Shëndeti

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme të mëdha gjatë agjërimit, porosisin ekspertët shëndetësorë. Besimtarët është e nevojshme që të konsumojnë ushqimin i cili tretet ngadalë, duke përfshirë edhe […]

Shikoni çka i ndodh trupit tonë pas ndarjes! (Video)

Shikoni çka i ndodh trupit tonë pas ndarjes! (Video)

Mbase më mirë do ta kuptojmë atë se çka ndodh në trupin tonë pas ndarjes ose divorcit, mund të na ndihmojnë që më lehtë ta përballojmë këtë gjendje të vështirë. Ndarjet janё pjesё e jetёs dhe kur ndodhin, ne do tё ndihemi tё lënduar, pavarësisht përpjekjeve tona pёr ta kaluar kёtё humbje. Ne të gjithë […]

Përse bebet i fërkojnë sytë?

Përse bebet i fërkojnë sytë?

Me siguri tashmë keni mësuar që duke fërkuar sytë bebja thotë që është “e gatshme” për gjumë. Mirëpo, a keni pyetur përse bën ashtu? Ekspertët thonë që ky reaksion është pasojë e lodhjes, sepse lodhet çdo pjesë e trupit të bebes, andaj edhe sytë, transmeton Telegrafi. Për të zvogëluar tendosjen në muskujt e syve, ajo […]

Katër ushqimet që i zhbllokojnë arteriet në mënyrë natyrale

Katër ushqimet që i zhbllokojnë arteriet në mënyrë natyrale

Nëse keni për qëllim ta keni një zemër të shëndetshme, atëherë keni parasysh se ekziston një numër i madh i ushqimeve të cilat mund t’ju ndihmojnë që në mënyrë natyrale t’i zhbllokoni arteriet, ta ulni shtypjen e gjakut dhe ta zvogëloni inflamacionin. Shumica prej këtyre ushqimeve të mëposhtme përmbajnë yndyra të shëndetshme, antioksidues dhe përbërës […]

Pesë shprehi të përditshme me të cilat shkatërroni shëndetin

Pesë shprehi të përditshme me të cilat shkatërroni shëndetin

Pirja e duhanit, konsumimi i shpejtë i ushqimit ose shijimi i tepërt i alkoolit… edhe zogjtë në degë i dinë shprehitë e këqija që duhet të shmangen. Megjithatë, ekzistojnë edhe kërcënime më pak të njohura për shëndetin tonë, të maskuara shkathët në shprehitë e përditshme në dukje të padëmshme. Huffingtonpost zbulon pesë prej tyre. 1. […]

Kinezët, për shkak të dhembjes së kokës, nuk pinë ilaçe: Kështu eliminohet dhembja! (Foto, Video)

Kinezët, për shkak të dhembjes së kokës, nuk pinë ilaçe: Kështu eliminohet dhembja! (Foto, Video)

Në trup ekzistojnë pika të caktuara kundër stresit, me stimulimin e të cilave trupi fillon të qetësohet dhe të lirojë stresin. Këtu hyn në lojë teknika fizio-refleksive. Një pikë e tillë quhet Shen Men, ndërkaq me shtypjen e kësaj pike zvogëlohet stresi, shtohet energjia, forcohet imuniteti dhe zbutet ndjenja e dhembjes. Kjo pikë gjithashtu redukton inflamacionet […]

Truri i njerëzve që meditojnë, është shtatë vjet më i ri

Truri i njerëzve që meditojnë, është shtatë vjet më i ri

Ekspertët nga Spitali Universitar Jena në Gjermani, kanë zbuluar se njerëzit që meditojnë rregullisht, e mbajnë trurin në të ri për shtatë vjet. Sipas gjetjeve, kombinimi mes përqendrimit intensiv dhe relaksimit, mund të ndikojë në krijimin e qelizave të reja të trurit, transmeton Telegrafi. Pa marrë parasysh inteligjencën e personit që mediton, parandalimi i tkurrjes […]

A mund t’ju vrasë drita artificiale? Mjekët thonë: ndoshta

A mund t’ju vrasë drita artificiale? Mjekët thonë: ndoshta

Ekipi ndërkombëtar i shkencëtarëve në krye me Institutin e Shëndetit Global në Barcelonë ka zbuluar që drita e kaltër shton rrezikun nga shfaqja e kancerit të prostatës dhe kancerit të gjirit. Shkencëtarët kanë studiuar të dhënat mjekësore të më shumë se 4.000 njerëzve në 11 rajone të Spanjës, si edhe sasinë e dritës artificiale së […]

Shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje të re mes sheqerit dhe rritjes së tumorit

Shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje të re mes sheqerit dhe rritjes së tumorit

Siç duket tani ka edhe një lajm tjetër të keq për adhuruesit e sheqerit – pas nëntë vjetëve hulumtime, biologët molekularë të Belgjikës kanë zbuluar se sheqernat e stimulojnë rritjen e tumorit. Rezultatet e tyre, të publikuara në revistën ‘Nature Communications’, ndihmojnë të shpjegojnë një enigmë të cilën onkologët e kanë ballafaquar me dekada të […]

A është mjalti “vegan”

A është mjalti “vegan”

Ndonjëherë përgjigjet “e qarta” nuk janë edhe përgjigje të sakta. Nëse nuk mendoni mirë që në fillim, me siguri do të thoni që mjalti është vegan, mirëpo – e keni gabim. Mjaltin e marrim duke “shfrytëzuar” bletët, dhe gjatë atij procesi shëndeti dhe jeta e këtyre insekteve të dobishme mund të pësojnë, transmeton Telegrafi. Bletët […]

1 2 3 169