Kuriozitete

Pas shpërthimit të vullkanit në Havai, llava po “përpin” gjithçka që po i del përpara (Foto/Video)

Pas shpërthimit të vullkanit në Havai, llava po “përpin” gjithçka që po i del përpara (Foto/Video)

Pamje të filmuara nga droni por edhe në tokë shfaqin llavën e cila ngadalë është duke lëvizur drejt rrugëve të Havait, ku pas një shpërthimi të fuqishëm të vullkanit i tërë vendi është përfshirë nga zjarri. Vullkani Kilauea në Havai tashmë ka shkatërruar 35 shtëpi dhe ndërtesa, derisa 1,700 banorë janë detyruar të braktisin shtëpitë […]

Vajza misterioze qan disa net në një varrezë në Turqi – për të zgjidhur sekretin e ngjarjes vendosen kamera dhe angazhohet policia (Foto)

Vajza misterioze qan disa net në një varrezë në Turqi – për të zgjidhur sekretin e ngjarjes vendosen kamera dhe angazhohet policia (Foto)

Një vajzë e re që shfaqet në një varrezë dhe qan përpara një varri për pesë netë rresht, ka shkaktuar një trazim në qytetin qendror turk të Çorumit. Siç shkruajnë mediat turke, përcjell Telegrafi, punonjësit e një varreze të vendosur në lagjen Çepni të qytetit panë vajzën e paidentifikuar, që besohet të jetë 17 ose […]

Hoteli zviceran me pistën e skive në çatinë e tij

Hoteli zviceran me pistën e skive në çatinë e tij

Edhe pse ditët e ngrohta kanë pushtuar një pjesë të mirë të kontinentit europian, në alpet zvicerane, klima është krejt tjetër. Dhe për të gjithë ata skiatorë të pasionuar që duan ta kenë sa më afër hotelin me pistën e skive, Des Horlogers, është zgjedhja e duhur. Ky hotel me një formë arkitekturore shumë të […]

Cila është krijesa më e rrezikshme në botë?

Cila është krijesa më e rrezikshme në botë?

Krijesa më vdekjeprurëse në botë është mushkonja. Po, mushkonjat , insektet e bezdisshme që thithin gjakun dhe transmetojnë viruse nga personi në person, janë përgjegjëse për vdekjet e lidhura me kafshët (830.000 në vit për të qenë të saktë). Për krahasim; njerëzit janë përgjegjës për 580,000 vdekje njerëzore në vit, gjarpërinjtë llogariten për 60,000 vdekje […]

Selfie-t e fundit, dhjetët imazhet e shkrepura disa sekonda para tragjedisë (Foto)

Selfie-t e fundit, dhjetët imazhet e shkrepura disa sekonda para tragjedisë (Foto)

Ironia e fatit te tragjeditë është se ato ndodhin atëherë kur më së paku pritni. Kur mendojmë se gjithçka është në rregull, dhe madje dëshirojmë ta shënojmë një moment të bukur, ndodh tragjedia, transmeton Telegrafi. Raste të tilla kanë ndodhur me selfiet që i kemi publikuar më poshtë. Ata kanë arritur të shkrepin nga një […]

Tianducheng, qyteti kinez që imiton me përsosmëri Parisin

Tianducheng, qyteti kinez që imiton me përsosmëri Parisin

Është një qytet në Kinë, i cili i ngjan Parisit, por jo në kuptimin që të sjell ndër mend atmosferën. Tianducheng është identike me Parisin. Ka Kullën Eiffel, pallatet në stilin borgjez, shatërvanët e Jardin du Luxembourg. Është një iluzion optik i formatit gjigant dhe një kopjim me stil të lartë. I ndërtuar në vitin […]

1 2 3 20