Kosovë

Vuçiç: Kam marrë një plan nga Perëndimi për Kosovën

Vuçiç: Kam marrë një plan nga Perëndimi për Kosovën

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka konfirmuar në Sofje, në prag të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, sot pasdite, se e ka pranuar një plan të përgatitur nga Perëndimi si propozim për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. B92 raporton se kjo është hera e parë që Vuçiq e ka thënë këtë publikisht – pas disa ditësh spekulimesh në […]

Brenda katër vitesh, Kosova me hekurudha moderne

Brenda katër vitesh, Kosova me hekurudha moderne

Deri në vitin 2022, Kosova do ketë të përfunduar rrjetin modern hekurudhor që lidh atë me shtet e rajonit dhe më gjerë. Kështu bëjnë të ditur zyrtarë të qeverisë së Kosovës, sipas të cilëve, në muajin korrik pritet të fillojë rehabilitimi i rrjetit hekurudhor, Fushë Kosovë – Hani i Elezit në kufi me Maqedoninë, kurse […]

Gazeta spanjolle: Kryeministri i Spanjës humbi betejën përballë Kosovës

Gazeta spanjolle: Kryeministri i Spanjës humbi betejën përballë Kosovës

Sipas gazetës spanjolle, ElConfidencial, kryeministri spanjoll Mariano Rajoy zakonisht nuk udhëheq fushatat kundër BE-së. Megjithatë, shkruan ky medium, ai e ka humbur “Luftën Ballkanike”. Sipas këtij mediumi, përcjell Telegrafi, Qeveria spanjolle është përpjekur që Kosova të mos marrë trajtim shtetëror në samitin e ardhshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Sofje. I vënë në presion […]

Vjen reagimi nga SHBA për Serbinë në lidhje me Kosovën

Vjen reagimi nga SHBA për Serbinë në lidhje me Kosovën

Anulimi i ftesave për deputetët e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe Ilir Deda, për pjesëmarrje në një konferencë të organizuar në Serbi nga Kuvendi i atjeshëm, dhe ndalimi i hyrjes së karateistëve kosovarë në Serbi, ku ata duhej të merrnin pjesë në Kampionatin Evropian të Karatesë, ka nxitur reagime në Shtetet e Bashkuara të […]

Ngecin hetimet për tregti organesh

Ngecin hetimet për tregti organesh

Një gjykatë kosovare dënoi para një viti e gjysëm me burgim tre mjekë për tregti organesh. Gjykatësi amerikan që dha dënimin, mendon se kjo çështje po zvarritet me qëllim, thuhet në një shkrim në gazetën NZZ. Bashkëpunimi midis drejtësisë kosovare dhe asaj ndërkombëtare është ndjekur nga një sërë dështimesh dhe skandalesh. Ka dy dekada rresht […]

Vuçiq nga Ankaraja i dërgon mesazhe Haradinajt

Vuçiq nga Ankaraja i dërgon mesazhe Haradinajt

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sonte në Ankara se “shqiptarëve të Kosovës mund tu thonë mjaft vetëm ata që nuk duan t’ua thonë këtë, ata që morën pjesë në krijimin e të ashtuquajturës pavarësi e Kosovës”. Vuçiq, siç transmeton FoNet, tha se “ata mendojnë se është një e keqe e domosdoshme që ata duhet t’i […]

Haradinaj nuk ka dijeni se Thaçi ka biseduar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj nuk ka dijeni se Thaçi ka biseduar për ndarjen e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se nuk është në dijeni se presidenti Hashim Thaçi ka zhvilluar bisedime për ndarjen e territorit të Kosovës, me homologun e tij serb, Aleksandër Vuçiq. Këto komente ai i ka bërë në seancën plenare të Kuvendit të Kosovës, pas pyetjes së deputetit të LDK-së, Driton Selmanaj lidhur me […]

Murale me thirrje për ‘luftë’ në veri të Mitrovicës

Murale me thirrje për ‘luftë’ në veri të Mitrovicës

Sheshit “Shumadia” në veri të Mitrovicës, përveç përmendores së “Car Llazarit” tani i janë shtuar edhe dy murale me dimensione të mëdha dhe me përmbajtje lufte. Qytetarët serbë të asaj pjese, kanë thënë për KosovaPress se njëra prej këtyre muraleve në fakt ka ekzistuar edhe më herët, por që është modifikuar dhe ngjyrosur tash, ndërsa […]

1 5 6 7 8 9 560