Maqedoni

Maqedoni/ Ja kush i fitoi zgjedhjet në komunat e banuara nga shqiptarët

Maqedoni/ Ja kush i fitoi zgjedhjet në komunat e banuara nga shqiptarët

Partia Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni shpalli fitoren në komunat kryesore të banuara nga shqiptarët pas balotazhit të zhvilluar këtë të diel. Kreu i saj Ali Ahmeti tha se në Tetovë rikonfirmohet Teuta Arifi ndërsa kandidatët e partisë së tij udhëheqin bindshëm në Strugë, Çair, Dibër, Saraj, Likovë, Kërçovë dhe të tjera. Ndaj tij […]

Nesër, zgjidhen kryetarët e 35 komunave

Nesër, zgjidhen kryetarët e 35 komunave

Trupi votues në 35 komuna të vendit, nesër, do të votojë, në rrethin e dytë, për të zgjedhur kryetarin e komunës. Të drejtë vote kanë 833.710 qytetarë të cilët do të votojnë në 1.517 vendvotime. KSHZ njofton se materiali zgjedhor është shperndarë nëpër Komisionet Komunale Zgjedhore, prej nga shumica e Këshillave Zgjedhor  veçmë e kanë […]

Ohri pjesë e listës ndërkombëtare “Lonely Planet’s Best in Travel 2017”

Ohri pjesë e listës ndërkombëtare “Lonely Planet’s Best in Travel 2017”

Bordo është zgjedhur qyteti më i mirë në botë, sipas listës së qyteteve më të mirë të listës “Lonely Planet’s Best in Travel 2017”. Lonely Planet theksoi përvojën e bukur të vizitorëve në qytetin francez të verës, Cité du Vin, revolucionin “gastronomik” të tij dhe linjën e hekurudhës me shpejtësi të lartë si arsye për […]

Maqedoni, 450.500 qytetarë janë të varfër

Maqedoni, 450.500 qytetarë janë të varfër

Të dhënat e reja të Entit Shtetëror për Statistika për vitin 2016 tregojnë se në Maqedoni 21,8 për qind apo 450.000 qytetarë janë të varfër. Nga numri i përgjithshëm i të varfërve nëntë për qind janë të punësuar, ndërsa 7,1 për qind janë pensionistë. Sipas të dhënave të publikuara, rritja e shkallës së varfërisë në […]

Një milionë njerëz në Maqedoni përdorin Facebook

Një milionë njerëz në Maqedoni përdorin Facebook

72.2% e njerëzve e përdorin internetin në Maqedoni. E përkthyer në numra, 1.503.000 qytetarë të Maqedonisë e përdorin botën e internetit. Prej këtyre, një milionë nga qytetarët që kanë qasje në internet e përdorin Facebook-un. Pra një milion qytetarë të Maqedonisë kanë llogari në Facebook, thonë nga Internet World Stats, përcjell Telegrafi Maqedoni. Përndryshe, Maqedonia ka […]

Ja numri i shqiptarëve në 80 komunat e Maqedonisë (dokument)

Ja numri i shqiptarëve në 80 komunat e Maqedonisë (dokument)

Maqedonia është shteti i vetëm në Evropë që nuk ka të dhëna të përditësuara për numrin e vërtetë të popullatës. Regjistrimi i vitit 2002, i kryer tash e 15 vite më parë, mbetet e vetmja referencë për politikat e brendshme si dhe për raportet e ndryshme që përpilohen në këtë drejtim, shkruan Konica.al. Ndonëse dinamikat […]

Shqiptarët e Ohrit bënë historinë në këto zgjedhje (Foto)

Shqiptarët e Ohrit bënë historinë në këto zgjedhje (Foto)

Shqiptarët e Ohrit janë më të rrezikuarit nga margjinalizimi dhe diskriminimi deri tani nga administrata komunale. Për këtë, partitë BDI, Lëvizja Besa dhe Aleanca për shqiptarët e Ziadin Selës kanë vendosur para zgjedhjeve të shkojnë me lista të përbashkëta për këshillin komunal të Komunës së Ohrit, shkruan Telegrafi Maqedoni. Ky bashkim forcash, që nuk ju bashkua […]

Zaev takon Ramën: Maqedonia e Shqipëria të bashkëpunojnë në rrugën Euroatlantike

Zaev takon Ramën: Maqedonia e Shqipëria të bashkëpunojnë në rrugën Euroatlantike

Kryeministri Zoran Zaev sonte në kabinetin e tij ka pritur kryeministrin shqiptarë Edi Rama i cili qëndron në Shkup në kuadër të Samitit të 100 të Europës Juglindore, sic informojnë nga kabineti qeveritarë Rama i ka uruar Zaevit për zgjedhjet fer dhe demokratike, transmeton Zhurnal.mk “Rezultati nga zgjedhjet është në agjendën e demokracisë si dhe […]

LSDM-ja sonte shpalli fitore në më shumë se 40 komuna

LSDM-ja sonte shpalli fitore në më shumë se 40 komuna

Shefi i Shtabit zgjedhor të LSDM-së Mile  Zeçeviq, në konferencë shtypi tha se me këtë fitore, LDSM dhe koalicioni “Jetë për Maqedoninë” do të rrumbullakësojnë ndryshimet në vend. “Kjo ditë është një festë për demokraci dhe një shembull i shprehjes paqësore dhe të lirë të çdo zëri të qytetarëve. Kështu duhet Maqedonia kur votohet lirisht dhe […]

Kush është shqiptari që “varrosi” politikisht Gruevskin?!

Kush është shqiptari që “varrosi” politikisht Gruevskin?!

Njërit prej liderëve të partive shqiptare që fituan më pak deputetë në zgjedhjet e 11 dhjetorit iu ofruan 5 milionë euro, plus Platforma e partive shqiptare pa Prokurorinë Speciale, për të formuar Qeverinë me VMRO-­DPMNE dhe BDI. Bëhet fjalë për kreun e Aleances per Shqiptaret, Ziadin Sela. “Oferta është bërë , kur lideri i asaj […]