Kosovë

Aktakuzë ndaj një serbi për krime lufte në Vushtrri

Aktakuzë ndaj një serbi për krime lufte në Vushtrri

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër Z.V. për veprat penale të cilat ndërlidhën me krime lufte kundër popullsisë civile. Sipas aktakuzës, i pandehuri gjatë kohës së konfliktit të armatosur në Kosovë, më 17.04.1999, rreth orës 13:00, në rrugën “Rruga e Kosovës” – tani “Bajram Miftari”, në afërsi të varrezave në Vushtrri, në bashkëkryerje […]

Iftar në ambient të hapur në Kamenicë, morën pjesë rreth 850 agjërues (Video)

Iftar në ambient të hapur në Kamenicë, morën pjesë rreth 850 agjërues (Video)

Në sheshin “Metush Krasniqi” në Kamenicë është organizuar një iftar në ambient të hapur, i financuar nga afaristë lokal dhe disa njerëz të vullnetit të mirë. Siç është raportuar nga mediat, të pranishëm në këtë iftar madhështor ishin rreth 850 agjërues. Ndryshe, përdorues të rrjeteve sociale kanë publikuar pamje nga ky aktivitet për nder të […]

Kurti: Me mua kryeministër, projekt edhe bashkimi me Shqipërinë

Kurti: Me mua kryeministër, projekt edhe bashkimi me Shqipërinë

Në një intervistë për gazetën “Shqiptarja.com” Albin Kurti ka folur rreth situatës në Kosovë pas zgjedhjeve dhe për suksesin që Lëvizja Vetëvendosje ka arritur. Kurti ka theksuar se Vetëvendosje si forcë e parë që ka dalë në këto zgjedhje ka të drejtën dhe mundësinë reale për të krijuar qeverinë në Kosovë. Bashkimin e Kosovës me […]

Thaçi viziton arbëreshët në Kalabri të Italisë

Thaçi viziton arbëreshët në Kalabri të Italisë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për një vizitë zyrtare te arbëreshët në Kalabri të Italisë. Në rajonin e Kalabrisë, presidenti Thaçi do të takojë prefektin e Kozencës, Gianfranco Tomao, presidentin e Provincës së Kozencës, Franco Iacucci, kryetarin e Bashkisë së Kozencës, Mario Occhiuto dhe kryetarët e tjerë të Bashkive Arbëreshe të […]

Huffington Post: Kosova duhet të ketë ushtrinë e saj

Huffington Post: Kosova duhet të ketë ushtrinë e saj

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) duhet të transformohet në një ushtri me kapacitet të plotë dhe të integrohet në Partneritetin për Paqe të NATO-s (PfP), i cili përgatit vendet për anëtarësim të plotë në NATO. FSK-ja u krijua shumë shpejt pasi Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008. Kjo është një forcë e vogël, e […]

Gjermania siguron se e ardhmja e Kosovës është në BE – kërkon formim urgjent të qeverisë

Gjermania siguron se e ardhmja e Kosovës është në BE – kërkon formim urgjent të qeverisë

Në vazhdim të takimeve me qeverinë gjermane në Berlin, ministrja në detyrë për Dialog, Edita Tahiri, u prit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë nga ministri për Evropë, Michael Roth, me të cilin biseduan për forcimin e mëtejmë të marrëdhënieve mes dy shteteve, perspektivën euroatlantike të Kosovës dhe zhvillimet e fundit në rajon. […]

“Ta luftojmë harresën” hapet në sheshin e Prishtinës

“Ta luftojmë harresën” hapet në sheshin e Prishtinës

Refugjatët në kampe, nëna me fëmijë në krahë nëpër male, shtëpi të rrënuara, masakra njerëzish, kolonat e stërzgjatura me njerëz, ushtarët e UÇK-së duke ndihmuar nënat shqiptare, janë vetëm disa nga pamjet që janë pasqyruar në një ekspozitë nga eksodi dhe kthimi i shqiptarëve në Kosovë në vitin 1999. Në shënimin e Ditës Botërore të […]

Publikohen listat: Këta janë kandidatët më të votuar të koalicionit LDK-AKR-Alternativa në Prishtinë

Publikohen listat: Këta janë kandidatët më të votuar të koalicionit LDK-AKR-Alternativa në Prishtinë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar votat e kandidatëve nëpër komuna nga zgjedhjet e përgjithshme që u mbajtën më 11 qershor. Gazeta “Bota sot” ka nxjerrë nga formularët e regjistrit, katër kandidatët më të votuar të koalicionit LDK-AKR-Alternativa dhe Lëvizja për Drejtësi, në komunën e Prishtinës. Kandidati për Kryeministër nga radhët e koalicionit LDK-AKR-Alternativa Avdullah […]

Ja sa para ka Albin Kurti

Ja sa para ka Albin Kurti

Kandidati për kryeministër nga lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti ka të hyra vjetore prej 17,501,42 eurosh. Këto të dhëna u bën të ditura nga Agjencia Kundër Korrupsionit pas deklarimit të pasurisë të zyrtarëve publik. Kurti në AKK ka deklaruar edhe të ardhurat e bashkëshortes së tij, që janë në vlerë të  42,240.00 euro, kurse ajo në llogarinë […]

Kur Bushi i tha Milosheviqit të mos gabojë me prek Kosovën: Si u përgatit “Kërcënimi i Kërshëndellave”?

Kur Bushi i tha Milosheviqit të mos gabojë me prek Kosovën: Si u përgatit “Kërcënimi i Kërshëndellave”?

Pse Kosova në vjeshtë të vitit 1992 ishte vetëm një hap larg luftës? Sa ushtarë e policë serbë kishte në Kosovë? Cili ishte skenari i provokimit të luftës? Kush kërkonte nga dr.Rugova që shqiptarët të marrin pjesë në zgjedhjet serbe? Çfarë flitej për Kosovën në takimet konfidenciale të diplomatëve perëndimorë? Pse SHBA hoqi dorë nga […]

1 2 3 521