Maqedoni

Në Davos takohen Tsipras e Zaev, diskutojnë për çështjen e emrit

Në Davos takohen Tsipras e Zaev, diskutojnë për çështjen e emrit

  Bisedimet e fundit ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë, me ndërmjetësimin e të dërguarit të OKB-së, Mattheë Nimetz, kanë shtuar optimizmin për gjetjen e një zgjidhje të pranueshme nga të dyja palët për çështjen e emrit. Në frymën e njëjtë pritet edhe takimi i drejtpërdrejtë i kryeministrave Alexis Tsipras e Zoran Zaev në Davos të Zvicrës, […]

Ivanov në 14 faqe arsyeton mosnënshkrimin e Ligjit të gjuhëve

Ivanov në 14 faqe arsyeton mosnënshkrimin e Ligjit të gjuhëve

Pas refuzimit të presidentit Gjorge Ivanov për ta nënshkruar Ligjin për përdorimin e gjuhëve, për më 29 janar është caktuar seanca plenare ku do të votohet sërish nga deputetët e Kuvendit të Maqedonisë. Presidenti Ivanov ka theksuar se gjatë sjelljes së këtij ligji është keqpërdorur flamuri evropian, që me shumicë të thjeshtë të sillet Ligji […]

”Asnjëherë nuk do të kthehem më në Maqedoni”

”Asnjëherë nuk do të kthehem më në Maqedoni”

Një vajzë e cila anonimisht i është drejtuar ueb faqes për të rinj fakulteti.mk ka treguar për arsyet që e kanë bërë që ajo të largohet dhe mos kthehet më kurrë në Maqedoni. ”Këto ditë lexoj lajme për Ligjin për gjuhët, ndërrimin e emrit dhe për ajrin e ndotur. Njerëzit llafosen rreth asaj çka bën […]

Protesta në Selanik për emrin e Maqedonisë

Protesta në Selanik për emrin e Maqedonisë

Është shoqëruar me përleshje tubimi i madh në Selanik kundër negociatave mes Athinës dhe Shkupit, për emrin e Maqedonisë. Grupe huliganësh qëlluan me fishekzjarre forcat e policisë, që ishin pozicionuar përreth sheshit qëndror të qytetit për mbarëvajtjen e tubimit. Rreth 400 mijë njerëz nga e gjithë Greqia morën pjesë në këtë manifestim që bëri bashkë […]

Video/Selanik, qytetarët shpërthejnë në protesta kundër emrit të Maqedonisë

Video/Selanik, qytetarët shpërthejnë në protesta kundër emrit të Maqedonisë

Rreth 40.000 persona kanë shkuar drejt Selanikut ditën e sotme, duke protestuar kundër emrit të Maqedonisë. Numri i qytetarëve të cilët po i bashkohen protestës sa vjen edhe shtohet shkruan media greke “Protothema”, pasi autobusë nga e gjithë Greqia po i drejtohen Selanikut. Protesta e njerëzve po zhvillohet përballë statujës së Aleksandrit të Madh ndërsa […]

Në Shkup protestohet kundër NATO-s (Foto)

Në Shkup protestohet kundër NATO-s (Foto)

Para Kuvendit të Maqedonisë është mbledhur një grup i vogël protestuesisht të cilët kanë qëndrine anti-NATO, përcjell Telegrafi Maqedoni. Partia ”E Majta” është duke protestuar kundër vizitësë së Stoltenberg, por edhe aktivistja Sollza Gërçeva. Era e fuqishme rënoi një shtyllë dhe kjo bëri që përball protestuesve të del Policia speciale për intervenuese. Protestuesit mbanë në […]

Presidenti Ivanov nuk dekreton ligjin për gjuhën shqipe

Presidenti Ivanov nuk dekreton ligjin për gjuhën shqipe

Presidenti i vendit, Gjorge Ivanov, deklaroi se ai ka vendosur të mos e dekretojë miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve. Sipas presidentit ligji rrezikon karakterin unitar të shtetit , sovranitetin dhe integriten territorial të Maqedonisë. “Më 11 janar të vitit 2018 Kuvendi i Maqedonisë e votoi ligjin për përdorim të gjuhëve pa debat publik, […]

Ahmeti: Shqiptarët nuk do të rrinë anash lidhur me çështjen e emrit të Maqedonisë

Ahmeti: Shqiptarët nuk do të rrinë anash lidhur me çështjen e emrit të Maqedonisë

ahmet Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në emisionin ”200” në Alsat-M ka folur për ngjarjet e fundit në vend, për Ligjin për gjuhët dhe për skenën politike në Maqedoni, shkruan Telegrafi Maqedoni. Ahmeti në mes tjerash në emision tha ”Shqiptarët nuk do të pranojnë emra që nuk përkojnë me historinë dhe me pozitën e vendit. Shqiptarët […]

Maqedonia në vendin e dytë ndër shtetet më të ndotura në Evropë

Maqedonia në vendin e dytë ndër shtetet më të ndotura në Evropë

Republika e Maqedonisë rradhitet në vendin e dytë për nivelin e ndotjes në Evropav, pas Bosnjë e Hercegovinës. Vendet më të ndotura në Evropav sipas grimcave të dëmshme të pranishme në ajër në mjediset urbane janë BeH (55,1), Maqedonia (42,7), Bullgaria (30,3), Polonia (25,4), Mali i Zi (24,3), Hungaria (22,7), Serbia (21,4). Vendet më pak […]

1 3 4 5 6 7 390