Kosovë

Ish-kryeministri Mustafa në spital, pritet të dërgohet jashtë shtetit

Ish-kryeministri Mustafa në spital, pritet të dërgohet jashtë shtetit

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, kohët e fundit është duke u përballur me disa probleme shëndetësore, për çka edhe është shtrirë në spital. Por, gjendja e tij shëndetësore është duke u përmirësuar, njofton Klan Kosova. Këshilltari i Mustafës, Besnik Berisha, e ka thënë këtë për klankosova.tv, duke shtuar se ai mund të udhëtojë jashtë vendit […]

Patriarku Irinej: Kisha Serbe është unike për çështjen e Kosovës

Patriarku Irinej: Kisha Serbe është unike për çështjen e Kosovës

Patriarku serb Irinej ka thënë se Kisha Ortodokse Serbe është unike lidhur me dialogun e brendshëm që po zhvillohet në Serbi për Kosovën. “Është i njohur qëndrimi i Kishës për vendin tonë të shenjtë dhe fuqimisht besoj se për këtë çështje nuk do të ketë mospajtime”,  tha patriarku Irinej,  i cili në këtë mënyrë ka […]

The Economist: Rikuperimi i ngadalshëm dhe i tejzgjatur i Kosovës

The Economist: Rikuperimi i ngadalshëm dhe i tejzgjatur i Kosovës

Në vitin 1991 Armend Malazogu u hodh nga ana e pasme e një kamioni të ushtrisë. Pastaj, 18 vite më pas, shqiptarët e Kosovës po iknin në kohën kur ishte duke u “hartuar” lufta ndërmjet Serbisë me Kroacinë. Luftërat civile sapo kishin filluar në Jugosllavi dhe përfundimisht do të përhapej edhe në Kosovë. Tani, 18 […]

Anulohet logoja e ‘kopjuar’ e 10-vjetorit të Pavarësisë, përzgjidhet një e re

Anulohet logoja e ‘kopjuar’ e 10-vjetorit të Pavarësisë, përzgjidhet një e re

Këshilli Organizativ për Shënimin e 10 vjetorit të Pavarësisë ka përzgjedhur një logo të re, pas shqetësimeve të shfaqura në publik, se logoja e parë ishte plagjiaturë. Përmes një komunikate dërguar mediave, Këshilli Organizativ për Shënimin e Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës thotë se duke pasur mirëkuptimin e autorëve, Këshilli Organizativ ka vendosur që të […]

Albin Kurti pritet të rikthehet në krye të Vetëvendosjes

Albin Kurti pritet të rikthehet në krye të Vetëvendosjes

Partia “Vetëvendosje” në Kosovë është në fazën e përgatitjeve të zgjedhjeve dhe duket se kandidati i vetëm për Kryetar është Albin Kurti. Procesi parazgjedhor është i mbushur me polemika, kundërshtime e largime nga partia. Mediat në Kosovë raportojnë se afati i paraqitjes së kandidaturave përfundoi në mesnatë ndërsa nuk ka asnjë ndonjë kandidaturë tjetër që […]

Vuçiç po përgatit njohjen e Kosovës, kisha Ortodokse në alarm: Presidenti është tradhtar

Vuçiç po përgatit njohjen e Kosovës, kisha Ortodokse në alarm: Presidenti është tradhtar

Një pjesë e krerëve të Kishës Ortodokse Serbe kanë frikë se presidenti serb, Alleksandar Vuçiç, po bën gati njohjen e pavarësisë së Kosovës. Më i zëshmi ndër ta ka qenë ai që përfaqëson Malin e Zi dhe bregdetin, Amfilohije, duke akuzuar Vuçiç për tradhëti. Këto deklarime kanë ardhur pas një apeli të kishës për mbrojtjen […]

SHBA i refuzon vizën Kryeministrit të Kosovës

SHBA i refuzon vizën Kryeministrit të Kosovës

Ajo që raportuan mediat në Prishtinë një ditë më parë se kryeministrit Ramush Haradinaj i është refuzuar viza për SHBA, është një lajm i vërtetë, që konfirmohet edhe prej kolonel Greg Hapgood, zëdhënës i gardës së Iowa-s. Duke folur për Radion Evropa e Lirë, ai ka thënë se kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka […]

Imamët e Kosovës do të ligjërojnë në burgje kundër radikalizmit

Imamët e Kosovës do të ligjërojnë në burgje kundër radikalizmit

Rreth 150 persona të kthyer nga zonat e luftës në Siri e Irak, po vuajnë dënimet në burgjet e Kosovës. Të njëjtit, nga institucionet e Kosovës, vazhdojnë të konsiderohen si rrezik potencial, andaj edhe po punohet për deradikalizimin e tyre. Në procesin e ashtuquajtur të deradikalizimit, janë të përfshira disa institucione shtetërore, Bashkësia Islame e Kosovës, […]

Serwer: Shfuqizimi i Speciales me pasoja serioze për Kosovën

Serwer: Shfuqizimi i Speciales me pasoja serioze për Kosovën

Shfuqizimi i Ligjit për Gjykatën Speciale do t’i bënte marrëdhëniet e Kosovës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), si dhe me Bashkimin Evropian (BE) shumë më problematike dhe kjo do të kishte pasoja serioze për vendin. Kështu ka thënë në një intervistë dhënë gazetës “Zëri” analisti i njohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, duke […]