speciale

Dokumenti/ Imoralitet në komitetin e partisë

Dokumenti/ Imoralitet në komitetin e partisë

Ish-drejtori i Arkivit të Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, ka publikuar një dokument të vitit 1973, që tregon një rast imoraliteti në Komitetin e Partisë të një rrethi në Shqipëri. Përmes një publikimi në rrjetin social Facebook, Dervishi tregon se në një komitet partie në vitin 1973, një instruktor dhe një daktilografiste ishin të lidhur […]

Rusja e guximshme, e adhuruar dhe fatkeqe: E mahnitur nga hijeshia dhe bujaria shqiptare

Rusja e guximshme, e adhuruar dhe fatkeqe: E mahnitur nga hijeshia dhe bujaria shqiptare

Drita Lazri Është befasi e këndshme që pas afro dy shekujsh na mbërrijnë komplimente kaq të përzemërta për shqiptarët, jo nga gjuhëtarë apo studiues, apo vizitorë të dhënë pas udhëtimeve, po nga një poete ruse, madje nga një konteshë! Ajo ishte Evdokija Petrovna Rostopçina (Evdokiya Petrovna Rostopchina), e shastisur pas brigjeve të Jonit, pas bujarisë […]

Roli i ilirëve në Luftën e Trojës (Video)

Roli i ilirëve në Luftën e Trojës (Video)

Është lufta më e njohur në histori, që e bëri të famshme letërsia dhe mitologjia. Por, cilat janë të pathënat e Luftës së Trojës, çfarë fshihet në Iliadën e Homerit dhe përse të vërtetat e saj janë mbuluar? Gazetari Marin Mema sjell dokumentarin që sjell një analize të arkeologeve më të njohur, të dhëna të […]

“Tri motrat e Zogut udhëtuan në bordin e “Queen-Mary” me Samuel Goldwyn, producentin e famshëm kinematografik amerikan”

“Tri motrat e Zogut udhëtuan në bordin e “Queen-Mary” me Samuel Goldwyn, producentin e famshëm kinematografik amerikan”

Nga: Aurenc Bebja, Francë – 18 Prill 2018 “Paris-soir” ka botuar, të martën e 29 marsit 1938, në faqen nr 3, një shkrim në lidhje me udhëtimin e tri motrave të Mbretit Zog nga Amerika për në Francë, në të cilin shpjegon arsyen e kthimit të tyre të përshpejtuar në Evropë. Aurenc Bebja ka sjellë […]

Oficerët e Sigurimit kërkonin të shtinin në dorë vajzat e reja të internuara… (dhe fotot e rralla të të internuarve në kampe)

Oficerët e Sigurimit kërkonin të shtinin në dorë vajzat e reja të internuara… (dhe fotot e rralla të të internuarve në kampe)

NGA DASHNOR KALOÇI Në fundin e vitit 1948 apo fillimin e vitit 1949 kur Shqipëria i prishi marrdhëniet me Jugosllavinë e Titos, pothuaj në të gjithë veriun e vëndit filluan arratisjet në masë. Si rezultat i kësaj situate dhe për ta frenuar sadopak fluksin e madh të personave që arratiseshin jashtë vëndit, qeveria komuniste e […]

Fakte të reja për krimet komuniste në Kampin e Tepelenës

Fakte të reja për krimet komuniste në Kampin e Tepelenës

Mos e humbisni këtë shkrim për një nga temat e aktualitetit që është risjellë në vëmendje të publikut dhe po shkakton debat, duke e ndarë opinionin publik në dy kampe. Dëshmi dhe fakte historike të patjetërsueshme hedhin dritë mbi Kampin e internimit të Tepelenës. Këto ditë u zhvillua një debat ne media për Kampin e […]