Maqedoni

Shkupi i vogël i shqiptarëve

Shkupi i vogël i shqiptarëve

Nevojën për një ridefinim të kufijve të komunave në Shkup, para se gjithash e kërkojnë qytetarët shqiptarë të Shkupit, përfshi edhe ato të rrethinës. Në kohë kur me të madhe flitet se kryeqendra e Maqedonisë paraqet një metropol të vërtet, mbi 200 mijë shqiptarë ( brenda lagjeve e urbane dhe fshatrave përreth) edhe më tej […]

Katzikis: “Grekët e Pavarur” do të mbështesin kompromisin për emrin

Katzikis: “Grekët e Pavarur” do të mbështesin kompromisin për emrin

Kostas Katzikis, deputet i “Grekëve të Pavarur” (ANEL), e cila është pjesë e Qeverisë e Aleksis Tsipras, deklaroi se partia do të mbështesë kompromis për zgjidhjen e çështjes së emrit me Maqedoninë. “ANEL do të kyçet në vendimin e shumicës. Do ta respektojmë parimin e qeverisjes së shumicës, përderisa shumica nuk vendos të shkojë kundër […]

Zaev: Ligji për gjuhët është meritë e imja

Zaev: Ligji për gjuhët është meritë e imja

zaev Kryeministri Zoran Zaev, duke folur për ligjin për përdorimin e gjuhëve në emisionin “Rruga Drejt” deklaroi se ligji është meritë e tij dhe do të vazhdojë ta mbrojë përpara atyre që e kundërshtojnë atë. Në janar, sipas Zaevit, ligji do të kalojë edhe leximin e dytë në Kuvend. “Besoj se si socialdemokrat, më shumë […]

Dorëhiqen zëvendësministrat e Aleancës për Shqiptarët

Dorëhiqen zëvendësministrat e Aleancës për Shqiptarët

Ashtu edhe siç është paralajmëruar, Aleanca për Shqiptarët ka filluar tërheqjen nga Qeveria e Maqedonisë, pasi që kësaj partie nuk iu dha sërish posti i Ministrisë së Shëndetësisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. TV21 bën të ditur se tashmë kanë dhënë dorëheqje zv. ministrat për Punë të Jashtme dhe për Transport dhe Lidhje, respektivisht, Arta Toçi dhe […]

Presidenti i Maqedonisë kundër ligjit për gjuhën shqipe: Cënon karakterin unitar të shtetit

Presidenti i Maqedonisë kundër ligjit për gjuhën shqipe: Cënon karakterin unitar të shtetit

Në Kuvendin e Maqedonisë, para deputetëve ka folur presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov. Gjatë kësaj seance, të pranishëm janë edhe ambasadorë të huaj të akredituar në vend. Ivanov edhe kësaj radhe përmendi “platformën e Tiranës” për të cilën tha se u shndërrua në një krizë kushtetuese. “Ligji për gjuhën shqipe po cenon karakterin unitar të […]

”Viti 2018 do të jetë kyç për Greqinë për çështjen e emrit të Maqedonisë”

Mediat greke shkruajnë se qëndrimet e ndryshme të koalicionit qeveritar grek në lidhje me çështjen e emrit të Maqedonisë janë të paqëndrueshme, sidomos pas rrethanave pozitive që janë krijuar, përcjell Telegrafi Maqedoni. Këto zhvillime pozitive janë sfiduar nga dekalrata e ministrit të Mbrojtjes greke, Panos Kammenos, i cili tha se përfshirja e fjalës ”Maqedonia” nuk […]

Shijoni bukuritë e Sharrit me një video të mahnitshme të realizuar nga tetovarët (Video)

Shijoni bukuritë e Sharrit me një video të mahnitshme të realizuar nga tetovarët (Video)

Sharri është krenaria e Tetovës dhe për këtë pak njerëz janë të vetëdijshëm. Është pasuri natyrore që ju shërben tetovarëve dhe banorëve të qyteteve të Maqedonisë dhe më gjërë, për katër stinët. Edhe pse i lënë pas dore nga shteti për të investuar, mali Sharr është pasuri që nuk duhet lënë anash nëse jeni dashamirë […]

Protesta në Shkup për ndotjen e ajrit

Protesta në Shkup për ndotjen e ajrit

Ndotja e ajrit në Shkup ka bërë që qytetarët të reagojnë dhe të organizohen në protesta të qeta për të kërkuar që kjo çështje të merr seriozitetin dhe trajtimin e duhur. Pas paralajmërimeve për bojkot të provesit mësimor të mërkurën e javës së ardhshme, një tjetër protestë është paralajmëruar në rrjetet sociale. Për ditën e […]

“Der Standard” shkruan për ngjarjet e Kumanovës, vitin e anëtarësimit të Maqedonisë në BE dhe tre emrat e mundshëm të Maqedonisë

“Der Standard” shkruan për ngjarjet e Kumanovës, vitin e anëtarësimit të Maqedonisë në BE dhe tre emrat e mundshëm të Maqedonisë

Media e majtë austriake “Der Standard” ka shkruar një artikull rreth ngjarjeve më të rëndësishme që kalon Maqedonia. Në fillim ajo shkruan se qeveria e re ka dhënë sinjale gatishmërie për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë, ndërsa përmend edhe emrat e ri të mundshëm si: “Republika e Ballkanit Qendror të Maqedonisë, Maqedonia Veriore, […]

1 5 6 7 8 9 390