Shqipëri

Flet shefi i Kufirit të Malit të Zi: Mund të ngremë gardh me gjemba në kufirin me Shqipërinë

Flet shefi i Kufirit të Malit të Zi: Mund të ngremë gardh me gjemba në kufirin me Shqipërinë

Mali i Zi, duke parë një rritje të numrit të migrantëve që kalojnë nëpër vend në një rrugë të re drejt Bashkimit Europian, po konsideron ndërtimin e një gardhi me tela me gjemba në kufirin me Shqipërinë për të frenuar rrjedhën. Kjo është bërë e ditur nga Shefi i Departamentit për kufirin shtetëror, Vojislav Dragoviç. […]

VIDEO-Samiti i Sofjes/ Çfarë kërkojnë Macron, Merkel dhe May nga vendet e Ballkanit

VIDEO-Samiti i Sofjes/ Çfarë kërkojnë Macron, Merkel dhe May nga vendet e Ballkanit

Presidenti i Francës, Macron, Kancelarja gjermane Merkel dhe Kryeministrja britanike, May janë shprehur në mbështetje të integrimit të Balllkanit Perëndimor në Samitin e Sofjes. Megjithatë kanë theksuar rëndësinë e proceseve reformuese. Samiti i liderëve europianë në Sofje e kthen për një ditë gjithë vëmendjen e institucioneve europiane dhe shteteve anëtare të Bashkimit Europian te Ballkani […]

“Stop”/ Falsifikimi i ushqimeve dhe pijeve, Prokuroria çon në Gjykatë dosjen për 9 persona

“Stop”/ Falsifikimi i ushqimeve dhe pijeve, Prokuroria çon në Gjykatë dosjen për 9 persona

Sektori i hetimit të Veprave Penale në fushën e Krimit Ekonomiko-Financiar dhe korrupsionit në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Shkodër ka përfunduar hetimet paraprake dhe ka dërguar për gjykim një prej çështjeve më të bujshme dhe sensitive  të kësaj Prokurorie, duke marrë si të pandehur 9 persona  prej të cilëve  8 persona fizik […]

Heqja e stendës “Çamëria”, Idrizi: Arroganca greke bën genocid në mes të Tiranës

Heqja e stendës “Çamëria”, Idrizi: Arroganca greke bën genocid në mes të Tiranës

Kreu i Partisë për Drejtësi dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, deklaroi se arroganca e Ambasadës Greke është gjallëruar kohët e fundit, duke menduar që edhe në mes të Tiranës mund të bëjë genocid kulturor. Idrizi e ka cilësuar si të paprecedent heqjen e stendës së librave çam nga ndërhyrje greke, ndërsa i bëri thirrje ministrit të […]

Në prani të kryetarit të bashkisë, shpaloset edhe një herë pretendimi “Jugu është Greqi” (video)

Në prani të kryetarit të bashkisë, shpaloset edhe një herë pretendimi “Jugu është Greqi” (video)

Ndërsa Tirana zyrtare zien nga problemet e brendshme, në Bularat të Gjirokastrës, Lëvizja për Ringjalljen e Vorio Epirit me kryetar Mondi Kolila kërkon aneksimin e jugut të Shqipërisë. Në një tubim me pak njerëz dhe me flamurin e Vorio Epirit, Montis Kolilas i cili thuhet se është kryetari i Lëvizjes për Ringjalljen e Vorio Epirit […]

Shqipëria: Perla e fundit e pazbuluar e Mesdheut

Shqipëria: Perla e fundit e pazbuluar e Mesdheut

Kur vjen puna për të udhëtuar, mund të argumentohet se pak ‘gurë’ kanë mbetur të pa lëvizura në Evropë, por një prej tyre është padyshim Shqipëria. Në shumë aspekte, Shqipëria është pjesa e munguar e ‘misterit’ të turizmit të Mesdheut. Ky vlerësim vjen nga raporti më i fundit i Horwath Ltd, lider botëror në fushën […]

Arsimi, Kreativitet, Mjerim

Arsimi, Kreativitet, Mjerim

nga – Ronaldo Caraku Ronaldo Caraku #UsupTalks Ronaldo Caraku #UsupTalks Posted by USUP – Unioni i Studentëve të Universiteteve të Pavarura on Monday, 14 May 2018 Çka është mjerimi? Mjerimi nuk eshte te jesh i varfer, mjerimi nuk eshte sofra bosh. Mjerimi nuk eshte spitali pa ilaçe. Mjerimi nuk eshte as rinia ne droge e ne […]

Prokuroria shqiptare heton dy kompani që importojnë miell nga Kosova, dyshimet për mashtrim

Prokuroria shqiptare heton dy kompani që importojnë miell nga Kosova, dyshimet për mashtrim

Prokuroria në Shqipëri ka filluar hetimet duke vënë para përgjegjësisë penale dy kompanitë kryesore të importit të miellit në Shqipëri. Të dyja këto kompani zënë rreth 40 përqind të tregut në Shqipëri dhe miellin e importojnë nga Kosova. Prokuroria ka konfirmuar se ka regjistruar procedimin penal për veprat “Kontrabandë me mallrat e tjera” dhe “Prodhim […]

FMN rishikon me rritje borxhin e Shqipërisë, më i larti në rajon; Rasti mbresëlënës i Serbisë, ulje 10% të PBB brenda vitit

FMN rishikon me rritje borxhin e Shqipërisë, më i larti në rajon; Rasti mbresëlënës i Serbisë, ulje 10% të PBB brenda vitit

Duke përfituar nga ambient i ulët interesash, forcim të monedhave kombëtare, hyrje në ciklin rritës të ekonomisë dhe politikave shtrënguese fiskale, vendet e Rajonit të Ballkanit po ulin borxhin publik. Ndërsa shtete të tilla si Kosova dhe Maqedonia që kishin nivele të ulëta të borxhit në krahasim me PBB po shfrytëzojnë momentin për kryer investime […]

1 2 3 1,077