speciale

103 vjetori i ngritjes se flamurit ne Deçiq

103 vjetori i ngritjes se flamurit ne Deçiq

NJË KUJTESË E VOGEL PËR 103 VJETORIN   E  LAVDISHEM TË NGRITJES SË  FLAMURIT KOMBËTARË  TË GJERGJ  KASTRIOTIT NË DEÇIQ…  Me 6 prill 2014 , mbushen plotë 103 vite nga ajo ditë e Enjte e vitit  1911 ,kur Malesia e Madhe  Etnike nxorri nga katakombet turko-osmane në driten e diellit Europian, Flamurin  kombëtarë  të Gjergj Kastriotit –Skenderbe.. […]

CIA, ja kush e vrau Mehmet Shehun?!

CIA, ja kush e vrau Mehmet Shehun?!

CIA vend i zbardhjes se krimeve komuniste. Në arkivat amerikane në Uashington D.C tashmë gjenden një numër i madh dokumentesh me vlerë të madhe historike mbi Shqipërinë. Dokumentet e deklasifikuara, të cilat flasin mbi rolin e OSS (Shërbimi i Fshehtë Amerikan përgjatë Luftës së Dytë Botërore) si dhe mbi Operacionet Klandestine BGFIEND të periudhës 1949-1955. […]

Don’t forget 1999, fotografi nga tmerret e luftës

Don’t forget 1999, fotografi nga tmerret e luftës

Faqja facebook »Don’t forget 1999« ka edituar një mori fotografish të shqiptarëve të Kosovës, në vitin 1999, atëherë kur lufta ishe në kulmin e saj. Fotografitë paraqesin banorët shqiptarë të të gjitha moshave, nga vende të ndryshme, në situata të ndryshme, emërues i përbashkët i të cilave është vuajtja, frika, terrori dhe së fundi shpresa, […]

MEDIA TURKE: SHQIPTARËT NË TURQI PO ZGJOHEN

MEDIA TURKE: SHQIPTARËT NË TURQI PO ZGJOHEN

Hüsrev TABAK Today’s Zaman Hüsrev Tabak, zëvëndës presidenti CESRAN (Qendrës Strategjike për Kërkime dhe Analiza), në një analizë botuar në gazetën më të madhe turke Today’s Zaman i kushton vëmendje deklaratës së ish futbollistit të famshëm Hakan Şükür, i cili deklaroi që ishte shqiptar. Tabak përshkruan shkurt marrëdhëniet turko-shqiptare në vite, dhe thekson se shqiptarët në […]

Pamjet nga Çamëria ekspozohen në Athinë si “Skena në Shqipërinë Jugore”

Pamjet nga Çamëria ekspozohen në Athinë si “Skena në Shqipërinë Jugore”

Në Qendrën e madhe të ankandit në Athinë, “Vergos Auctions”, gjatë gjithë ditës së djeshme një seri pamjesh nga Çamëria dhe trojet autoktone shqiptare në Greqi u përshkruheshin si pamje nga “Shqipëria e Jugut”. Pjesë e Greqisë qysh më 1913, skena të dëbimit masiv dhe asimilimit të detyruar të popullsisë shekullore, këto përkatësia e vjetër […]

“Burrneshat” e veriut të Shqipërisë në media ndërkombëtare

“Burrneshat” e veriut të Shqipërisë në media ndërkombëtare

Pavarësisht se Shqipëria është një vend që ka shumë probleme, në të gjenden edhe shumë elementë interesantë. Një ndër ta është fenomeni i “virgjëreshave” apo “burrneshave” në veri të Shqipërisë. Këta gra që “kthehen” në burra për të ruajtur nderin e familjes janë bërë pjesë e mediave ndërkombëtare më të njohura në botë. Ka shumë […]

Ueb për rrëfimet e dëshmitarëve të luftës së Kosovës

Ueb për rrëfimet e dëshmitarëve të luftës së Kosovës

Një faqe uebi është lancuar nga Organizata Integra, e cila ka hedhur platformën e saj online të quajtur www.peopleandmemories.org, ku ka filma dokumentarë narrativë të personave që kanë përjetuar situata të krimeve të luftës së zhvilluar së fundmi në Kosovë.  Këto janë rrëfimet dhe përjetimet e viktimave nga profile të ndryshme etnike, gjeografike, fetare dhe profesionale, të […]

Lutfi Alia: Kanuni – Kodi i së drejtës zakonore shqiptare

Lutfi Alia: Kanuni – Kodi i së drejtës zakonore shqiptare

KANUNI XVIII KODI I TE DREJTES ZAKONORE SHQIPTARE. RITI I VAJTIMIT NE KANUNIN E LEK DUKAGJINIT – APOLOGJIA E JETES. EKSKLUZIVE NGA PROF. LUTFI ALIA Vajtimi (vaji, kuja, gjama, vomet, e qara me botè, kengevajtimi me ligje), eshte ritual mortor kolektiv e teper dramatik, qe shpreh dhimbjen, vuajtjen dhe pikellimin kolektiv, per vdekjen e nje pjestari te […]

Janukoviç është komshi me familjen e Milosheviç në një resort të shtrenjtë rus

Janukoviç është komshi me familjen e Milosheviç në një resort të shtrenjtë rus

Ish-presidenti ukrainas, Viktor Jakunoviç, që u arratis pas trazirash që përfshinë Ukrainës dhe ku ushtria e tij la të vdekur me qindra protestues ukrainas, jeton në një resort të shtrenjtë në Rusi, në Barvikha. Ai mendohet se është komshi me familjen e një prej diktatorëve modernë, Slobodan Milosheviç, pikërisht në këtë resort që shtrihet në […]