Shqipëri

Pushteti i katërt në Shqipëri ka rënë!

Pushteti i katërt në Shqipëri ka rënë!

Opinion nga Endrit Hoxhaj Pushteti i katërt në Shqipëri ka rënë me kohë, saktësisht ka rënë që nga viti 2013. Pushteti i katërt sot ka vetëm një emër ERTV. Askush në Shqipëri nuk e bojkoton këtë medium që shkel lirinë dhe shtyp ose nënshtron gazetarinë shqiptare. Të gjithë ne e dimë këtë gjë, por bëjmë […]

Ndotja e ajrit, OBSH: 16 vdekje vitin e shkuar; Tirana 60 % më e ndotur se niveli i lejuar

Ndotja e ajrit, OBSH: 16 vdekje vitin e shkuar; Tirana 60 % më e ndotur se niveli i lejuar

Në Shqipëri, 16 njerëz kanë humbur jetën për shkak të ndotjes së ajrit. Këto shifra alarmante, të gjendura në raportin më të fundit të OBSH për cilësinë e ajrit dhe të krijuar në infografike nga Breathlife, tregojnë situatën në të cilën ndodhet vendi ynë. Sipas këtij raporti, cilësia e ajrit jashtë nxit sëmundje ishemike të […]

Raporti për votimet në OBK, Shqipëria nuk figuron ndër aleatët kryesorë të SHBA-së

Raporti për votimet në OBK, Shqipëria nuk figuron ndër aleatët kryesorë të SHBA-së

Shqipëria e konsideron SHBA-në aleat strategjik, por votimet në OKB tregojnë për një ftohje të shpejtë të kësaj aleance. Brenda një viti, pozicioni i Republikës së Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara ka pësuar ndryshim të shpejtë dhe vendi ynë nuk është më ndër aleatët më besnikë të amerikanëve në këtë organizatë. Ambasadorja e […]

Zbulohet rrjeti i pedofilëve, 40-vjeçari josh fëmijët në Facebook. Ligji i lidh duart policisë

Zbulohet rrjeti i pedofilëve, 40-vjeçari josh fëmijët në Facebook. Ligji i lidh duart policisë

“Fiks Fare” ka zbuluar një rrjet pedofilësh që veprojnë në Shqipëri dhe Kosovë. Gazetarët e emisionit investigativ në Top Channel treguan mbrëmjen e së mërkurës sesa lehtë bien prè e këtyre abuzuesve fëmijët minorenë. Mangësia që ka Kodi Penal në Shipëri, i cili nuk e parashikon krimin e pedofilisë në rrjetet sociale, ka çuar në […]

Emisioni francez / Shqipëria plazhe parajse dhe eksportuesja më e madhe e kanabisit në botë

Emisioni francez / Shqipëria plazhe parajse dhe eksportuesja më e madhe e kanabisit në botë

Disa herë në mbrëmjen e djeshme një nga emisionet më të njohura franceze në TV M6 e ka cilësuar shqipërinë si vendin më të madh të prodhimit të kanabisit në botë. Në dokumentarin e “Enquete Exslusive” të drejtuar nga prezantuesi Bernard de la Villardiere, krahas plazheve magjepsëse të jugut, shtimit të turistëve, gjakmarrjes dhe dasmës […]

Skai grek: Zona Ekonomike Ekskluzive, negociatat në favor të Greqisë mbyllen në Maj me Shqipërinë

Skai grek: Zona Ekonomike Ekskluzive, negociatat në favor të Greqisë mbyllen në Maj me Shqipërinë

Shqipëria dhe Greqia pritet të zgjidhin negociatat deri në fund të majit shkruajnë mediat greke. Sipas televizionit Skai, nisja e negociatave të hënën u zhvilluan në “një klimë konstruktive bashkëpunimi”, dhe në bazë të kësaj marrëveshje, shteti grek mund të deklarojë Zonë Ekonomike Ekskluzive, gjë që po ndiqet me interes nga Athina. Kontaktet me Shqipërinë […]