Shqipëri

Lind fëmija me këmishë në Tiranë

Lind fëmija me këmishë në Tiranë

I lindur me këmishë nuk është vetëm një shprehje për të treguar fatin, por një fenomen që ndonëse i rrallë është real për disa bebe. Një prej tyre është edhe fëmija i lindur dje në Tiranë në maternitetin “Koço Gliozheni”. Foton e ka ndarë në facebook  mjekja e këtij materniteti Anika Dokle. Fëmijët e quajtur si të […]

Video/ Avokati tregon se si u falsifikua orari i arrestimit të kuksianëve. Policia shkoi në orën 2:45 në banesat e tyre

Video/ Avokati tregon se si u falsifikua orari i arrestimit të kuksianëve. Policia shkoi në orën 2:45 në banesat e tyre

Avokati Altin Goxhaj, i ftuar në studion e Fax News për të folur në lidhje me një video ku tregohet arrestimi pas mesnate i disa protestuesve kuksianë për ngjarjen  në Rrugën e Kombit tha se kjo është video më e rëndësishme e të gjithë ngjarjes pasi tregon të vërtetën e të gjithë procesit që u […]

Koha kur Kenedi paralajmëronte Hrushovin: Mos prekni Shqipërinë!

Koha kur Kenedi paralajmëronte Hrushovin: Mos prekni Shqipërinë!

“Nëse Bashkimi Sovjetik do të pushtojë Shqipërinë, pasojat ndërkombëtare do të jenë shumë të rënda”, kjo deklaratë e panjohur është bërë, më 29 nëntor 1962, nga Presidenti amerikan Xhon Kenedi. Shefi i Shtëpisë së Bardhë paralajmëroi Moskën gjatë bisedimeve për zgjidhjen e krizës së raketave kubane. Ishte një moment i rrallë kur konflikti midis dy […]

Kastriot Dervishi publikon dëshminë për Kampin e Tepelenës: Njerëz që flinin në tokë, gra që…

Kastriot Dervishi publikon dëshminë për Kampin e Tepelenës: Njerëz që flinin në tokë, gra që…

Studiuesi Kastriot Dervishi në vijim të replikave me historianin Pëllumb Xhufi ka publikuar një tjetër dëshmi për Kampin e Tepelenës. Në një postim në Facebook, Dervishi publikon dëshminë e një të burgosuri i cili tregon ato që ka përjetuar në këtë kamp. Postimi i plotë: Rrëfim nga kampi i Tepelenës Një i dënuar politik pasi […]

Zbardhen emrat e shqiptarëve që përfituan koncesione në Shqipëri në vitet ’20-‘30

Zbardhen emrat e shqiptarëve që përfituan koncesione në Shqipëri në vitet ’20-‘30

Nga: Kreshnik KUÇAJ Praktika e koncesioneve është një praktikë e hershme e Shqipërisë. Megjithatë vetëm në vitet ’20 Shqipëria njeh një politikë intensive të koncesionimit ku ndjek herë praktikën e dhënies së në koncesionit duke hequr dorë nga një e drejtë e herë praktikën e stimulimit përmes uljes së taksave e lehtësive të tjera fiskale […]

Shkrimi që tronditi shtetin komunist në ‘88/ “Vajzat shqiptare janë të nxehta si llava”

Shkrimi që tronditi shtetin komunist në ‘88/ “Vajzat shqiptare janë të nxehta si llava”

Gjetkë nëpër botë, do të quhej një aventurë e padëmshme. Nga ato të qëmtuarat për një natë prej turistëve, edhe pse përfundonte në faqet e një reviste. Por jo në Shqipërinë e 1988-ës, ku reportazhi i turistit suedez për netët e “zjarrta” në shoqërinë e një shqiptareje, do të shkaktonte një tërmet të vërtetë. Turisti […]

Ndryshimet klimatike, Shqipëria në 2050 humbje në prodhime ushqimore deri në 25%

Ndryshimet klimatike, Shqipëria në 2050 humbje në prodhime ushqimore deri në 25%

Tavolina e ngrënies në botë po ndikohen nga ndryshimet klimatike. Ndërsa rajonet e ftohta bëhen më të ngrohta, dhe vendet e ngrohta ende më të nxehta, bujqësia dhe peshkimi po vuajnë efektet e para. Sipas hartës së mëposhtme publikuar nga Bloombergsot, vihet re se Shqipëria është në vendet që do të ndikohet nga furnizimi me ushqime […]

Rrëfimi i infermierit të mbijetuar në një kamp në Shqipëri: Kishte një skuadër vetëm për të hapur varre, kisha zili kur pashë një dokumentar për Aushvicin

Rrëfimi i infermierit të mbijetuar në një kamp në Shqipëri: Kishte një skuadër vetëm për të hapur varre, kisha zili kur pashë një dokumentar për Aushvicin

Hazis Ndreu, sot 85 vjeç, i lindur në qytetin e Peshkopisë, është një nga të mbijetuarit e Kampit të internimit të Tepelenës. Ai kaloi 43 vjet në internim, duke nisur në moshën 14-vjeçare me Kuçovën, pas arratisjes së të atit në Jugosllavi e për të vazhduar me Beratin, Tepelenën e Bënçën, me Myzeqenë, Llakatundin, Lubonjën, […]

BERZH: 43% e firmave në Shqipëri mendojnë se lidhjet me politikën garantojnë suksesin në biznes

BERZH: 43% e firmave në Shqipëri mendojnë se lidhjet me politikën garantojnë suksesin në biznes

Në Shqipëri lidhjet politike janë domosdoshmëri për të  garantuar suksesin në biznes. Jakov Milatovic, ekonomist i asociuar në Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në një prezantim të posaçëm në kuadër të raportit të Tranzicionit 2017-2018, zhvilluar në ambientet e Bankës së Shqipërisë, ka gjetur se në vendet e Ballkanit lidhjet politike janë shpeshherë […]

Shifrat/ Sa TVSH do të paguajë biznesi i vogël?

Shifrat/ Sa TVSH do të paguajë biznesi i vogël?

“Deklaratat publike të zyrtareve tatimore në këto ditë të debatit të nxehtë për çështjen e TVSH-se tek biznesi i vogël, kanë  vënë theksin se futja në skemën e TVSH-së të bizneseve të vogla nuk do ketë asnjë ndikim tek ata apo tek çmimi final për konsumatorin”, pohon Armand Mala, kontabilist. Edhe terminologjia e përdorur (do […]