Kulturë

KAM VESHUR KOSTUMIN SHQIPTAR

KAM VESHUR KOSTUMIN SHQIPTAR

Poezi nga: Evdokiya Petrovna Rostopchina Përktheu: Drita Lazri Kostum shqiptar plot hijeshi Nga ngrica e dimrit më shpëto, Më sill pak paqe e lumturi, Nën diell të jugut më shkarko. Moj feste, gjithë nur shqiptarke Më bëj që t’i harroj vërtet Dëfrime e sjellje lajkatare, Çfarë na zë frymën në qytet!.. Ah, veç një ditë […]

Thënie të Churchillit: Perandoritë e së ardhmes janë perandori të mendjes!

Thënie të Churchillit: Perandoritë e së ardhmes janë perandori të mendjes!

Winston Leonard Spencer-Churchill (1874-1965) ishte kryeministër i Britanisë së Madhe, në momentet më të rënda gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ishte oficer, por njihet si historian dhe një nga oratorët më të njohur në histori. Më 1953 fiton Nobelin për Letërsi, “për mjeshtërinë e tij të përshkrimeve historike dhe biografike, si dhe për oratorinë brilante […]

20 lagjet më trendi në Europë

20 lagjet më trendi në Europë

Cila është lagjja “më cool” e metropoleve të Kontinentit të Vjetër? Portali TravelSupermarket prezantoi “Hip Hangout Guide 2018”, klasifikimin e vendeve për të mos u humbur për ata që janë në kërkim të “tendencave të reja”. Për këtë renditje u morën në konsideratë faktorë të ndryshëm: kultura, kreativiteti, numri i lokaleve dhe dyqaneve, oferta gastronomike, […]

Rezidenca e parë nënujore në Maldive

Rezidenca e parë nënujore në Maldive

Së shpejti do të hapet rezidenca e parë nënujore në ishullin Conrad Maldives Rangali, e cila thuhet se do të jetë njëkohësisht edhe rezidenca e parë nënujore në botë. Ndërtimi i rezidencës, e quajtur “Muraka”, ka kushtuar 15 milionë dollarë dhe pamjet që ajo do t’u mundësojë të gjithë vizitorëve të Oqeanit Indian janë mbresëlënëse. […]

Si të keni një ambient pune sa më produktiv

Si të keni një ambient pune sa më produktiv

Falë hedhjes në treg të disa aplikacioneve teknologjike, numri i personave që po punojnë nga shtëpia në kushte shumë të mira dhe pothuajse pa asnjë vështirësi, po rritet gjithnjë e më shumë. Si rrjedhojë, rreth 37 për qind e punonjësve preferojnë të punojnë nga shtëpia dhe të mos shkojnë fare në zyrë dhe pjesa më […]

Zbulimi i madh në Rusi, i 300 tullave me alfabetin më të vjetër të shqipes

Zbulimi i madh në Rusi, i 300 tullave me alfabetin më të vjetër të shqipes

Me një shqipe të shkëlqyer, të cilën e ka mësuar nga dy pedagoget ruse që kishin jetuar në Shqipëri në vitet ’50, Gertruda Intrei dhe Irina Horonina, studiuesi bjellorus, Aleksandër Novik, rrëfen një nga zbulimet më të mëdha në Rusi të trashëgimisë kulturore shqiptare. Në më shumë se dhjetë shekuj arkeologji, faktet e ekzistencës së […]

Kompozitori shqiptar akuzon Elsa Lilën për vjedhje

Kompozitori shqiptar akuzon Elsa Lilën për vjedhje

Elsa është bërë pjesë e një problemi në lidhje me të drejtat e autorit, pasi akuzohet se këngëtarja ka kryer një vjedhje.Kompozitori Genti Lako ka thënë se artistja ka vjedhur këngën “Buzët më ishin tharë”, e cila është produksion i Lakos, i kënduar në formën origjinale nga Eranda Libohova. “Miqtë e mi, mbas ‘Zonja dhe […]