Kosovë

Vuçiq: Nuk jam frikacak, në prill do të dal me propozim për Kosovën

Vuçiq: Nuk jam frikacak, në prill do të dal me propozim për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sonte se ai nuk dëshiron të marrë pjesë në asgjë që do të çonte në luftë, por edhe propozimi me të cilin do të dalë përpara qytetarëve të Serbisë në lidhje me Kosovën sigurisht që nuk do të jetë “të dashur shqiptarë, ne ju japim gjithçka”. “Unë patjetër do […]

Fotolajm/ A është kjo kosovarja më e bukur në radhët e Forcave të Sigurisë së Kosovës?!

Fotolajm/ A është kjo kosovarja më e bukur në radhët e Forcave të Sigurisë së Kosovës?!

Gjatë ditës së sotme për nder të dhjetë-vjetorit të pvarësisë së Kosovës, trupat e FSK’së, bashke me policinë e Kosovës, parakaluan para mijëra qytetarëve në sheshin kryesor të Prishtinës. Ata të shoqëruar nga filarmonia parakaluan për më shumë se 20 minuta para qytetarëve. Në mesin e tyre kishte edhe shumë femra të cilat janë pjesë […]

Le Petit Parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”

Le Petit Parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2018 “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze : “Konstandinopojë, 24 korrik. Thashethemet […]

Femrat që po ia zbardhin fytyrën Kosovës

Femrat që po ia zbardhin fytyrën Kosovës

Faqja për promovimin ndërkombëtar të Kosovës, “Image of Kosovo”, ka publikuar një imazh që vë në pah femrat nga vendi ynë të njohura ndërkombëtarisht e të cilat janë ambasadore të vërteta të shtetit tonë. Në fotografinë e postuar shfaqen Rita Ora, Dua Lipa dhe Majlinda Kelmendi, ndërsa mbishkrimi i fotografisë është: “Bac, çikat na e zbardhën […]

Bildt: Kosova dhe Kroacia mund të përdorin “veton” për anëtarësimin e Serbisë në BE

Bildt: Kosova dhe Kroacia mund të përdorin “veton” për anëtarësimin e Serbisë në BE

Carl Bildt, ish-ministër i Jashtëm i Suedisë dhe njohës i politikës edhe për Ballkanin ka thënë se dialogu i BE-së midis Beogradit dhe Prishtinës duket se ka qenë në një nivel jo të kënaqshëm gjatë viteve të fundit. Në këtë drejtim, siç ka shkruar Bild në një shkrim autorial, përcjell Telegrafi, zhvendosja drejt një marrëveshje […]

Në prag të festës së Pavarësisë Kosova zgjidh konfliktin e kufirit me Malin e Zi, Thaçi e Haradinaj entuziast

Në prag të festës së Pavarësisë Kosova zgjidh konfliktin e kufirit me Malin e Zi, Thaçi e Haradinaj entuziast

Në prag të festës së Pavarësisë, eshtë arritur dakordësia mes dy presidenteve, Hashim Thaçi dhe Filip Vujanoviç i Malit të Zi lidhur me çështjen e kufirit, siç njihet ndryshe Demarkacioni. Në një deklatarë për mediat, presidenti i Kosovës tha: “U arrit aneks-marrëveshja për ratifikimin, rishikimin dhe korrektimin e demarkacionit me Malin e Zi ndërmjet Prishtinës […]

Kosovën do ta vizitojnë 61 delegacione në 10 vjetorin e Pavarësisë

Kosovën do ta vizitojnë 61 delegacione në 10 vjetorin e Pavarësisë

Për nder të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, zyrtarë të lartë shtetëror nga mbarë bota po vizitojnë vendin dhe po dërgojnë telegrame urimi. Ndër zyrtarët e parë që vizituan Kosovën në këto ditë feste ishin presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, kryeminsitri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, si dhe ministri i Punëve të Jashtme […]

Rita Ora performon në ora 22:00 për 10 vjetorin e pavarësisë

Rita Ora performon në ora 22:00 për 10 vjetorin e pavarësisë

Këngëtarja më famë botërore, Rita Ora, do të marrë pjesë në manifestimin qendror që do të organizohet në Prishtinë, për 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Pjesëmarrjen e yllit botëror të pop muzikës e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Adil Behramaj nga Këshilli Organizativ për shënimin e 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Këngëtarja me […]

10 vjetori i Pavarësisë dhe sherri për flamurin në Kosovë

10 vjetori i Pavarësisë dhe sherri për flamurin në Kosovë

Polemikat dhe debatet rreth simboleve shtetërore të Kosovës po vazhdojnë 10 vjet pas pavarësisë. Debatet janë shtuar sidomos pas vendimit të Qeverisë së Kosovës që flamurin kombëtar shqiptar, të vendosur në njërën nga pjesët hyrëse, të njohur si rreth i Prishtinës, ta zëvendësojë me flamurin e Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj të martën dha urdhër […]

Lojërat Mesdhetare, Spanja ende pa përgjigje nëse do t’i lëshojë vizat për delegacionin e Kosovës

Lojërat Mesdhetare, Spanja ende pa përgjigje nëse do t’i lëshojë vizat për delegacionin e Kosovës

Në qershor do të mbahen Lojërat Mesdhetare në Taragona të Spanjës dhe pas pranimit të Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK) në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC) natyrisht se pritet edhe pjesëmarrja e Kosovës. Megjithatë, ende nuk dihet nëse do të mundësohet pjesëmarrja e Kosovës në këtë garë, pasi që Spanja ende nuk ka dhënë asnjë përgjigje […]

1 2 3 546