Life Style

Kinezët, për shkak të dhembjes së kokës, nuk pinë ilaçe: Kështu eliminohet dhembja! (Foto, Video)

Kinezët, për shkak të dhembjes së kokës, nuk pinë ilaçe: Kështu eliminohet dhembja! (Foto, Video)

Në trup ekzistojnë pika të caktuara kundër stresit, me stimulimin e të cilave trupi fillon të qetësohet dhe të lirojë stresin. Këtu hyn në lojë teknika fizio-refleksive. Një pikë e tillë quhet Shen Men, ndërkaq me shtypjen e kësaj pike zvogëlohet stresi, shtohet energjia, forcohet imuniteti dhe zbutet ndjenja e dhembjes. Kjo pikë gjithashtu redukton inflamacionet […]

Truri i njerëzve që meditojnë, është shtatë vjet më i ri

Truri i njerëzve që meditojnë, është shtatë vjet më i ri

Ekspertët nga Spitali Universitar Jena në Gjermani, kanë zbuluar se njerëzit që meditojnë rregullisht, e mbajnë trurin në të ri për shtatë vjet. Sipas gjetjeve, kombinimi mes përqendrimit intensiv dhe relaksimit, mund të ndikojë në krijimin e qelizave të reja të trurit, transmeton Telegrafi. Pa marrë parasysh inteligjencën e personit që mediton, parandalimi i tkurrjes […]

A mund t’ju vrasë drita artificiale? Mjekët thonë: ndoshta

A mund t’ju vrasë drita artificiale? Mjekët thonë: ndoshta

Ekipi ndërkombëtar i shkencëtarëve në krye me Institutin e Shëndetit Global në Barcelonë ka zbuluar që drita e kaltër shton rrezikun nga shfaqja e kancerit të prostatës dhe kancerit të gjirit. Shkencëtarët kanë studiuar të dhënat mjekësore të më shumë se 4.000 njerëzve në 11 rajone të Spanjës, si edhe sasinë e dritës artificiale së […]

Shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje të re mes sheqerit dhe rritjes së tumorit

Shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje të re mes sheqerit dhe rritjes së tumorit

Siç duket tani ka edhe një lajm tjetër të keq për adhuruesit e sheqerit – pas nëntë vjetëve hulumtime, biologët molekularë të Belgjikës kanë zbuluar se sheqernat e stimulojnë rritjen e tumorit. Rezultatet e tyre, të publikuara në revistën ‘Nature Communications’, ndihmojnë të shpjegojnë një enigmë të cilën onkologët e kanë ballafaquar me dekada të […]

A është mjalti “vegan”

A është mjalti “vegan”

Ndonjëherë përgjigjet “e qarta” nuk janë edhe përgjigje të sakta. Nëse nuk mendoni mirë që në fillim, me siguri do të thoni që mjalti është vegan, mirëpo – e keni gabim. Mjaltin e marrim duke “shfrytëzuar” bletët, dhe gjatë atij procesi shëndeti dhe jeta e këtyre insekteve të dobishme mund të pësojnë, transmeton Telegrafi. Bletët […]

Çelësi për gjumë të mirë: Pas pune pushojeni mendjen dhe merruni me ndonjë aktivitet

Çelësi për gjumë të mirë: Pas pune pushojeni mendjen dhe merruni me ndonjë aktivitet

Nëse dëshironi të mos keni probleme me gjumë, atëherë duhet ta filloni një aktivitet pas punës. Sipas një studimi të ri, mos gjetja e kohës për ta pushuar mendjen nga puna është gjëja e cila na ndalon të flemë mirë, transmeton Telegrafi. I publikuar në ‘American Psychological Association’s Journal of Occupational Health’, hulumtimi ka konstatuar […]

Eleni Foureira dhe Eugent Bushpepa bëjnë shqiponjën në Eurovizion

Eleni Foureira dhe Eugent Bushpepa bëjnë shqiponjën në Eurovizion

Është shumë interesant fakti që janë plot 3 persona që përfaqësojnë shtete të ndryshme në festivalin më të madh të këngës Europiane, Eurovision Song Contest. Eugent Bushpepa është këngëtari që do të përfaqësojë Shqipërinë në këtë konkurrim, mirëpo janë edhe dy këngëtarë të tjerë që edhe pse shqiptarë, do të përfaqësojnë dy vende të tjerë. […]

Suplementet e vitaminës B6 ju ndihmojnë t’i mbani mend ëndrrat

Suplementet e vitaminës B6 ju ndihmojnë t’i mbani mend ëndrrat

Shkencëtarët pohojnë se konsumimi i një vitamine që gjendet në banane, tuna dhe avokado mund t’iu ndihmojë njerëzve t’i mbajnë mend ëndrrat. Këto hulumtime të reja nga Universiteti Adelaide, të publikuara në revistën ‘Perceptual and Motor Skills’, kanë analizuar efektet e konsumimit të dozave të larta të suplemenve të vitaminës B6 në 100 pjesëmarrës, transmeton […]