speciale

Historiani serb: Ne jemi të ardhur ndërsa shqiptarët janë autoktonë

Historiani serb: Ne jemi të ardhur ndërsa shqiptarët janë autoktonë

Në tekstet shkollore të nxënësve shqiptarë në Luginën e Preshevës, ku flitet për historinë dhe origjinën e shqiptarëve nëBallkan, shpjegohet qartë se janë të lashtë dhe autokton. Ndërsa për serbët thuhet se janë të ardhur. Hartuesi i këtij teksti është pikërisht një historiani serb Rade Mihaljçiç, dhe libri është shtypur nga Instituti për tekstet në Beograd. “Shqiptarët janë […]

Historia e arit shqiptar të bllokuar nga britanikët

Historia e arit shqiptar të bllokuar nga britanikët

Si u grabit nga nazistët më 1943 dhe kalvari 50-vjeçar për rikthimin Në fillim të prillit të vitit 1945 forcat amerikane zbuluan në kriporet e Merkersit, në Gjermani, thesarin më të madh të gjithë historisë së njerëzimit. Ishin tonalata me ar në lingota e monedha, tonelata me kartmonedha por edhe të tjera sende të vlefshme, […]

Përkujtohet ish-komandanti i UÇK, Ilaz Kodra

Përkujtohet ish-komandanti i UÇK, Ilaz Kodra

Është përkujtuar sot rënia heroike e një prej komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ilaz Kodra. “Rruga e lirisë që trasuan dëshmorët duhet të shërbejë në forcimin e unitetit të të gjithë spektrit politik kosovar, me qëllim të ndërtimit të shtetit sovran e të pavarur të Kosovës, ashtu siç e deshën dëshmorët”, kanë qenë fjalët […]

Harta e Shqipërisë e vitit 1832 me Thesaloninë Qendore, “Epirin e Jugut” dhe Thrakinë Lindore

Harta e Shqipërisë e vitit 1832 me Thesaloninë Qendore, “Epirin e Jugut” dhe Thrakinë Lindore

Kjo është një hartë e dalë nga arkivat e Vjenës e vitit 1832. Duket mjaft qartë që në këtë hartë pjesë e Shqipërisë kanë qenë edhe Thesalonia, “Epiri i Jugut”, Ishujt e Egjeut, Thrakia Lindore dhe Maqedonia Perëndimore ishin përbrenda hartës së Shqipërisë.   Copëtimi i mëvonshëm i shtetit shqiptar do të vinte për shkak […]

Avni Rrustemi gjatë procesit gjyqësor në Paris

Avni Rrustemi gjatë procesit gjyqësor në Paris

Këto janë disa fotografi të rralla dhe autentike të Avni Rrustemit, në Gjykatën e Parisit të datës 29 nëntor 1920 i akuzuar për vrasjen e Esat Pashë Toptanit më 13 qershor të po atij viti. Megjithatë Rrustemi ishte liruar vetëm pas 6 muajve pasi që avokati i tij Anatole de Monzie, e kishte cilësuar aktin […]

Havivi: Nuk munda ta shpëtoja Hajrushin nga “Tigrat e Arkanit”

Havivi: Nuk munda ta shpëtoja Hajrushin nga “Tigrat e Arkanit”

Ron Havivi, fotografi amerikan, autori i fotografive në të cilat shihet pak para vrasjes Hajrush Ziberi, shqiptari nga Maqedonia që jetonte në Bijelinë të Bosnjës dhe Hercegovinës. Ai u vra nga “Tigrat e Akranit” në moshën 24 vjeçare. Hajrushi ishte nga fshati Lakarc afër Shkupit, kurse në Bijelinë punonte si kamerier. Bashkë më të atë ditë […]

LAT: Shqipëria destinacioni i parë për 2014

LAT: Shqipëria destinacioni i parë për 2014

Prestigjozja amerikane Los Angeles Time, ka rendituar Shqipërinë të parën nga 14 destinacionet më të lira që ia vlen të vizitohen. “Duke ndjekur bregdetin e Adriatikut nga Kroacia deri në Greqi, ju do të zbuloni disa plazhe pak të njohura në bregdetin shkëmbor të Shqipërisë. Ata që do të eksplorojnë këtë vend do të shpërblehen […]

Shqiptarët e Bullgarisë dhe Mandrica “shqiptare”

Shqiptarët e Bullgarisë dhe Mandrica “shqiptare”

Edhe në Bullgari ka shqiptarë. Këto ditë, në fshatin Mandricë është krijuar edhe shoqata “Bashkimi për rilindjen e fshatit të Mandricës”.   Kjo shoqatë është përkujdesur të ruajë traditat dhe vlerat e fshatit, duke nxjerrë një buletin fjalori shqip –bullgarisht dhe gjithashtu edhe një broshurë për historinë e Mandricës.   Që në shekullin e 16-të, […]