Maqedoni

Nga sot hyn në fuqi Marrëveshja e fqinjësisë së mirë Maqedoni-Bullgari

Nga sot hyn në fuqi Marrëveshja e fqinjësisë së mirë Maqedoni-Bullgari

Ministrja për Punët e Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva dhe ministri për Punët e Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, do të nënshkruajnë protokollin për shkëmbimin e dokumenteve për ratifikim me të cilat hyn në fuqi marrëveshja për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunim në mes të dy shteteve. Ceremonia do të mbahet sot në Këshillin […]

Zaev: Maqedonia pranon ndërrimin e emrit me përcaktim gjeografik

Zaev: Maqedonia pranon ndërrimin e emrit me përcaktim gjeografik

zae Qeveria e Maqedonisë është e gatshme që të pranojë emër me përcaktim gjeografik, ka bërë të ditur kryeministri Zoran Zaev, por pa dhënë detaje mbi emrin e mundshëm që do të shënonte një hap shumë të rëndësishëm në zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar me Greqinë. Pas takimit me ambasadorin e Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel […]

Rritet shkëmbimi tregtar Maqedoni-Bullgari

Rritet shkëmbimi tregtar Maqedoni-Bullgari

Marrëveshja e fqinjësisë së mirë Maqedoni-Bullgari i ka dhënë efektet e para në sferën e shkëmbimit tregtar ndërmjet të dy vendeve. Të dhënat më të reja flasin për një rritje prej rreth 11% të shkëmbimit tregtar, për vitin 2017, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ekspertët thonë se interesimi për udhëtime afariste në Maqedoni është rritur dyfish. kështu […]

Arrihet marrëveshja me Greqinë, zbulohet emri i ri i Maqedonisë

Arrihet marrëveshja me Greqinë, zbulohet emri i ri i Maqedonisë

Është arritur më në fund marrëveshja e emrit të Maqedonisë pas dialogëve të njëpasnjëshëm mes dy qeverive, asaj greke dhe asaj të Fyromit. Mediat greke shkruajnë se pas mbylljes së marrëveshjet emri i ri i Maqedonisë do të jetë ‘Republika gorna Makedonija’ që do të thotë ‘Republika Maqedonia e epërme’. Sipas tyre, pas mbylljes së marrëveshjet […]

“Maqedonia e Re është emri që përmendet si zgjidhje e mundshme për emrin”

“Maqedonia e Re është emri që përmendet si zgjidhje e mundshme për emrin”

Të ndryshohet taktika dhe të fillohet nga zeroja, e jo me emër të përbërë, sepse “Maqedonia nuk i takon as Tsiprasit, as Mistotakisit, as Leventisit, por Maqedonia është Greqi”, thotë lideri i Lidhjes së centralistëve të Greqisë, Vassilis Leventis në porosinë e tij për kryeministrin Tsipras, përcjell Telegrafi Maqedoni. Ai pas takimit me kryeministrin Tsipras, […]

Vajgl: Barazia e gjuhëve, parakusht për bashkëjetesë dhe bashkëpunim në vendet si Maqedonia

Vajgl: Barazia e gjuhëve, parakusht për bashkëjetesë dhe bashkëpunim në vendet si Maqedonia

Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian (PE), Ivo Vajgl ka dhënë një intervistë për agjencinë e lajmeve AIM, ku flet për Ligjin për gjuhët dhe për mundësitë që Maqedonia të merr datë për fillimin e bisedimeve, përcjell Telegrafi Maqedoni. ”Mendoj se marrëdhëniet ndëretnike janë shumë të rëndësishme, kurse ai ligj, në të vërtetë pasqyaron këto […]

Negociatat me Greqinë, Maqedonia heq dorë nga “Aleksandri i Madh”

Negociatat me Greqinë, Maqedonia heq dorë nga “Aleksandri i Madh”

Kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras në takimin e parë në Davos të Zvicrës, kanë theksuar përkushtimin e fuqishëm për zgjidhjen e kontestit të emrit, për ndërtimin e raporteve të mira fqinjësore dhe forcimin e stabilitetit në Ballkan. Kryeministri Zaev i ka thënë kryeministrit grek se Maqedonia nuk ka pretendimet territoriale […]

Qytetarëve në Maqedoni ju duhen 16 vite punë për një banesë

Qytetarëve në Maqedoni ju duhen 16 vite punë për një banesë

Banorëve të Shkupit ju nevojiten 16 vite për blerjen e një banese. Përllogaritjet tregojnë se me pagë mesatare – që në Maqedoni arrin 380 euro, dhe me kushtin që një pagë të mos harxhohet për asgjë tjetër, përpos të kursehet për blerjen e banesës, mund të blihet një banesë prej 80-90 metra katrorë, shkruan gazeta […]

Digjen disa shtëpi në Tetovë, ka edhe viktima

Digjen disa shtëpi në Tetovë, ka edhe viktima

Një tragjedi e rëndë ka ndodhur në qytetin e Tetovës, ku si pasojë ka edhe të vdekur. Burime të Telegrafit Maqedoni konfirmojnë se zjarri ka kapluar disa shtëpi në rrugën “Goce Dellçev”. Jozyrtarisht, zjarri është shkaktuar nga kamini. Konfirmohet se ka edhe të vdekur, ndërkaq zëdhënësi i policisë së Tetovës, Marjan Josifovski, ka njoftuar se […]