Shëndeti

Pse njerëzit rrëqethen nga disa tinguj?

Pse njerëzit rrëqethen nga disa tinguj?

Nëse vetëm edhe paramendimi i gërvishtjes së thonjve në tabelë ju rrëqeth, lirisht fajësojeni amigdalën ruaj. kompleksin e bërthamave që gjendet në maje të lobit temporal. Shkencëtarët kanë zbuluar që kjo pjesë e trurit qëndron pas averzionit ndaj toneve të larta. Sipas fjalëve të tyre, tingulli i cili krijohet kur prekim me thonj tabelën, e […]

Video/ Si e shëroi Hetem Ramadani vajzën 9-vjeçare duke përdorur meditimin. Familja: Hoqi insulinat

Video/ Si e shëroi Hetem Ramadani vajzën 9-vjeçare duke përdorur meditimin. Familja: Hoqi insulinat

Rezultatet e para të recetës së medituesit, Hetem Ramdani, dalin shëruese për një fëmijë. Një fëmijë në Gjilan ia pa hairin recetës së medituesit Hetem Ramdani. Ariola Maliqi, ka filluar të mos marrë insulinë në 48 orët e fundit. Në vend të kësaj, ajo po konsumon ushqime sipas rekomandimeve të medituesit. T7 sjell rrëfimin e […]

Ja ushqimet që luftojnë alergjinë…

Ja ushqimet që luftojnë alergjinë…

Në rastet kur ju ka zënë alergjia keni menduar se simptomat do të zhduken pa ilaçe, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur? Janë disa ushqime të caktuara që mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë, thotë dietologu Rachel Lustgarten i Spitalit Weill Cornell në New York, transmeton kp. Një dietë e shëndetshme mund […]

Jeni të shqetësuar se ju mpihen gjymtyrët? Keni mungesë të theksuar të…

Jeni të shqetësuar se ju mpihen gjymtyrët? Keni mungesë të theksuar të…

Kaliumi është një mineral shumë i rëndësishëm për funksionimin e duhur të përgjithshëm të trupit të njeriut, zemrën dhe muskujve. Megjithatë, disa nga simptomat e nivelit të ulët të kaliumit në trup, mund të jenë alarmante për shëndetin tuaj. Pothuajse 98% e kaliumit gjendet te qelizat, kështu që çdo ndryshim në nivelin e tij mund […]

Sa ujë saktësisht është i nevojshëm që të konsumojmë për t’u dobësuar më lehtë?

Sa ujë saktësisht është i nevojshëm që të konsumojmë për t’u dobësuar më lehtë?

Secila dietë e dobësimit nënkupton edhe pirje të sasisë së mjaftueshme të ujit, mirëpo sipas llogarisë së përgjithshme konsumimi i rekomanduar ditor i ujit janë dy litra, përkatësisht tetë gota ujë. Mirëpo, nëse dëshironi të shtoni shanset tuaja për dobësim dhe sukses të dietës dhe nga uji të merrni maksimumin, duhet pasur parasysh peshën tuaj […]

Arriti dëshmia që dietat pa gluten janë humbje kohe dhe e parave

Arriti dëshmia që dietat pa gluten janë humbje kohe dhe e parave

Gluteni: proteinë ngjitëse që biskotave u jep vëllim, ndërkaq bukës butësinë, gjithnjë e më shpesh është i padëshirueshëm në ushqim. Megjithatë, me rritjen e prodhimeve, të cilat janë pa gluten, përnjëherë shumica nesh kanë problem me këtë proteinë, transmeton Telegrafi. Në mjekësinë konvencionale konsiderohet që gluteni nuk shkakton probleme për shëndetin fizik, përveç në rastin […]

Pesë mënyrat negative se si ndikojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor

Pesë mënyrat negative se si ndikojnë rrjetet sociale në shëndetin mendor

Rritja e rrjeteve sociale ka bërë që popullsia globale të jetë më e lidhur se ç’ka qenë gjatë tërë historisë. Megjithatë, përdorimi i rrjeteve sociale mund të ketë efekte të dëmshme në shëndetin tonë mendor, ku njerëzit mesatarisht e kontrollojnë telefonin mbi 30 herë në ditë, transmeton Telegrafi. Ndonëse platformat e rrjeteve sociale mund të […]