speciale

Gucia, komuna më e re në Mal të Zi

Gucia, komuna më e re në Mal të Zi

Gucia është komuna më e re në Malin e Zi. Në këtë mënyrë, shteti fqinj është tashmë një shtet me gjithsej 23 komuna në të gjithë territorin e republikës së saj. Shtimi i komunës së Gucisë është bërë pas ndryshimeve të kryera në ligjin për organizimin territorial, ligj i miratuar ditën e sotme nga deputetët […]

Eshtrat e Isa Boletinit konfirmohen në Strasburg e dërgohen në Prishtinë

Eshtrat e Isa Boletinit konfirmohen në Strasburg e dërgohen në Prishtinë

Eshtrat e heroit kombëtar, Isa Boletini kanë rezultuar të vërteta. Analizat e kryera në Strasburg, që përfshijnë aspektin gjenetiko-molekular, e kanë konfirmuar këtë fakt. Këto eshtra janë tashmë në dorëzim të Institutit Mjekësor Ligjor të Prishtinës. Sipas mediave, duhen edhe disa analiza të tjera për të pasqyruar një profil gjenetik real të heroit, për shkak […]

ATDHETARI I SHQUAR LLAMBI KOTA, ENDE I PANJOHUR

ATDHETARI  I SHQUAR   LLAMBI  KOTA,  ENDE  I PANJOHUR

(Nëpërmjet dokumentesh që botohen për herë të parë) Në nëntor të vitit 2009, bije zilja e telefonit të shtëpisë time dhe një zë nga larg prezantohet dhe thotë:-Jam Elida Jorgoni. Kërkoj Z. Llambi Kota?-Unë jam, ia ktheva. Doja t’ju pyesja, vazhdoi ajo,-Si quhet gjyshi juaj? Llambi Kota, ja ktheva unë. Atëhere, tha ajo, më së fundmi […]

Ushtari i UÇK me një foto rrënqethëse!

Ushtari i UÇK me një foto rrënqethëse!

Ai quhet Xhaferr Kadiri dhe bëri xhiron e botës me foton e tij me lot në sy dhe me veshjen e një ushtari të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Atij iu mbushën sytë me lot teksa ishte përballë flamurit kombëtar shqiptar. Fytyra e tij u bë një simbol në të gjithë Kosovën, por jo vetëm, edhe […]

DO TE LUFTOJË DERI NE VDEKJE PER BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

DO TE LUFTOJË DERI NE VDEKJE PER BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE

Shumë te pakt janë ata lexues qe nuk kanë degjuar per gazetarin,publicistin,shkrimtarin… Avdi Ibrahimin.Poashtu shumë të pakt janë ata patriot te mos kenë degjuar per atdhetarin Avdi Ibrahimi, qe kanë vepruar ne ilegalitet te thellë,sepse ishte nder te paret qe nisi vallen e lirisë nga zgjedha serbo-çetnike, qe shqiptareve i´a kishin zenë frymen. Nuk ka […]

Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët

Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët

Përgatiti për botim : Hyqmet ZANE Dergoi: Sali Bollati Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët Prejardhja pellazge e shqiptarëve sipas amerikanit George  F. Williams Mrekullisht ka një lidhje të shpjegueshme për prirjen e miqësisë shqiptare ndaj Amerikës. Është një ndjesi që ka nisur herët, jo vetëm në kohën e pas pavarësisë, kur më 1919 […]

DY PUSHTIME TË NGJASHME TË SHKODRES

DY  PUSHTIME  TË  NGJASHME  TË SHKODRES

DY  PUSHTIME  TË  NGJASHME  TË SHKODRES: 26 JANAR 1479  NGA  TURQIT, DHE  29 NANDOR 1944  NGA … Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë… EKSKLUZIVE NGA FRITZ RADOVANI 535 vjet ma perpara kjo Kështjellë Heroike e quejtun “Rozafat” filloi me u rrenue! Muret rrethuese u gjuejten me gjyle topi dhe kalldramet u lane me gjak! Po, Shkodranët, çka u bane? A mbeti kush gjallë me diftue […]

Aqif Blyta, patrioti shqiptar nga Sanxhaku

Aqif Blyta, patrioti shqiptar nga Sanxhaku

Në janarin e 1945, atë që nuk arritën ta bëjnë çetnikët e Drazha Mihajloviqit ndaj popullatës së Sanxhakut të Pazarit të Ri, e bëri pushteti “popullor” serbo-komunist. Në muajt e parë nga marrja e pushtetit, u ekzekutuan rreth 2000 persona shumica e tyre shqiptarë në krye me udhëheqësin politik e ushtarak të Sanxhakut Aqif Blytën. […]

Rrëfimi i gjeneralit gjerman Klaus Reinhardt për Kosovën

Rrëfimi i gjeneralit gjerman Klaus Reinhardt për Kosovën

Gjenerali gjerman Klaus Reinhardt në një ligjëratë me studentët e Kolegjit ISPE, ka rrëfyer për misionin si Komandant i KFOR-it gjatë vitit 1999-2000 në Kosovë. Rrëfimi i tij elokuent për luftën, sfidat, problemet, rreziqet, storjet e ndryshme dhe bisedat prapa perdeve me liderë dhe personalitete të ndryshe botërore i ngjanin një libri bestseller. Komandanti e […]

PËRKUJTOHET TAHIR ZEMAJ

PËRKUJTOHET TAHIR ZEMAJ

Lidhja Demokratike e Kosovës sot kujton vrasjen e Tahir Zemajt, i konsideruar si kreu i FARK (Forcat e Armatosura të Republikës së Kosovës), i vrarë 11 vite më parë bashkë me djalin e tij në hyrje të qytetit të Pejës, shkruan Express. Për këtë, është mbajtur një Akademi përkujtimore në Deçan, derisa Kryetari i LDK’së […]