Shëndeti

Çelësi për gjumë të mirë: Pas pune pushojeni mendjen dhe merruni me ndonjë aktivitet

Çelësi për gjumë të mirë: Pas pune pushojeni mendjen dhe merruni me ndonjë aktivitet

Nëse dëshironi të mos keni probleme me gjumë, atëherë duhet ta filloni një aktivitet pas punës. Sipas një studimi të ri, mos gjetja e kohës për ta pushuar mendjen nga puna është gjëja e cila na ndalon të flemë mirë, transmeton Telegrafi. I publikuar në ‘American Psychological Association’s Journal of Occupational Health’, hulumtimi ka konstatuar […]

Suplementet e vitaminës B6 ju ndihmojnë t’i mbani mend ëndrrat

Suplementet e vitaminës B6 ju ndihmojnë t’i mbani mend ëndrrat

Shkencëtarët pohojnë se konsumimi i një vitamine që gjendet në banane, tuna dhe avokado mund t’iu ndihmojë njerëzve t’i mbajnë mend ëndrrat. Këto hulumtime të reja nga Universiteti Adelaide, të publikuara në revistën ‘Perceptual and Motor Skills’, kanë analizuar efektet e konsumimit të dozave të larta të suplemenve të vitaminës B6 në 100 pjesëmarrës, transmeton […]

Pasi dëndeni me ushqim, ja disa truke të thjeshtë për ta tretur shpejt

Pasi dëndeni me ushqim, ja disa truke të thjeshtë për ta tretur shpejt

Barku është një zonë ku përqëndrohen tensionet emocionale. Natën ju duhet të shtriheni në shpinë, me krahë të hapura, pëllëmbët poshtë, mblidhini gjunjët afër gjoksit, pastaj ngadalë i shtrini në një anë. Bëni një masazh Fërkoni barkun për të stimuluar qarkullimin. Kjo lëvizje ka një efekt zbutës dhe lehtëson kalimin e ushqimit. Filloni me pjesën […]

E ndizni cigaren menjëherë pas ushqimit? Atëherë me siguri nuk e keni ditur këtë!

E ndizni cigaren menjëherë pas ushqimit? Atëherë me siguri nuk e keni ditur këtë!

Shumica e duhanxhinjve pikërisht më me dëshirë ndezin cigaren menjëherë pas ushqimit. Shumica e duhanpirësve dëshiron të ndezë cigaren menjëherë pas racionit, mirëpo nuk janë të vetëdijshëm sa dëm i shkaktojnë organizmit të vet me këtë shprehi, transmeton Telegrafi. Dëshira e fuqishme për të ndezur cigaren është impuls për të pirë një cigare pas ushqimit […]

Mënyra më e mirë të përmirësoni memorien tuaj

Mënyra më e mirë të përmirësoni memorien tuaj

Një hulumtim ka treguar që studentët të cilët mbajnë shënime në ligjërata kanë rezultate më të mira në teste se sa ata që nuk mbajnë, madje edhe kur pas ligjëratave nuk e kanë përsëritur, apo vetëm kalimthi kanë përsëritur lëndën. Mirëpo, shënimet dhe përshkrimi i tekstit nuk janë njësoj – ata të cilët kanë mbajtur […]

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues!

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues!

Të gjithë e dimë që është e shëndetshme të hani hudhër, ndërkaq tani e dimë edhe se si duhet ta konsumojmë që nga ajo të marrim atë që është më e shëndetshme. Akoma nuk është krejt e qartë se si pjesët përbërëse të hudhrës ndikojnë në organizëm, mirëpo hudhra vërtet ndikon si antibiotik, mjet për pastrimin […]

Shkencëtarët amerikanë: Mjafton një orë meditim për ta zvogëluar ankthin dhe stresin

Shkencëtarët amerikanë: Mjafton një orë meditim për ta zvogëluar ankthin dhe stresin

Një sesion një-orësh meditimi mjafton ta zvogëlojë ankthin dhe stresin në zemër, thotë një studim i ri. Programet e meditimit janë bërë tejet të njohura kohëve të fundit, e në veçanti për efektin që kanë në zvogëlimin e depresionit, transmeton Telegrafi. Studimi i ri, i prezantuar dje (23 prill), nga Shoqata Fiziologjike Amerikane tregon se […]