Life Style

Pasi dëndeni me ushqim, ja disa truke të thjeshtë për ta tretur shpejt

Pasi dëndeni me ushqim, ja disa truke të thjeshtë për ta tretur shpejt

Barku është një zonë ku përqëndrohen tensionet emocionale. Natën ju duhet të shtriheni në shpinë, me krahë të hapura, pëllëmbët poshtë, mblidhini gjunjët afër gjoksit, pastaj ngadalë i shtrini në një anë. Bëni një masazh Fërkoni barkun për të stimuluar qarkullimin. Kjo lëvizje ka një efekt zbutës dhe lehtëson kalimin e ushqimit. Filloni me pjesën […]

Hitet e vjetra që u ripërpunuan nga artistët e rinj shqiptarë

Muzika shqiptare gjithnjë ka evoluar, gjersa me kalimin e viteve njerëzit sa shkojnë e bëhen edhe më mallëngjyes për hitet e vjetra. E nga dëshira për të rikthyer tingujt e dikurshëm, shumë artistë të rinj shqiptarë, u fokusuan në ri-sjelljen e hiteve të dikurshme në versionin “remake”. Në vazhdim ju prezantojmë disa nga hitet e […]

E ndizni cigaren menjëherë pas ushqimit? Atëherë me siguri nuk e keni ditur këtë!

E ndizni cigaren menjëherë pas ushqimit? Atëherë me siguri nuk e keni ditur këtë!

Shumica e duhanxhinjve pikërisht më me dëshirë ndezin cigaren menjëherë pas ushqimit. Shumica e duhanpirësve dëshiron të ndezë cigaren menjëherë pas racionit, mirëpo nuk janë të vetëdijshëm sa dëm i shkaktojnë organizmit të vet me këtë shprehi, transmeton Telegrafi. Dëshira e fuqishme për të ndezur cigaren është impuls për të pirë një cigare pas ushqimit […]

Zajminën do e shohim si moderatore, ja programi që do drejtojë

Zajminën do e shohim si moderatore, ja programi që do drejtojë

Zajmina Vasjari, ka tërhequr së fundmi vëmendjen e fansave me një projekt të ri që do të vijë së shpejti në ekranet tona. Ajo dhe gazetari i njohur Olti Curri kanë bërë të ditur në profilet e tyre në Instagram se shumë shpejt fillon emisioni i parë në Shqipëri për makeup-in dhe mesa duket këtë […]

Mënyra më e mirë të përmirësoni memorien tuaj

Mënyra më e mirë të përmirësoni memorien tuaj

Një hulumtim ka treguar që studentët të cilët mbajnë shënime në ligjërata kanë rezultate më të mira në teste se sa ata që nuk mbajnë, madje edhe kur pas ligjëratave nuk e kanë përsëritur, apo vetëm kalimthi kanë përsëritur lëndën. Mirëpo, shënimet dhe përshkrimi i tekstit nuk janë njësoj – ata të cilët kanë mbajtur […]

Dua Lipa nis xhirimet e videos së këngës “One Kiss”

Dua Lipa nis xhirimet e videos së këngës “One Kiss”

Dua Lipa ditë më parë solli këngën më të re në bashkëpunim me Calvin Harrisin. “One Kiss”, titullohet kënga më e re e dyshes, të cilën e kanë sjell pa video. Por, duket se këngëtarja shqiptare ka filluar me xhirimet e klipit pas sukseseve që po arrin kënga me Harrisin. Ajo përmes një mesazhi të […]

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues!

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues!

Të gjithë e dimë që është e shëndetshme të hani hudhër, ndërkaq tani e dimë edhe se si duhet ta konsumojmë që nga ajo të marrim atë që është më e shëndetshme. Akoma nuk është krejt e qartë se si pjesët përbërëse të hudhrës ndikojnë në organizëm, mirëpo hudhra vërtet ndikon si antibiotik, mjet për pastrimin […]

Shkencëtarët amerikanë: Mjafton një orë meditim për ta zvogëluar ankthin dhe stresin

Shkencëtarët amerikanë: Mjafton një orë meditim për ta zvogëluar ankthin dhe stresin

Një sesion një-orësh meditimi mjafton ta zvogëlojë ankthin dhe stresin në zemër, thotë një studim i ri. Programet e meditimit janë bërë tejet të njohura kohëve të fundit, e në veçanti për efektin që kanë në zvogëlimin e depresionit, transmeton Telegrafi. Studimi i ri, i prezantuar dje (23 prill), nga Shoqata Fiziologjike Amerikane tregon se […]