Shqipëri

Rritje e çmimit të bukës? Ja çfarë paralajmërojnë prodhuesit

Rritje e çmimit të bukës? Ja çfarë paralajmërojnë prodhuesit

Furrat e tregtimit të bukës, pastiçeritë dhe byrektoret kërkojnë ulje të çmimit të energjisë elektrike. Aktualisht, këto furra buke, për shkak të përdorimit të frigoriferëve, janë penalizuar nga tarifa e reduktuar prej 7,6 lekë/kwh. Për rastet kur furrat e tregtimit të bukës, pastiçeritë apo byrektoret kanë në përdorim bazë frigoriferike, çmimi i energjisë po paguhet […]

“Po nuk dole më, do të të vë 4” çfarë i tha mësuesi abuzues vajzës 11-vjeçare para se ta puthte

“Po nuk dole më, do të të vë 4” çfarë i tha mësuesi abuzues vajzës 11-vjeçare para se ta puthte

Ngacmoi seksualisht nxënësen e tij 11-vjeçare, arrestohet dhe pezullohet nga detyra mësuesi i shkollës në fshatin Kalasë të Delvinës. “Ndalimi i tij pasi si mësues në një shkollë 9-vjeçare në Delvinë, dyshohet se ka kryer veprën penale “Ngacmimi seksual”, ndaj një nxënëse të kësaj shkolle”, sqaron policia. Materialet hetimore iu referuan Prokurorisë  Pranë Gjykatës së […]

BSH: Të ardhurat e familjeve shënuan rënie në 6-mujorin e dytë 2017

BSH: Të ardhurat e familjeve shënuan rënie në 6-mujorin e dytë 2017

Niveli i të ardhurave të familjeve shqiptare ka shënuar rënie gjatë gjashtëmujorit, ndërsa niveli i shpenzimeve ka vijuar prirjen rritëse, duke rezultuar në ngushtim të balancës financiare (të ardhura-shpenzime), raportoi sot Banka e Shqipërisë në raportin për Stabilitetin Financiar në vend. Vrojtimi i gjendjes financiare dhe huamarrjes së familjeve kryhet çdo gjashtë muaj mbi një […]

Raporti AKEP: Çdo shqiptar foli mesatarisht 160 minuta në telefon në 2017-n, shpenzoi 6,108 lekë

Raporti AKEP: Çdo shqiptar foli mesatarisht 160 minuta në telefon në 2017-n, shpenzoi 6,108 lekë

Gjatë vitit 2017, një përdorues celular aktiv (që ka kryer komunikim në 3 muajt e fundit) ka kryer mesatarisht 160 minuta thirrje dalëse, ka dërguar 34 mesazhe SMS në muaj dhe ka konsumuar rreth 2.06 GB në Internet broadband. Për këtë konsum mesatar një përdorues aktiv celular ka paguar mesatarisht 509 lekë/muaj (me TVSH) dhe […]

VIDEO/ Zjarr i madh në pyjet e Mirditës, rrezikohen banesat

VIDEO/ Zjarr i madh në pyjet e Mirditës, rrezikohen banesat

Një zjarr ka përfshirë mbrëmjen e djeshme zonën pyjore të fshatit Thirrë, njësia administrative Fan, në Mirditë. Flakët nuk janë shuar as ditën e sotme, ndërsa mësohet se rrezikohen edhe disa banesa. Zjarrfikëset e Mirditës ndodhen në vendngjarje, por e kanë të pamundur të ndërhyjnë për shkak të terrenit të vështirë. Ndaj ato janë pozicionuar […]

1 3 4 5 6 7 1,077