Kosovë

Ministri i jashtëm i Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës e Serbisë

Ministri i jashtëm i Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës e Serbisë

Kundër vendimi të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina ka reaguar edhe ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës, Igor Crnadak. Ai ka thënë se shpreson që autoritetet e Bashkimit Evropian të reagojnë ndaj një veprimi të till të Qeverisë […]

PDK’ja paralajmëron koalicion me PSD’në

PDK’ja paralajmëron koalicion me PSD’në

 Një bashkëpunimi padëshirë në mes të PSD’së dhe VV’së, po i vije fundi. Siç mësohet, koalicioni qeverisës i kryeqytetit mund ta ketë në gjirin e saj edhe PDK’në. Siç raportojnë mediat fjalët e të parit të Komunës, koalicionit qeverisës në Prishtinë pritet së shpejti t`i bashkohet PDK’ja dhe t`i largohet Vetëvendosje, përcjell gazetametro.net Kryetari i […]

Dënohet me burg Shukri Buja

Dënohet me burg Shukri Buja

Ish kryetari i komunës së Lipjanit, Shukri Buja, është shpallur fajtor nga Gjykata Themelore në Prishtinë në akuzat për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe është dënuar me 3 vjet burg. I akuzuari i dytë në këtë rast, Neboh Zariqi, është dënuar me 2 vjet e gjysmë burg ndërsa edhe i akuzuari i tretë është gjetur […]

Sulmon gruan dhe vajzën e vet, arrestohet

Sulmon gruan dhe vajzën e vet, arrestohet

Një person është arrestuar në Prishtinë, i cili pas një mosmarrëveshje kishte sulmuar fizikisht fillimisht bashkëshorten e tij, e më pas edhe vajzën e tij. Me vendim të prokurorit, i dyshuari pas intervistimit është liruar, kurse rasti shkon në procedurë të rregullt./nacionalkosova/

Ragmi Mustafa zgjidhet kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës

Ragmi Mustafa zgjidhet kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës

Ragmi Mustafa është zgjedhur kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Kandidati i Partisë për Veprim Demokratik për kryetar të Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Ragmi Mustafa, ka mposhtur të gjithë kandidatët tjerë shqiptarë në zgjedhjet e sotme. Sipas rezultateve preliminare, të cilat ka arritur t’i sigurojë Zeri.info, Mustafa ka fituar 4 […]

AKP’ja nxjerr në shitje toka të uzurpuara

AKP’ja nxjerr në shitje toka të uzurpuara

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) po i nxjerr në shitje pronat e uzurpuara, ndonëse kohë më parë tashmë ish-drejtori i këtij institucioni Ekrem Hajdari ishte zotuar se Agjencia që drejtoi ai ka arritur t’i lirojë të gjitha pronat para se ato të nxirren në privatizim. Se pronat e uzurpuara janë nxjerrë në shitjen edhe në […]

Veseli: Le ta dinë të gjithë edhe Vuçiqi, se ushtria e Kosovës po bëhet dhe s’ka kthim prapa

Në bazë të të gjitha analizave që i kemi bërë me miqtë nga NATO, sa i përket strategjisë së sigurisë, do të kemi pesë mijë ushtarë aktivë dhe tre mijë rezervë, ka zbuluar kryetari i Kuvendit, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, për gazetën kroate “Vecernji list”. Pasi që gazeta kroate “Vecernji list” më 27 […]

Ali Halimi braktis Vetëvendosjen, i bashkohet NISMA-sPrishtinë

Ali Halimi braktis Vetëvendosjen, i bashkohet NISMA-sPrishtinë

Në partinë Nisma Socialdemokrate sot ka pasur aderime. Kryetari i kësaj partie Fatmir Limaj në konferencë për media ka njoftuar se që nga sot do t’u bashkohet shefi i grupit të asamblistëve të Ferizajt, Ali Halimi, i cili ishte në Vetëvendosje deri më tani.”Sot është një ditë e rëndësishme, nga sot partisë do t’i bashkohet […]

1 3 4 5 6 7 561