Kosovë

Haradinaj: Serbia duhet të përgjigjet për çështjen e personave të pagjetur

Haradinaj: Serbia duhet të përgjigjet për çështjen e personave të pagjetur

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, sot bëri homazhe te Përmendorja kushtuar personave të zhdukur. Haradinaj tha Kosovës i mungojnë njerëzit e saj, për të cilët shteti serb duhet të përgjigjet dhe të jap llogari. “Java e të Pagjeturve na rëndon dhe na sjellë vuajtje dhe dhembje për mijëra qytetarët, fati i të cilëve […]

Kosova shënon Javën e Personave të Pagjetur

Kosova shënon Javën e Personave të Pagjetur

Zyra e Kryeministrit Ramush Haradinaj do të shënojë “Javën e Personave të Pagjetur”, që nis më 23 prill dhe do të vazhdojë deri më 27 prill. “Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur në bashkëpunim me Këshillin Koordinues të Asociacioneve Familjare te të Zhdukurve të Kosovës dhe organizatat […]

Ambasada Gjermane jep detaje për viza të punës për kosovarët

Ambasada Gjermane jep detaje për viza të punës për kosovarët

Terminët lidhur me procedurat për vizat me qëllim fillimin e punësimit në shtetin gjerman sipas Rregullës për Ballkanin Perëndimor, janë duke u stërzgjatur me mbi një vit pritje në ambasadën gjermane në Prishtinë. Arsyeja e kësaj, sipas një përgjigje të Ambasadës dhënë për indeksonline, thuhet se janë kapacitetet e pakta krahasuar me kërkesat e parashtruara […]

Haradinaj: Vizat hiqen brenda pak javësh

Haradinaj: Vizat hiqen brenda pak javësh

Kryeministri Kosovës, Ramush Haradinaj është duke qëndruar në Shkup ku edhe po zhvillohet Samiti Digjital i Ballkanit Perëndimor. Ndër të tjerash Haradinaj sonte ka darkuar me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini si dhe kryeministrat e rajonit. Haradinaj nga Shkupi ka dhënë edhe një deklaratë për vizat ku sipas tij deri të liberalizimi […]

EULEX-i ngrit aktakuzë për mashtrim me listat e veteranëve, një mijë euro për statusin e veteranit

EULEX-i ngrit aktakuzë për mashtrim me listat e veteranëve, një mijë euro për statusin e veteranit

Një prokuror i EULEX-it e ka ngritur një aktakuzë kundër gjashtë të pandehurve, të cilët akuzohen për veprat penale “Posedim i paautorizuar i armëve”, “Mundësim ose detyrim në prostitucion”, “Ushtrim i ndikimit, Mashtrim dhe Falsifikim të dokumenteve”. Prej tyre, tre të pandehur janë akuzuar për veprat penale të falsifikimit të statusit të veteranit të luftës […]

Gazetari serb e pyet, a ke vrarë dikë në luftë? Kjo është përgjigja e kryeministrit Haradinaj

Gazetari serb e pyet, a ke vrarë dikë në luftë? Kjo është përgjigja e kryeministrit Haradinaj

harad Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për televizionin serb “Happy”, citohet të ketë thënë se politika e jashtme e Kosovës i përket klubit të vendeve që e udhëheq Amerika.  I pyetur nga gazetari serb nëse kishte vrarë dikë në luftë, Haradinaj ka thënë: “Nuk e di, ndoshta. Lufta është luftë”. “Ne jemi […]

Këtë foto nga lufta e Kosovës e keni parë të gjithë, por shikoni si duket sot gruaja dhe fëmija që mbante në krahë

Këtë foto nga lufta e Kosovës e keni parë të gjithë, por shikoni si duket sot gruaja dhe fëmija që mbante në krahë

Me siguri të gjithëve ju ka rastisur ta shihni këtë foto, të shkrepur 19 vite më parë nga fotografi boshnjak Damir Sagolj, gjatë periudhës së luftës së Kosovës. Në foto shihet një kolonë e gjatë banorësh të Kaçanikut me në fokus një grua me shami të bardhë në kokë, teksa mbante në gji foshnjën. Gruaja […]

Në muajin maj vendoset për fatin e Ushtrisë së Kosovës

Në muajin maj vendoset për fatin e Ushtrisë së Kosovës

Qeverisja Haradinaj nuk e ka ndërmend të heqë dorë nga formimi  Ushtrisë së Kosovës, këta të fundit po synojnë që gjatë këtij mandati të bëhet krijimi i saj. Në muajin maj do të jetë shqyrtimi i projektligjit për forcat e armatosura të Kosovës, këtë po e konfiron kryetari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri […]

Bëhen 19 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova

Bëhen 19 vjet nga eksodi i shqiptarëve nga Kosova

Sot shënohet 19-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milion shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni. Për veç të shpërngulurve në Shqipëri dhe Maqedoni, mijëra shqiptarë kaluan kufirin edhe me Malin e Zi, ndërsa qindra mijëra ishin zhvendosur nga shtëpitë e […]