Aktualitet Rinor

Binomi FRPD – lidership

Binomi FRPD – lidership

Nga – Rajkard Dervishaliaj Me pelqen ta quaj keshtu sepse frpd tani i ngjan nje anije ne stuhi ,dhe e vetmja anije e sigurt ne stuhi eshte lidershipi. Eshte e vertetuar se ABC-ja e nje partie politike, se katalizatori i njepartie politike , se palca e nje partie politike eshte forumi rinor i saj. Dhe […]

Dhuna e policisë ndaj studenteve: Ervin Salianji, lironi studentet ne te kundërt do ngjyejmë me të verdhë strehën e re të Kryeministrisë

Dhuna e policisë ndaj studenteve: Ervin Salianji, lironi studentet ne te kundërt do ngjyejmë me të verdhë strehën e re të Kryeministrisë

Me ane te një statusi Ervin Salianji kandidat për FRPD i bën thirrje qeverise për lirimin e studenteve ne te kundërt do ngjyejmë me të verdhë strehën e re të Kryeministrisë Të dashur miq dhe mbështetës; të dashur të rinj të Shqipërisë, Demokratë ose jo. Besoj e keni ndjekur në lajme se si një grup bashkëmoshatarësh protestues […]

Kandidati i FRPD takim me të rinjtë, Salianji: Do jemi si një ortek që do marrë para qeverinë

Kandidati i FRPD takim me të rinjtë, Salianji: Do jemi si një ortek që do marrë para qeverinë

TIRANË­ – Kandidati për garën e drejtimit të Forumin Rinor të Partisë Demokratike, Ervin Salianji gjatë një takimi me të rinjtë të kryeqytetit u shpreh se fryma endryshimit vjen nga te rinjtë, ndërsa FRPD do të marrë marrë para qeverinë aktuale pasi është si një ortek. ‘’Fryma e ndryshimit vjen nga te rinjtë, FRPD do […]

” Sërbia e Madhe dhe Shqipëria Etnike “

” Sërbia e Madhe dhe Shqipëria Etnike “

Megallomania e kombeve të Europës Lindore e cila meret me kufijt e lakmuar që nuk janë aspak të vetat ka çuar disa kombe dhe disa shtete të kësaj treve në krijimin e mbierit e Madhe . Sërbija këlyshi më kryesor i arushës polare Rusisë , me një vrull të përmbajtur për madhështi paranjojake drejtë zmadhimit […]

Deputetët Shqiptar & Marveshja e Ohrit

Deputetët Shqiptar & Marveshja e Ohrit

U . Ç . K – ja dhe U. Ç . M ( Ushtria çlirimtare e Kosovës dhe Maqedonisë ) rroku armët për të siguruar të drejtat e pa mohueshme të shqiptarëve të maqedonisë dhe nuk e ndërpreu luftën e saj deri sa me ndërmjetësin e diplomatëve Europian & Amerikan dhe u përpilua ( formulua […]

Të gjithë kundër Gruevskit

Të gjithë kundër Gruevskit

Nga Dionis Xhafa Korrupsioni, pushteti gjakatar, tiparet diktatoriale, mizoria, nacionalizmi antishqiptar, tmerri “Shkupi 2014”, varfëria, diskriminimi mbi baza etnike dhe fetare, janë fakte që flasin se ky sistem aktual me kryeministër Nikola Gruevskin po e degradon Maqedoninë. Duke qenë se e keqja është e pranishme tek Gruevski përmes faktesh të provuara, atëherë forcat që duhet […]

Përtej të majtës e të djathtës

Përtej të majtës e të djathtës

Nga – Arsejda Gjyli Aktualisht ndodhemi në një moment strategjik për vendin, ndodhemi në prag’ zgjedhjesh vendore.  E si në çdo proçes zgjedhorë pjesa më e madhe e votuesve e ka parapërcaktuar drejtimin e votës së tij. Kjo duke qënë se votuesi sot, nuk është i prirur të jetë i pavarur në atë për të cilin […]

Në Vjenë, fillon rrjetëzimi i rinisë shqiptare në diasporë

Në Vjenë, fillon rrjetëzimi i rinisë shqiptare në diasporë

Austria u bë vendi i fillimit të rrjetëzimit të rinisë në diasporë. Në tubimin e parë morën pjesë Roland Bimo Ambasador i Shqipërisë, Blerim Canaj Ambasador i Kosovës në Austri dhe Piter Amberger nga asociacioni ndërkombëtar për integrim lokal. Ministria e Diasporës organizoi tubimin e parë në fillim e aksionit për rrjetëzimin e rinisë shqiptare […]

Mos e hidh voten dem! Voto dobishem.

Mos e hidh voten dem! Voto dobishem.

Mos e hidh voten dem! Voto dobishem..sllogan qe ne vetvete te ngjall ndjenjen e ndergjegjesimit,arsyetimit,ndryshimit. Por c’eshte vota? Cdo te thote per ne e drejta e votes ? Per cfare votoj dhe perse votoj? Sapo degjojme fjalen kyce vote menjehere mendja na shkon tek zgjedhjet e qeverise,te deputeteve ose te presidentit .Te drejten e votes […]