‘Lajme

Muhaxheri: Taksa 100% e duhur por duket që ka nevojë për argumentim shtesë për faktorin ndërkombëtar

Muhaxheri: Taksa 100% e  duhur por duket që ka nevojë për argumentim shtesë për faktorin ndërkombëtar

Arton Muhaxheri nga PDK konsideron se taksa kunder Serbisë është e duhura por karshi faktorit ndërkombëtar duket që ka nevojë për argumente zyrtare, përtej deklaratave publike në media. Madje Muhaxheri ka kërkuar që BE-së dhe CEFTA’s me shkrim dhe zyrtarisht tu dërgohen argumentet e Kosovës për taksen, argumente këto mund ta zbusin edhe presionin e […]

Zbulohet busti i Haxhi Zekës në oborrin e Universitetit që mban emrin e tij

Zbulohet busti i Haxhi Zekës në oborrin e Universitetit që mban emrin e tij

Sot në një ceremoni solemne Universiteti “Haxhi Zeka” në 7 vjetorin e themelimit të tij ka vendosur shtatoren e patriotit ,veprimtarit edhe pretagonistit të Lidhjes së Pejës Haxhi Zeka njëherit ky universitet mban edhe emrin e tij. Në këtë organizim madheshtor të ftuar ishin edhe zyrtarë të lartë shtetëror dhe komunal siç është Xhavit Haliti […]

Sot zbulohet shtatorja e Haxhi Zekës

Sot zbulohet shtatorja e Haxhi Zekës

 Sot në Universitetin e Pejës do të zbulohet shtatorja e Haxhi Zekës. “Universiteti “Haxhi Zeka” në Pejë, mban ceremoninë e përvjetorit të 7-të të themelimit, ku do të bëhet edhe zbulimi i shtatores së Haxhi Zekës. Ceremonia do të mbahet, në objektin e Fakultetit Juridik”, thuhet në njoftimin e Universitetit të Pejës.

Universiteti “Haxhi Zeka” suksesshëm rangohet në 8 universitetet më të mira në Kosovë

Universiteti “Haxhi Zeka” suksesshëm rangohet në 8 universitetet më të mira në Kosovë

Matjet e institucioneve arsimore dhe universitare tashmë janë bërë pjesë standarde e organizimit përmes secilave universitetet bëjnë përpjekje për të përmirësuar cilësinë dhe shërbimet për studentë. Universiteti Haxhi Zeka në Pejë në matjen ew fundit del të jetë njëri nga universitetet që  ështUnivers ranguar më së miri, të pakten kështu është deklaruar edhe sekretari i […]

Kurti: Thaçi mund të bëjë marrëveshje me Putinin për azil politik në Rusi

Kurti: Thaçi mund të bëjë marrëveshje me Putinin për azil politik në Rusi

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka shkruar se Thaçi mund të bëjë marrëveshje me Putinin, vetëm për kërkesën personale për azil politik në Rusi. “Pas shumë lëshimeve që i ka bërë Vuçiqit, Thaçi është fotografuar me Putinin. Ai mund të bëjë marrëveshje me të vetëm për kërkesën personale për azil politik në Rusi”, ka […]

Reçica: Të krijohet sistem i ri pensional

Reçica: Të krijohet sistem i ri pensional

Kosova pritet të ketë sistem të ri pensional në mënyrë që vendi të orientohet nga politikat sociale. Kështu bëri të ditur ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skënder Reçica gjatë një konference për media. Ai theksoi se bazuar në marrëveshjen e MSA-së, vendi duhet të krijojë një sistem pensional të ri, sipas tij ky aktuali […]

Hoti: Mungesa e njohjeve të reja dhe ngecja në liberalizim, shkak nga propozimi për ndryshim kufijsh

Hoti: Mungesa e njohjeve të reja dhe ngecja në liberalizim, shkak nga propozimi për ndryshim kufijsh

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, thotë se mungesa e njohjeve të reja dhe ngecjet në liberalizimin e vizave janë procese që po dëmtohen shumë nga propozimi për ndryshimin e kufijve. “Për rrjedhojë, procesi i njohjeve është reduktuar deri aty ku demantimet se ky apo ai shtet nuk e ka tërhequr njohjen po […]

​Thaçi: Kundërshtarët e paqes nuk e duan marrëveshjen Kosovë-Serbi

​Thaçi: Kundërshtarët e paqes nuk e duan marrëveshjen Kosovë-Serbi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se kundërshtarët e paqes janë në dijeni se një marrëveshje paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do ta prekte planin e tyre destruktiv, plan ky që synon të thyejë Evropën, të shemb standardet demokratike, të mashtrojë dhe të përçajë evropianët dhe të imponojë një moral të vjetër, që e […]