Op -Ed

Jerusalemi? It’s complicated…

Jerusalemi? It’s complicated…

nga Agron Hoxha*  Në Jeruzalem xhamitë, kishat e sinagogat janë aq të ndërthurura me njëra-tjetrën saqë është e pamundur ti ndash e të vendosësh kufinj. Mjafton të theksoj që muri i lotëve i hebrejve (western Wall) është njëkohësisht muri i platformës mbi të cilën ngrihet xhamia e shejtë Aksa dhe ngjitur me ta është edhe […]

Pse kritikohet modeli i ri i komunikimi mes kreut të mazhorancës dhe të opozitës?!

Pse kritikohet modeli i ri i komunikimi mes kreut të mazhorancës dhe të opozitës?!

Kush janë ata që vetëm kritikojnë dhe e shikojnë realitetin në bazë të parimit “ose me mua ose kundër meje”? Ata jemi ne, se me të tillë fryme e njohëm pluralizmin! Shkruan: Kolë Gjoka Vetëm të kritikosh. Përçarja politike e shoqërisë shqiptare është relativisht e thellë. Ka patur tentativa sporadike për ta minimizuar, por gjithmonë ka […]

E ardhmja e rinis

E ardhmja e rinis

nga – Megi Musta Rinia është e ardhmja e një populli. Po ashtu, botërisht është e njohur se rinia është gjysma e një populli dhe tërësia e popullit të ardhshëm. Ajo është e sotmja dhe e ardhmja e çdo vendi. Dje u zhvillua një takim i studentëve me deputeten znj. Grida Duma. Qëllimi kryesor ishte […]

Kurrizin ua keni bere sahan! Ju lutem mos!

Kurrizin ua keni bere sahan! Ju lutem mos!

Nga – Ida Nurce Mos hyni ne gjynah me ne! Mos na e tregoni maskaraden qe e fshihni pas asaj pelerine te thurrur me damaret e popullit! Ju lutem ndaloni me kete teater te shpifur! Po po, me ju e kam… Me ju, qe i bete ato miliona ne kurrizin e popullit! Me ju, qe […]

Serbia si “Kalë Troje”

Serbia si “Kalë Troje”

Dionis Xhafa Programi europian për lajmet ndërkombëtare “Radio Evropa e Lirë” shkruante se Gjykata që do të ngrihet në Kosovë nga komuniteti ndërkombëtar do të gjykojë politikanë të lartë, që mund të kenë kryer krime gjatë luftës së Kosovës kundër popullatës civile apo që mund të kenë zhvilluar aktivitete kriminale edhe pas luftës, në qeverisje, […]

Nje bote absurdi…

Nje bote absurdi…

Nga – Jola Hysaj Eshte e cuditshme tek degjon cdo dite rritje taksash,vrasje,vetevravje dhe te gjithe heshtin. Cdo dite kur ulem te pij kafe, fjala e pare qe degjoj nga shume njerez eshte “KETU ESHTE BERE TE IKESH NATEN PER GJITHE NATEN” Njerzit jane te pashprese,te gjithe heshtin te gjithe kane frike….dreqi ta haj po […]

Molla e ndaluar e Dibres

Molla e ndaluar e Dibres

Nga – Ida Nurce Mos ma harroni Dibren! Mos e beni tani qe krijuat qeverine e re! Shkoni edhe tani qe po ia nisni punes, sepse dibranet e mi i ka marre malli per ju! Ne maj dhe ne qershor ju hapen dyert e shtepive, ju gostiten, ju mirepriten dhe sigurisht qe do e bejne […]

Libri francez i 1804 : Veshja e grave shqiptare në Athinë dhe mënyra e tyre e kërcimit në ceremonitë martesore

Libri francez i 1804 : Veshja e grave shqiptare në Athinë dhe mënyra e tyre e kërcimit në ceremonitë martesore

Nga Aurenc BEBJA – Në librin “Recherches sur les costumes, les mœurs, les usages religieux, civils et militaires des anciens peuples. – Hulumtime mbi kostumet, zakonet, ushtrimet fetare, civile dhe ushtarake të popujve të lashtë.”, të Joseph Malliot (1735 – 1811), botuar në Paris në vitin 1804, nga shtëpia botuese P.Didot, gjejmë një shkrim që […]

Si po qeveriset Kombi! A po udhëhiqet nga tradhëtarët?

Si po qeveriset Kombi! A po udhëhiqet nga tradhëtarët?

Çështja po vazhdon në të njejtën rrjedh sikur ishim edhe të pushtuar . Veprimtaria e antikombëtarëve e cila u shëndrrua dhe në filozofi  të tyre, siÇ është thënë, për bazë ka pasur edhe ka gënjeshtrën , trillimin ,keq-qeverisjen dhe shpifjen ndaj Shqipëtarëve të thjesht që nuk kërkojn azgjë tjetër vetëm të jetojn të qetë në […]

A pati hise kriticizmi jashtëletrar në mosmarrjen e Çmimit Nobel nga Kadare?

A pati hise kriticizmi jashtëletrar në mosmarrjen e Çmimit Nobel nga Kadare?

Mentor NAZARKO – Tani kur shkuan huq të gjitha bastet e atyre që parashikonin se Kadare do të rrëmbente Çmimin Nobel për letërsi, ky, sidoqoftë, paraqet një rast të mirë për të reflektuar me thjerrëz introspektive për figurën e tij dhe kontributin në kulturën kombëtare. Kadare shkëlqen edhe në mosmarrjen e çmimit prestigjioz, edhe për faktin se […]