Kosovë

Ali Halimi braktis Vetëvendosjen, i bashkohet NISMA-sPrishtinë

Ali Halimi braktis Vetëvendosjen, i bashkohet NISMA-sPrishtinë

Në partinë Nisma Socialdemokrate sot ka pasur aderime. Kryetari i kësaj partie Fatmir Limaj në konferencë për media ka njoftuar se që nga sot do t’u bashkohet shefi i grupit të asamblistëve të Ferizajt, Ali Halimi, i cili ishte në Vetëvendosje deri më tani.”Sot është një ditë e rëndësishme, nga sot partisë do t’i bashkohet […]

AGK: Të ndalet mosndëshkimi i krimeve ndaj gazetarëve

AGK: Të ndalet mosndëshkimi i krimeve ndaj gazetarëve

Më 2 nëntor shënohet dita ndërkombëtare për eliminimin e mosndëshkimit për krimet ndaj gazetarëve përmes së cilës bëhet fushatë globale dhe kërkohet nga institucionet shtetërore që të parandalojnë dhunën ndaj gazetarëve. Mosndëshkimi i krimeve ndaj gazetarëve ka efekte negative të shumta në punën e gazetarëve dhe në mjedisin se ku ata punojnë. Asociacioni i Gazetarëve […]

A do të kemi zgjedhje së shpejti në Kosovë?

A do të kemi zgjedhje së shpejti në Kosovë?

Partitë opozitare tash e dy muaj kanë filluar takimet me strukturat e tyre në pothuajse gjitha degët në Kosovë. Por, së fundi dhe vet partitë që janë në koalicion qeverisës janë duke bërë tubime mobilizuese me simpatizantët dhe anëtarët e tyre. Vetëm fundjavën që shkoi të  gjitha partitë në pushtet, duke filluar prej PDK-së, AAK-së, […]

LDK bëhet ne zëdhënes të ri

LDK bëhet ne zëdhënes të ri

 Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot një konferencë për media, vetëm për ta prezantuar zëdhënësin e ri të cilin e kanë emëruar dje. Për emërimin e Mustafës në këtë pozitë LDK ka njoftuar edhe nëpërmjet një komunikate për media, ndërsa sot sekretari Ismet Beqiri lavdëroi personalitetit e zëdhënësit të tyre.Beqiri tha se Besian Mustafa […]

Parashikimi i motit në Kosovë

Parashikimi i motit në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot do të mbajë mot stabil. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-11 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 21-23gradë Celsius, përcjell lajmi.net. “Do të vazhdoj situata meteorologjike të mbetet stabile. Kjo si pasojë e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik të cilat […]

Ahmeti: Thaçi nuk ka legjitimitet për ta bartur procesin e dialogut me Serbinë

Ahmeti: Thaçi nuk ka legjitimitet për ta bartur procesin e dialogut me Serbinë

Kryetari i PSD-së, Shpend Ahmeti, ka pritur sot ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Pia Stjernvall, me të cilën bisedoi për zhvillimet politike në Kosovë, e në veçanti procesi i dialogut me Serbinë. Me këtë rast, Ahmeti e njoftoi diplomaten finlandeze mbi propozimin e PSD-së për platformën e përbashkët të të gjitha subjekteve politike të përfaqësuara […]

Kuvendit i kthehet bllokada – i janë grumbulluar 52 pika

Kuvendit i kthehet bllokada – i janë grumbulluar 52 pika

Hiq më pak se 52 pika i presin deputetët e Kuvendit të Kosovës për shqyrtim e miratim. Pika këto të cilat u mblodhën nga dështimi i njëpasnjëshëm i disa seancave me radhë, në mungesë kuorumi, raporton KTV. Por, gjasat që këto pika të miratohen janë të pakta. Me të përfunduar seanca e jashtëzakonshme e thirrur […]

Limaj dyshon se opozita do që ta ndalë Thaçin

Limaj dyshon se opozita do që ta ndalë Thaçin

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh zëvendëskryeministër në qeverinë e Kosovës, Fatmir Limaj, ka thënë se debati i djeshëm në Kuvendin e Kosovës për dialogun me Serbinë shpërfaq qëndrimet e grupeve dhe synimet e tyre. Ai ka thënë se opozita e ka kthyer dialogun në kartë elektorale. Limaj thotë se ka dilema, nëse ata po duan […]

Universiteti “Haxhi Zeka” organizon Konferencen Ndërkombëtare me temen “Shtet ndërtimi në vendet e Ballkanit Perëndimor”

Universiteti “Haxhi Zeka” organizon Konferencen Ndërkombëtare me temen “Shtet ndërtimi në vendet e Ballkanit Perëndimor”

Një nga Universitetet më prestigjioze në Kosovë Universiteti “Haxhi Zeka” ka organizuar konferencë ndërkombëtare me temen “Shtet ndërtimi në vendet e Ballkanit Perëndimor”e cila do të zgjasë tri ditë nga e cila konferencë do të përfitojnë si stafi akademik ashtu edhe studentet. Sipas sekretarit të përgjithshem Astrit Ademaj kjo konferencë po organizohet për herë të parë […]

1 4 5 6 7 8 561