Shqipëri

Bora mbulon Korçën, në disa zona trashësia 30 cm

Bora mbulon Korçën, në disa zona trashësia 30 cm

Kanë nisur edhe reshjet e para të borës për këtë dimër, ku në zonat juglindore, trashësia ka arritur deri në 30 cm. Reshjet e borës në Korçë kanë vijuar gjatë gjithë natës, dhe në akset rrugore Korçë-Pogradec dhe Korçë-Kapshticë, trashësia arrin në 5 cm. Ndërsa në disa zona si Dardha, trashësia arrin në 30 cm. […]

Nis kriza edhe në Shqipëri, mbyllen 30 Call Centera

Nis kriza edhe në Shqipëri, mbyllen 30 Call Centera

Numri i kompanive Call Center që janë mbyllur nga fillimi i vitit deri më sot, sipas aktorëve të tregut është më i madh, por i vështirë për t’u identifikuar duke qenë se një pjesë e madhe e tyre janë biznese të vogla të regjistruar si Persona Fizikë. H & L Communication u çel në fund të gushtit […]

Grafiku rajonal i pasurisë: Shqiptarët, serbët maqedonasit më të varfërit në Europë, sa të pasur malazezët

Grafiku rajonal i pasurisë: Shqiptarët, serbët maqedonasit më të varfërit në Europë, sa të pasur malazezët

Shqipëria është shembulli tipik i një vendi që vuan nga “mallkimi i pasurive”, teksa pasuritë e mëdha natyrore, qoftë burime minerare, bregdet, liqene apo Alpe, nuk i kanë dhënë vlerë të shtuar banorëve të vendit, që vijon edhe sot të ketë numrin më të lartë të individëve të varfër në Europë…   Shqipëria, Serbia dhe […]

“Virusi” i hidrocentraleve , Shqipëria do ndërtojë 436 deri në vitin 2025, gara me rajonin

“Virusi” i hidrocentraleve , Shqipëria do ndërtojë 436  deri në vitin 2025, gara me rajonin

Një samit ndërkombëtar që po mbahet këto ditë, kryesisht me vendet e Ballkanit Perëndimor, për energjinë eklektike nga hidrocentralet, ka nxjerrë në pah në diskutime mbi totalin e vlerës së investimit dhe numrin e projekteve. Në një hartë të publikuar në faqen zyrtare të Hydro Balkans që po menaxhon edhe samitin që nisi në datë […]

Buxheti u miratua, por a e dini sa taksa do paguajnë bizneset dhe individët në 2018-n

Buxheti u miratua, por a e dini sa taksa do paguajnë bizneset dhe individët në 2018-n

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar mbrëmë buxhetin e shtetit për vitin 2018. Buxheti u miratua me 74 voto pro. Por, sa janë taksat që pritet të paguajnë individët dhe bizneset për të siguruar 464 miliardë lekë, ose 3.3 miliardë lekë, sa është shuma që parashikohet të mblidhet në buxhet, sipas të dhënave zyrtarenga tabelat e […]

Historia e familjes siriane: Jeta jonë si shqiptarë

Historia e familjes siriane: Jeta jonë si shqiptarë

Mohamed Matwa nuk e kishte menduar ndonjëherë se do të vinte një ditë që të jetonte në Shqipëri. Siriani 29-vjeçar nga periferia e Damaskut ëndërronte të bëhej psikolog, por lufta shpërtheu, ai duhej të ndërpriste studimet për të filluar jetën e refugjatit. Stacioni i parë Libani. Odiseja e jetës së një refugjati do të kishte […]

E ardhmja e rinis

E ardhmja e rinis

nga – Megi Musta Rinia është e ardhmja e një populli. Po ashtu, botërisht është e njohur se rinia është gjysma e një populli dhe tërësia e popullit të ardhshëm. Ajo është e sotmja dhe e ardhmja e çdo vendi. Dje u zhvillua një takim i studentëve me deputeten znj. Grida Duma. Qëllimi kryesor ishte […]

Keni nxjerrë shtëpinë në Airbnb apo Booking? Tatimet: Paguani taksat, në të kundërt penalizoheni

Keni nxjerrë shtëpinë në Airbnb apo Booking? Tatimet: Paguani taksat, në të kundërt penalizoheni

Kohëve të fundit ka një rritje të atyre që si opsion qiradhënie kanë zgjedhur faqe si Airbnb apo Booking duke i kthyer ato në struktura akomoduese me orientim turistik. Në këtë valë Drejtoria e Përgjithshme  e Tatimeve u ka bërë thirrje qytetarëve apo bizneseve që të paguajnë detyrimet tatimore në të kundër do të penalizohen […]