me politiken e tyre antishqiptare askujt nuk i bejnë deme me shumë se vetit pasi vetit vetem sa nuk ja kane caktuar Denimin me Vdekje shtetit tyre qesharak . Me te Drejte Politikani me atdhetar shqiptar ne trojet […]

KOMBI SHQIPTAR IMAZHI IM

KOMBI SHQIPTAR IMAZHI IM

NGA – DR. ASTRIT MEMIA Udhëtimi biblik i shqiptarëve në rrugëtimin e tyre të lirisë dhe mbijetesës “Shqiptarët që prej më se kater mijëvjetësh jetojmë në trojet e tyre në Evropën Juglindore; Historia, trashëgimia, humanizmi, iluminizmi, toleranca shoqërore, familjare, etnike, fetare, bashkëjetesa e bashkëveprimi ndërshqiptar, brendashqiptar dhe jashtëshqiptar, rajonal e më gjerë vazhdojnë të tregojnë […]

Organizata famëkeqe “Rrashka e vjetër” i marton vajzat shqiptare per serbët e moshuar e të tredhur

Organizata famëkeqe “Rrashka e vjetër” i marton vajzat shqiptare per serbët e moshuar e të tredhur

Shkruan:RESHAT (RESH) BADALLAJ *Vajzat e reja nga Shqiperia martohen me pleq serb te tredhur vetem per 2000-3000 euro. Andrej Kovaçeviq (42) martohet me Merita Mashi (17), Goran Acimoviq (44) martohet me Liza Pjetrin (24),Dragisha Jovanoviq (46) me origjinë nga Kosova, martohet me Marijana Dedaj (25)… *Keto fëlliqesira edhe flamurin tonë kombetar e venë bashkë me […]

1 25 26 27