speciale

“Enver Hoxha u përpoq të joshte mbretëreshën Geraldinë”

“Enver Hoxha u përpoq të joshte mbretëreshën Geraldinë”

Enver Hoxha është përpjekur të joshi mbretëreshën Geraldinë. Kështu shprehet Alfred Peza në një promo të realizuar nga Mapo Edition, në një bisedë me Alda Bardhylin. ”Të gjithë ambiciozët e kësaj bote, e nisin nga fustanet rrugën e tyre drejt majës dhe është e pashmangshme që edhe Enver Hoxha të ketë flirtuar me Sarah Blloshmin, […]

Le Figaro (1914): Konflikti i autorësisë për pullën e re postare artistike të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut të famshëm

Le Figaro (1914): Konflikti i autorësisë për pullën e re postare artistike të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut të famshëm

Nga: Aurenc Bebja “Le Figaro”, ka botuar, të enjten e 5 marsit 1914, në ballinë, një shkrim në lidhje me konfliktin e autorësisë së pullës së re postare artistike të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut të famshëm. Cilat kanë qenë palët e përfshira në këtë konflikt ? Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë […]

Shndërrimi i deputetëve shqiptarë, perla e Atë Gjergj Fishtës

Shndërrimi i deputetëve shqiptarë, perla e Atë Gjergj Fishtës

Gjatë javës së kaluar, në skenën e teatrit “Migjeni” u vu “Gomari i Babatasit”, shkruar nga Atë Gjergj Fishta. Një realizmi shumë i arrirë, i këndshëm dhe i vënë në skenë me mjaft mjeshtëri nga aktorët e teatrit, nën regjinë e Altin Bashës. Ajo çfarë vërtetë preku spektatorin ishte monologu i Babatasit, interpretuar mjeshtërisht nga […]

Si u vra nga grekët gjenerali italian dhe 4 të tjerë, që kishin detyrë të caktonin kufirin Greqi-Shqipëri

Si u vra nga grekët gjenerali italian dhe 4 të tjerë, që kishin detyrë të caktonin kufirin Greqi-Shqipëri

Nëse Enrico Tellini nuk do të ishte vrarë, kufiri mes Shqipërisë dhe Greqisë do të ishte matanë Janinës. Por ajo e hënë e 23 gushtit të vitit 1923 qe fatale jo vetëm për jetën e gjeneralit italian, me detyrë kryetar i Komisionit Ndërkombëtar Kufipërcaktues mes Shqipërisë dhe Greqisë, por edhe për fatet e Shqipërisë. Në […]

Shënimet e kronistëve dhe historianëve osmanë, për Skënderbeun dhe familjen Kastrioti

Shënimet e kronistëve dhe historianëve osmanë, për Skënderbeun dhe familjen Kastrioti

Ilmi Veliu Veprat e kronistëve dhe historianëve të hershëm osmanë, ndonse janë shkruar nga autorë që në shumicën e tyre ishin historiografë zyrtarë e që mbanin një pozitë armiqësore ndaj shqiptarëve, jemi të detyruar të pranojmë se në shumë drejtime ata na japin të dhëna me një vlerë shumë të madhe sa i përket Skënderbeut, […]

Çfarë do të ndodhte nëse një bombë bërthamore do të shpërthente në një qytet të madh? Një hulumtim zbulon pasoja të frikshme! (Foto)

Çfarë do të ndodhte nëse një bombë bërthamore do të shpërthente në një qytet të madh? Një hulumtim zbulon pasoja të frikshme! (Foto)

Bota po jeton nën kërcënimin e luftës bërthamore dhe një simulim i tmerrshëm ka zbuluar se çfarë do të ndodhte nëse një bombë bërthamore do të shpërthente në një qytet të madh. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për një hulumtim në të cilin, përveç rezultateve të shkatërrimit, shkencëtarët përdorën modelin kompjuterik për […]

Koha kur Kenedi paralajmëronte Hrushovin: Mos prekni Shqipërinë!

Koha kur Kenedi paralajmëronte Hrushovin: Mos prekni Shqipërinë!

“Nëse Bashkimi Sovjetik do të pushtojë Shqipërinë, pasojat ndërkombëtare do të jenë shumë të rënda”, kjo deklaratë e panjohur është bërë, më 29 nëntor 1962, nga Presidenti amerikan Xhon Kenedi. Shefi i Shtëpisë së Bardhë paralajmëroi Moskën gjatë bisedimeve për zgjidhjen e krizës së raketave kubane. Ishte një moment i rrallë kur konflikti midis dy […]