Maqedoni

“Kathimeri”: Bisedimet për çështjen e emrit janë ngadalësuar

“Kathimeri”: Bisedimet për çështjen e emrit janë ngadalësuar

Sipas gazetës greke “Kathimerini”, pas një ritmi të shpejtë, bisedimet ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë, për çështjen e emrit janë ngadalësuar shumë. Mbase kjo mund të jetë edhe arsyeja e shtyrjes së vizitës së paralajmëruar të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në Shkup, që si qëllim e ka edhe fluturimin e parë të drejtpërdrejtë Athinë-Shkup, […]

Ku është përmendorja e ”Aleksandrit” që u hoq prej aeroportit të Shkupit?

Ku është përmendorja e ”Aleksandrit” që u hoq prej aeroportit të Shkupit?

Pas miqësimit me Greqinë, Zoran Zaev paralajmëroi se emri i aeroportit dhe autostradës ”Aleksandri i madh” do të ndërrohen si shënjë e fqinjësisë së mirë. Kjo u realizua! Tani aeroporti e ka emrin ”Aeroporti ndërkombëtar i Shkupit” dhe autostrada e ka emrin ”Miqësia” apo anglisht ”Friendship”. Vendosja e tabelave të reja të autostradës ”Miqësia” Gjithashtu, […]

Shqiptarët e Maqedonisë mes dy ekstremeve të natalitetit

Shqiptarët e Maqedonisë mes dy ekstremeve të natalitetit

Ajo që bie në sy nga të dhënat më të fundit të Entit të Statistikave është trendi pozitiv i lindjeve, dhe kurorave në disa komuna si Tetovë e Çair, Strugë, Dibër, ndërsa në disa të tjera si Gostivar, Saraj, Likovë, Studeniçan – rritja e popullsisë ka tendenca negative. Më pak lindje dhe ritme negative të […]

Në protestën e mbrëmshme në Shkup u dogj edhe flamuri shqiptar

Në protestën e mbrëmshme në Shkup u dogj edhe flamuri shqiptar

Një polic që e ka siguruar selinë e zyrës së Bashkimit Evropian (BE) në Shkup është goditur me gurë nga një pjesëmarrës në protestën e Kongresit Botëror Maqedonas (KBM) të organizuar mbrëmë në Shkup. Te një person tjetër është gjetur koktel molotov, si edhe janë gjetur edhe flamuj të Greqisë dhe Shqipërisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. […]

Shkupi fillon të “pastrohet” nga përmendoret kundërthënëse

Shkupi fillon të “pastrohet” nga përmendoret kundërthënëse

Historianët dhe aktivistët për të drejtat e njeriut thonë se heqja e përmendoreve kontestuese nga qyteti i Shkupit, duhet të vazhdojë. Me urdhër të Komunës, nga ora dy e mëngjesit të së enjtes, është larguar përmendorja e Andon Qosetos, e cila ishte vendosur para ndërtesës së Gjykatës Supreme. Vendimin për heqjen e kësaj përmendoreje, Komuna […]

Wikipedia në maqedonisht, e 62-ta në renditje të botës

Wikipedia në maqedonisht, e 62-ta në renditje të botës

Teknologjitë e reja kanë sjellë për njerëzit mundësi të tilla, të cilat në fund të shekullit të kaluar, ose para 20 viteve as që janë menduar. Përfitimi i epokës së re digjitale, është qasje e lehtë, ose gjithçka që neve na intereson gjendet në WIKIPEDIA. Në vend të kërkimit nëpër arkiva, biblioteka dhe vëllime enciklopedike të […]

Tsipras diskuton me kancelaren Merkel për çështjen e emrit të Maqedonisë dhe për Turqinë

Tsipras diskuton me kancelaren Merkel për çështjen e emrit të Maqedonisë dhe për Turqinë

Kryeministri grek, Alexis Tsipras ka realizuar një bisedë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën ka folur për çështjen e emrit të Maqedonisë dhe për Turqinë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Sipas burimeve të Agjencisë së Lajmeve Athinase-Maqedonase – AMNA, ata kanë folur për procesin e bisedimeve me Maqedoninë dhe për veprimet e Turqisë në detin […]

Nxënësit shqiptarë, pa kushte dhe me më pak shkolla

Nxënësit shqiptarë, pa kushte dhe me më pak shkolla

Pesë viteve të fundit janë shtuar tetë shkolla të mesme në Maqedoni. Mirëpo, sipas gjuhës në të cilën zhvillohet mësimi, rritjen më të madhe e kanë shënuar shkollat me mësim në gjuhën maqedonase. Megjithëse nuk kanë munguar asnjëherë shkollat dhe paralelet për mësim në gjuhën maqedonase, prapëseprapë në nivelin e shkollimit të mesëm janë shtuar […]

Ligji për gjuhët vuan nga mungesa e deputetëve

Ligji për gjuhët vuan nga mungesa e deputetëve

Deputetët e shumicës parlamentare në Maqedoni asesi nuk mund të tubojnë numrat për të nisur debatin për Ligjin për gjuhët pasi i njejti u kthye në Kuvend pas mos nënshkrimit nga presidenti Gjorge Ivanov, shkruan Telegrafi Maqedoni. I njejti ligj është i përfshirë në detyrimet e Rainhard Pribe për reformat që duhet t’i plotësojë vendi. Pozita […]

Rriten shpenzimet e jetesës dhe çmimeve me pakicë në Maqedoni

Rriten shpenzimet e jetesës dhe çmimeve me pakicë në Maqedoni

Shpenzimet e jetesës në janar krahasuar me janarin e vitit të kaluar janë rritur për 1.1 për qind, ndërsa çmimet me pakicë për 2.3 për qind. Në janar të këtij viti, krahasuar me dhjetorin e vitit të kaluar shpenzimet e jetesës janë ulur për 0.4 për qind, ndërsa çmimet e shitjes me pakicë me 0.1 […]