Kosovë

Soros i interesuar për minierat në Kosovë

Biznesmeni i  njohur botëror, Xhorxh Soros ka shprehur interes për minierat e Kosovës, shkruan gazeta ”The Wall Street Journal”.  Sipas gazetës, filantropi miliarder Soros në bashkëpunim me milionerin shqiptar Sahit Muja, që jeton në Nju Jork, dëshirojnë që të marin rezervat e qymyrit në Kosovë, që kanë një vlerë prej mbi 300 miliardë euro.

WikiLeaks: Thaçi, frikë nga Sali Berisha

Vizita dhe ndikimi politik i Sali Berishës në Kosovës e kishin brengosur kryeminstrin Hashim Thaçi, verën e vitit 2009, pak muaj para zgjedhjeve lokale të 15 nëntorit. Në një bisedë private me zyrtarët e Ambasadës Amerikane në Prishtinë, Thaçi ishte shprehur i brengosur nga përzierja e politikës së Shqipërisë në Kosovë, që sipas tij po […]

Presidenca pa qëndrim për marrëveshjet e Qeverisë me Serbinë

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, për dallim nga dy krerët e tjerë institucionalë, Jakup Krasniqi dhe Hashim Thaçi, vazhdon të mos ketë qëndrim për konkluzionet e marrëveshjeve të para mes ekipit dialogues të Kosovës dhe atij të Serbisë, të cilat i ka nxjerrë ndërmjetësi i BE-së, Rober Cooper, më 2 korrik, shkruan sot gazeta Koha […]

EULEX-i “përçan” PDK-në

Kërkesa e EULEX-it që Kuvendi i Kosovës ta nxjerr një rezolutë, me të cilën do t’i “zhveshë” disa deputetë nga imuniteti, ndaj të cilëve janë duke u zhvilluar hetime, kryesisht të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), ka bërë që kjo parti të ndahet në tre grupacione rreth kësaj çështjeje, shkruan Zëri.

Rreziku nga armët pa leje

Armët pa leje në duart e qytetarëve, sipas zyrtarëve institucionalë, kanë bërë që të rritet krimi në Kosovë. Autoritetet e rendit nuk posedojnë të dhëna se sa armë janë në Kosovë, pasi që ato hyjnë ilegalisht. Ndërkaq, drejtues të  KMDLNJ-së, thonë se legalizimi i armëve për qytetarët, do të ishte mënyra më e mirë për […]

Transicioni drejt fundit

Serbia dhe Bosnja e Hercegovina po e bojkotojnë Samitin e Kroacisë, ku po marrin pjesë përfaqësues të vendeve europiane dhe zyrtarë të lartë të Departamentit amerikan të Shtetit. Kryeministri Hashim Thaçi tha se të gjithë pjesëmarrësit e Samitit në Dubrovnik kanë kërkuar implementimin e marrëveshjeve të arritura në Bruksel. Ai tha se transicioni në Ballkan […]