‘Lajme

Thaçi s’ia përmend Merkelit “korrigjimin e kufirit”

Thaçi s’ia përmend Merkelit “korrigjimin e kufirit”

Kur ka takuar kancelaren Angela Merkel, kreu i shtetit Hashim Thaçi nuk ka thënë se e ka përmendur “korrigjimin e kufirit”, ide që e ka nisur tash një kohë ta qarkullojë si zgjidhje e qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë, e të cilën Gjermania po e kundërshton. Thaçi, që me Merkelin thotë të jetë takuar në […]

Ikën nga LDK-ja, shkon në AAK

Ikën nga LDK-ja, shkon në AAK

Nejtja Bejta, ish-asambliste e LDK-së në Komunën e Prishtinës nga sot rrugëtimin politik do ta vazhdojë me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës. Ajo përmes një statusi në Facebook ka bërë të ditur se vendimin e saj e ka marrë pas një analize të detajuar e të gjatë. “E kam vlerësuar se kontributi im politik në […]

Thaçi takohet me Macron

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, është takuar me homologun e tij francez, Emmanuel Macron, në Paris të Francës. Thaçi është duke qëndruar atje për të shënuar njëqindvjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Klan Kosova ka siguruar një fotografi ku shihen dy presidentët duke i shtreguar dorën njëri tjetrit. Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, […]

Ish-ministri i Punëve të Jashtme: Ideja e korrigjimit të kufijve, fantastiko-shkencore

Ish-ministri i Punëve të Jashtme: Ideja e korrigjimit të kufijve, fantastiko-shkencore

Ish-ministri i Punëve të Jashtme dhe anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Skender Hyseni në një intervistë për kallxo.com ka thënë se ideja e presidentit të Hashim Thaçi për korrigjim të kufirit me Serbinë e cila, sipas tij, nënkupton bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën është një fantastikë shkencore ndaj të […]

Haradinaj në Ballon e 243-të të Marinës Amerikane

Haradinaj në Ballon e 243-të të Marinës Amerikane

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka njoftuar se sonte po qëndron mes miqsh, në Ballon e 243-të të Marinës Amerikane në Prishtinë. “Sonte, mes miqsh, në Ballon e 243-të të Marinës Amerikane në Prishtinë”, ka shkruar Haradinaj në Facebook. Haradinaj gjatë dirës së sotme ka uruar 243-vjetorin e themelimit të Marinës Amerikane.

Në vitin 2019 artistët në Kosovë do të kenë ligjin e tyre

Në vitin 2019 artistët në Kosovë do të kenë ligjin e tyre

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi ka dhënë një premtim publik. Para komunitetit të artistëve, sot ai është zotuar se në vitin 2019 për herë të parë në Kosovë artistët do të kenë ligjin e tyre. Këtë zotim, Gashi e ka bërë në një ceremoni të organizuar nga krijuesit, përformuesit dhe punonjësit e […]

Muhaxheri: Vetëvendosje vdes për të bërë koalicion me PDK-në

Muhaxheri: Vetëvendosje vdes për të bërë koalicion me PDK-në

Zyrtari i PDK-së Arton Muhaxheri i cili dikur ishte pjesë e Vetëvendosjes ka deklaruar përmes një shkrimi në facebook se Vetëvendosje vdes për të bërë koalicion me PDK-në poashtu e konsideroj si të natyrshëm një koalicion eventual në mes PDK-së dhe PSD-së në Prishtinë. Shkrimi i plotë i Muhaxherit: Një koalicion eventual në mes PDK-se […]