Maqedoni

Amra kampione e re e Maqedonisë në xhudo

Amra kampione e re e Maqedonisë në xhudo

Ndryshime të pritura në kampionatin shtetëror të Xhudos për seniorë në Republikën e Maqedonisë, ku në një konkurrencë të fuqishme, Klubi i Xhudos Ippon nga Shkupi arriti rezultate të mahnitshme. Gjegjësisht, në këto gara veçojmë edhe rezultatin e xhudistes Amra Fejzullahu, e cila arriti të mposht Kampionen aktuale Katerina Nikolovska, e cila njëherit ishte edhe […]

Stopohet ndërtimi i projektit të biznesmenit shqiptar në sheshin e Shkupit (VIDEO)

Stopohet ndërtimi i projektit të biznesmenit shqiptar në sheshin e Shkupit (VIDEO)

Komuna Qendër ka stopuar projektin e njohur “Shkallët spanjolle” që ishin planifikuar për tu ndërtuar në kuadër të projektit “Shkupi 2014”. Fituese e truallit dhe realizuese e projektit ishte kompania “Amadeus Group” me pronar shqiptar që jeton në Francë, informon INA. Kompania do të ndërtonte ndërtesën me stil barok, në një hapësirë prej 1046 metrave, […]

Harxhimet në dasmat e Maqedonisë arrijnë shuma marramendëse

Harxhimet në dasmat e Maqedonisë arrijnë shuma marramendëse

Me miliona euro harxhohen për çdo vit në Maqedoni për dasma, shkruan gazeta KOHA. Edhe përkundër shkurtimit të mjaft riteve të vjetra si dhe kursimeve në shpenzimet e dasmës të imponuara nga kriza ekonomike, prapëseprapë dasmat janë ceremoni tradicionale, për të cilat mjaft familje futen edhe në borxhe të mëdha, vetëm e vetëm për të […]

Njihuni me të riun nga Maqedonia që flet mbi 30 gjuhë

Njihuni me të riun nga Maqedonia që flet mbi 30 gjuhë

Zoran Radiçeski është maqedonasi që flet mbi 30 gjuhë. Flet gjuhë nga shumë kontinente, madje edhe gjuhë të fiseve nga Afrika, mes të cilëve edhe gjuhën e fisit Zullu, përcjell Telegrafi. Njerëzit nga e gjithë bota habiten kur dëgjojënë Zoranin sesi flet në gjuhën e tyre, sepse nuk e kanë të qartë si një i […]

Maqedonia merr borxh të ri sot, për ta kthyer një të vjetër nësër

Maqedonia merr borxh të ri sot, për ta kthyer një të vjetër nësër

Maqedoni do të vazhdojë sot me programin e saj të huamarrjes nga kreditorët e brendshëm, përmes ankandit të letrave shtetërore me vlerë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në ankand do të nxirren letra me vlerë 12 mujore, si edhe 2 vjeçare dhe 15 vjeçare, ndërkaq caku është 88.8 milionë euro. Të nesërmen, respektivisht më 22 mars, Maqedonia […]

Kjo është java më vendimtare për të ardhmen e Maqedonisë

Kjo është java më vendimtare për të ardhmen e Maqedonisë

Maqedonia ende është në pritje të qeverisë së re e cila pritet prej 11 dhjetorit të vitit 2016, atëherë kur u mbajtën edhe zgjedhjet e fundit të parakohshme parlamentare, shkruan Telegrafi Maqedoni. Qeveria teknike është thuajse e jashtëligjshme pasi disa nga ministrat janë edhe deputetë aktualë dhe kjo bie ndesh me ligjin për zyrtarët publik […]

Gjuha shqipe pengesë për maqedonasit, por jo edhe greqishtja (Foto)

Gjuha shqipe pengesë për maqedonasit, por jo edhe greqishtja (Foto)

Njër nga pikat e Deklaratës politike shqiptare është edhe zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni. Dygjuhësua ka hasur në reagime të ashpra të partisë në pushtet OBRM-PDUKM, ndërkaq një varg protestash janë duke ndodhur për çdo ditë nëpër disa qytete të vendit, kundër gjuhës shqipe, njofton Telegrafi Maqedoni. Lind pyetja, a u pengon maqedonasve gjuha […]

“Vdekje për shqiptarët”/ Pankartat provokuese të të rinjve maqedonas

“Vdekje për shqiptarët”/ Pankartat provokuese të të rinjve maqedonas

“Vdekje për shqiptarët” është pankarta që mbajnë të rinj maqedonas, të cilët protestojnë kundër gjuhës shqipe dhe kundër kërkesave të partive shqiptare. Ministria e Punëve të Brendshme  duhet të ndërmarrë masa kundër këtij grupi që shprehin gjuhën e urrejtjes dhe frymën shoviniste, shkruajne mediat shqiptare në Maqedoni. Parullat e tilla janë hasur edhe në disa […]

Video/ Skandal në Maqedoni, gjest anti-shqiptar në mes të fushës

Video/ Skandal në Maqedoni, gjest anti-shqiptar në mes të fushës

Në ndeshjen e djeshme të Ligës së Parë të Maqedonisë mes Pobedës dhe Shkupit, e zhvilluar në Mogilla, ka ndodhur një incident me konotacion politik. Dy tifozë të Pobedës janë futur në fushë në minutën e 69-të të takimit duke mbajtur në duar një flamur maqedonas me 16 rreze dielli, për t’u treguar të pranishmëve […]

1 2 3 360