speciale

Historia e panjohur e vitit 1963: Kur nxënësit shkruanin në mure “Vdekje Enver Hoxhës” (Foto të rralla)

Historia e panjohur e vitit 1963: Kur nxënësit shkruanin në mure “Vdekje Enver Hoxhës” (Foto të rralla)

Zbulohet dokumenti sekret i vitit 1963, ku Rrapo Dervishi informon Enver Hoxhën për ngjarjen te “Sami Frashëri” dhe nxënësit që dyshoheshin si autorë të saj. Më 20 shkurt 2018 mbushen plot 27 vjet nga dita kur mijra e mijra demonstrues nga Tirana dhe rrethet u ngritën në një revoltë të paparë popullore duke vërshuar në […]

Çfarë ndodhi brenda mureve të Shkollës së Bashkuar të Oficerëve në shkurt të ’91 në Tiranë?

Çfarë ndodhi brenda mureve të Shkollës së Bashkuar të Oficerëve në shkurt të ’91 në Tiranë?

(Në foto mitingu i datës 22 shkurt 1991 në mbrojtje të figurës së diktatorit) Ish-Drejtori i Arkivës në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi, ka publikuar një histori të shkurtit të vitit 1991, që përkon me datën e rebelimit të Shkollës së Bashkuar të Oficerëve në Tiranë. Përmes një shënimi në Facebook, Dervishi shkruan se kur […]

Tetë fjalët që ndryshuan mënyrën se si mendojmë

Tetë fjalët që ndryshuan mënyrën se si mendojmë

Çdo fjalë fsheh një histori. Prapa rrokjeve që përdorim çdo ditë fshihen tregime të panumërta të harruara. “Nëse e njihni origjinën e një fjale”, ka thënë studiuesi i shekullit të gjashtë, Isidori i Seviles, “gjithçka mund të kuptohet më qartë”. Disa nga këto fjalë janë të mendimtarëve që janë harruar në mjegullën e historisë. Të […]

Gollodomor: Historia e fjalës së panjohur, që la miliona të vdekur në më pak se një vit

Gollodomor: Historia e fjalës së panjohur, që la miliona të vdekur në më pak se një vit

Gollodomor. Emër që sugjeron përpos një enigmë, një zot pagan dhe për rezonancë e vendos më shumë tek e mira sesa tek e keqja. Megjithatë kjo fjalë është thjesht fantazi. Le të kthehemi prapa në kohë. Në vitet 1932-1933 diktatura e Jozef Stalinit urdhëroi Gollodomorin kundër fshatarëve që mbijetonin nën komunizëm si Republika Socialiste Sovjetike […]

Le Petit Parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”

Le Petit Parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2018 “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze : “Konstandinopojë, 24 korrik. Thashethemet […]

Vdekja e Skënderbeut, sipas legjendave të popullit

Vdekja e Skënderbeut, sipas legjendave të popullit

Brizida Gjikondi Përgjatë viteve 1967-1968, me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, në shtypin shqiptar, historianët, akademikët dhe figura të spikatura të kohës botuan punimet, ekspertizat, arkivat, përkthimet dhe mbledhjen e informacioneve dhe traditave në lidhje me figurën e Skënderbeut. Më poshtë janë një pjesë e këtyre punimeve – disa si produkte personale […]

Video/ Kur hapej pika kufitare e Kakavijës, ligji i luftës dhe marrëdhëniet me Greqinë aso kohe

Video/ Kur hapej pika kufitare e Kakavijës, ligji i luftës dhe marrëdhëniet me Greqinë aso kohe

Marrëdhënie delikate Shqipëri-Greqi është kthyer edhe njëherë në vëmendjen e pulikut qysh pas paskimit të dy ministrave te të jashtëm, Kotzias-Bushati. Takim ky që u pasua nga gërmimet për eshtrate ushtarëve grek si dhe një deklaratë të pardjeshme të ministrit të jashtëm grek se Shqipëria ka pranuar për shtyrjen e kufirit detar 12 milje. Ndërkohë […]

Zef Valentini, për Skënderbeun dhe kohën e tij

Zef Valentini, për Skënderbeun dhe kohën e tij

Ndriçim Kulla Se cili është Valentini mund ta kuptosh duke e vëzhguar në jetën e përditshme. Unë fillova ta njoh në gushtin e vitit 1967, kur në një vilë të vogël të Bergamos, punova si asistent i tij. Me të arritur, ai filloi të më fliste menjëherë për dorëshkrime, arkiva, dokumente të pabotuar, për paleografinë, […]

1 2 3 146